Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TOPLUM 21 Ekim 2019, Pazartesi 13:25
banner

İki Toplumlu Mağusa İnisiyatifi'nden Maraş ve Kıbrıs'ta çözüm süreci üzerine toplantı

İki Toplumlu Mağusa İnisiyatifi'nden Maraş ve Kıbrıs'ta çözüm süreci üzerine toplantıİki Toplumlu Mağusa İnisiyatifi, Maraş ve Kıbrıs'ta çözüm süreci konusunda toplantı yaptı.
Paylaş  
54
53
54
0

İki toplumlu Mağusa İnisiyatifi (BFI) üyeleri, “Kıbrıs sorunuyla ilgili son gelişmeleri ve özellikle kapalı Maraş’ın Kıbrıslı Türk idaresi altında açılmasının planlandığını belirten duyuruları” görüşmek üzere bir araya geldi.

İnisiyatiften yapılan açıklamada, “Toplantıda, telli bölgede kalan toprakların büyük çoğunluğunun EVKAF'a ait olduğu iddiası özellikle konuşulmuştur” denilerek, üyelerin hem Kıbrıs konusu hem de Maraş konusunda da hayal kırıklıklarını dile getirdikleri belirtildi.

Crans - Montana'dan iki buçuk yıl sonra Kıbrıs konusunda Birleşmiş Milletler'in sürekli çabalarına rağmen bir sonuca varılamadığına dikkat çekilen açıklamada, “İnisiyatif, BM Genel Sekreteri'nin son girişimini en güçlü şekilde desteklemektedir ve liderlerin görüşmeye başlaması gerektiğine inanmaktadır. Aksi halde geleceğe yönelik kaygımız devam edecektir” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada şöyle denildi:

“Liderlerin amacı, BM kararlarında öngörüldüğü gibi siyasi eşitliğe sahip iki toplumlu, iki bölgeli bir federasyon kavramına dayanan uygulanabilir bir çözüme en kısa zamanda ulaşmak olmalıdır.

Mağusa ile ilgili olarak, inisiyatif üyeleri, Mağusa’nın Tapu & Kadastro Dairesi kayıtları aracılığıyla kanıtlanacağı gibi, yasal sakinlerine ve yasal sahiplerine iade edilmesi gerektiği yönündeki tutumlarını yinelemişlerdir.

Ayrıca, BM 580 ve 786 kararlarının uygulanması zorunluluğunu da kaydetmişlerdir. Bu aynı zamanda BM Güvenlik Konseyi’nin de son kararlarında ifade ettiği arzusudur.

BÜYÜK MAĞUSA VİZYONU...

İnisiyatif, Güney’de Derinya’dan Kuzey’de Salamis'e uzanan birleşik ve içinde her iki toplumdan bireylerin yaşadığı, işbirliği ile çalışan tek bir bölge olarak yönetilen bir Mağusa kenti vizyonunu (Büyük Mağusa Vizyonu’nu) teyit eder.

Mağusa için böyle bir çözüm, tüm Kıbrıs'ta iki toplumlu işbirliği için bir model ve iki toplum arasında daha iyi ilişkileri destekleyecektir.”


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Kuir Kıbrıs'tan 'LGBTİ+ Cinsel Sömürü ve İnsan Ticareti Üzerine Bilgilendiric...
image Kuir Kıbrıs Derneği, 'LGBTİ+ Cinsel Sömürü ve İnsan Ticareti Üzerine Bilgilendirici Oturum' düzenliyor.
Korineum Golf & Beach Resort'dan Kemal Saraçoğlu Vakfı'na anlamlı katkı
image Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı Koordinatörü Sayın Övgü İnce, Korineum Golf & Beach Resort Direktörlerinden Sayın Meryem Çerkez Gürtunç’a, yaptıkları anlamlı bağıştan dolayı teşekkür plak...
Kuir Kıbrıs Derneği, Savunuculuk Eğitimi gerçekleştirdi
image Kuir Kıbrıs Derneği tarafından düzenlenen 'Savunuculuk Eğitimi' 9 Kasım Cuma günü gerçekleştirildi.