Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TOPLUM 22 Ekim 2019, Salı 09:47
banner

Psikologlara yönelik LGBTİ+ farkındalık eğitimleri tamamlandı

Psikologlara yönelik LGBTİ+ farkındalık eğitimleri tamamlandıKuir Kıbrıs tarafından düzenlenen psikologlara yönelik LGBTİ+ farkındalık eğitimleri tamamlandı.
Paylaş  
80
81
80
0

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından yürütülen Renklerin Çeşitliliği Projesi kapsamında Psikologlara yönelik LGBTİ+ farkındalık eğitimleri tamamlandı. İkinci aşamanın 20 Ekim Pazar günü gerçekleşmesiyle, eğitimler başarıyla tamamlanmış oldu.   

İlk aşamasından itibaren büyük ilgi gören Psikologlara Yönelik LGBTİ+ Farkındalık Eğitim’inin ikinci aşaması 20 Ekim Pazar günü Kıbrıs Türk Psikologlar Derneği’nin yeni lokalinde gerçekleştirildi.

Eğitimin ilk aşamasında cinsel yönelimler ve önyargılara değinilmişti, ikinci aşamasında ise cinsiyet kimlikleri ve cinsiyet uyumlama süreci üzerine yoğunlaşıldı. Psikiyatri Uzmanı Dr. Seven Kaptan, Uzman Psikolog Ziliha Uluboy ve hukukçu Faika Deniz Paşa tarafından verilen eğitimin sonunda katılımcılara katılım belgelesi verildi. Bunun yanısıra eğitimin her ikisine de katılmış ve gönüllü olan psikologlarla da ortak uzlaşı metni imzalandı ve böylece eğitimlerin en önemli hedeflerinden biri olan Kuir Kıbrıs Dayanışma Hattı’na ulaşan kişilerin yönlendirilebileceği psikologlar ağı da oluşturulmuş oldu.

Bundan böyle, Kuir Kıbrıs Dayanışma Hattı gönüllüleri hatta ulaşan kişileri bu kişilerin talepleri doğrultusunda LGBTİ+ kapsayıcı psikolojik hizmet sağlayacak olan Psikologlar Ağı’ndaki psikologlara yönlendirecekler ve bu sistemin sürdürülebilir ve verimli olarak çalışması yönünde adımlar atacaklardır. İki aşamalı eğitimi alan ve ortak uzlaşı metnini imzalayan psikologların, hatta ulaşan LGBTİ+ ve/veya ailelerini, çeşitliliği kapsayıcı, gizlilik, etik değer ve ilkelere önem veren, LGBTİ+’lara yönelik ayrımcılığın farkında olarak hizmet vermesi bekleniyor.    

Renklerin Çeşitliliği Proje Koordinatörü Erman Dolmacı, eğitime ilgi gösteren tüm psikologlara ve eğitmenlere teşekkür ederken, toplumda var olan önyargı ve ötekileştirmenin önüne geçebilmek için bu ve bunun gibi eğitimlerin ne kadar önemli olduğunu belirtti. Daha bilinçli ve farkındalığı artmış psikologların Kuir Kıbrıs Derneği’nin mücadelesine de katkı koyacağını ve dayanışmak isteyen herkesin derneğe ulaşması için teşvik edilmesi gerektiğini de vurguladı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Barolar Birliği'nde hukukçulara yönelik 'LGBTİ+ Farkındalık Eğitimi' gerçekle...
image Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından yürütülen Renklerin Çeşitliliği Projesi kapsamında, Barolar Birliği İnsan Hakları Komitesi işbirliğiyle Hukukçulara Yönelik LGBTİ+ Farkındalığ...
Milli Düşünce Merkezi konferans düzenliyor
image Milli Düşünce Merkezi konferans düzenliyor...
Kuir Kıbrıs'tan 'LGBTİ+ Cinsel Sömürü ve İnsan Ticareti Üzerine Bilgilendiric...
image Kuir Kıbrıs Derneği, 'LGBTİ+ Cinsel Sömürü ve İnsan Ticareti Üzerine Bilgilendirici Oturum' düzenliyor.