Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GİRNE 16 Ocak 2018, Salı 08:00
banner

Kıbrıs Postası ihbar etti, zeytin ağacı kesim izni olmayan inşaat durduruldu

Kıbrıs Postası ihbar etti, zeytin ağacı kesim izni olmayan inşaat durdurulduKıbrıs Postası, Girne Zeytinlik bölgesinde The Ship Inn Hotel karşısında Yapım İnşaat Şirketi’ne ait konut projesi kapsamında geçen hafta içerisinde başlayan inşaat faaliyetleri kapsamında kesilen zeytin ağaçlarını Girne Belediyesi’ne ihbar etti.
Paylaş  
9
13
9
2

  • Kıbrıs Postası’nın ihbarı üzerine inşaat faaliyetlerini araştıran Girne Belediyesi, Yapım İnşaat Şirketi’nin Kaymakamlık’tan aldığı ağaç budama ve sökme izninin 25 Mart 2017’den 2 Nisan 2017’ye kadar geçerli olduğunu kaydederek, inşaatın durdurulduğunu açıkladı.
  • Kıbrıs Postası’na konuşan Tarım Dairesi Müdürü Mehmet Akif Ünsal ise Zeytinlik bölgesinde son 3 aya ait inşaat nedeniyle zeytin ağacı kesim izni olmadığını kaydederek inşaat faaliyetlerinin araştırılması gerektiğini ifade etti.

Kıbrıs Postası – Cansu Yarışan

Girne Zeytinlik bölgesinde Yapım İnşaat Şirketi’nin konut projesi kapsamında Girne Belediyesi, Girne Kaymakamlığı ve Tarım Dairesi’nden arazide bulunan zeytin ağaçlarının kesim izni olmadığı ortaya çıktı.

GÜNGÖRDÜ: “BELEDİYE İNŞAATI DURDURDU”

Girne Zeytinlik bölgesinde The Ship Inn Hotel karşısında Yapım İnşaat Şirketi’ne ait konut projesi kapsamında geçen hafta içerisinde başlayan inşaat faaliyetleri hakkında Kıbrıs Postası’na bilgi veren Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, söz konusu konut projesi arazisinde perdeleme faaliyetlerinin başlatıldığını ancak inşaat ile ilgili evrak eksikliği nedeni ile Girne Belediyesi’nin inşaat faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı.


Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Zeytinlik bölgesinde Yapım İnşaat Şirketi’ne ait konut projesi kapsamında, inşaatın yapılacağı arazide bulunan zeytin ağaçlarının kesilmesi ile ilgili belediyede gerekli evrak bulunmadığını kaydederek, “Söz konusu arazide inşaat yapım faaliyetleri başladı ancak Yapım İnşaat Şirketi’nin bölgedeki zeytin ağaçlarını kesme izni ile ilgili sorun yaşandı. Kaymakamlık’tan alınan budama ve sökme izni 25 Mart 2017’den 2 Nisan 2017’ye kadar geçerliydi. Bu nedenle inşaat durduruldu” dedi.

Zeytinlik bölgesindeki inşaat faaliyetleri için arazide bulunan toplamda 16 adet zeytin ağacının sökülmesi için şirketin izin alması gerektiğini kaydeden Güngördü, “Evrak eksikliği nedeni ile inşaata hemen müdahale edip zeytin ağacı budama, sökme, taşıma faaliyetlerini durdurduk. Kaymakamlık ve Tarım Dairesi ile görüştükten sonra ne yapılacağına karar vereceğiz” şeklinde açıklamada bulundu.

ÜNSAL: “SON 3 AYA AİT ZEYTİN AĞACI KESİM İZNİ YOK”

Kıbrıs Postası’na konuşan Tarım Dairesi Müdürü Mehmet Akif Ünsal ise Zeytinlik bölgesinde son 3 aya ait inşaat nedeniyle zeytin ağacı kesim izni olmadığını kaydederek, “Son 3 aya ait Zeytinlik bölgesinde zeytin ağacı kesim izni verilen herhangi bir inşaat şirketi yok. Belediyeden herhangi bir izin yoksa, muhtemelen orada bir suç unsuru var. Araştırılıp gereği yapılmalı. Tarım Dairesi kurumayan ağaçların kesimine izin vermez. Eğer izin verilecekse kesimi yapacak olanların zeytin ağaçlarını ekmek için yer göstermesi gerekiyor” şeklinde konuştu.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
4
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
2
ONAY BEKLEYENLER
0
16 Ocak 2018, Salı
Mehmet Hüseyin         - Girne - Zeytinlik
Ceren Bey, firma sahibi olarak sizden bu kadar sığ değil daha ciddi açıklama bekliyorduk. Önceki firma taşıma izni için başvurmuş, siz hiçbiri kesilmeyecek ve taşınmayacak diyorsunuz. Çıplak gözle bile planladığınız sayıda binayı zeytinlere ellemeden yapmanızın mümkün olmadığı görünüyor. Kaymakamlıkla ve tarım dairesi ile yaptığımız görüşmede hiçbir başvuru yapılmadı bilgisi bizlere verildi. Bölge halkı olarak takipçisi olacağımızdan şüphniz olmasın.

16 Ocak 2018, Salı
Ceren ahmet kose         - Lefkosa
Sayin Cansu Hanim,
Sirket direktoru olarak soylemek isterim ki böyle çevre duyarlılıgı konusunda haber yapmak istediğinizde , karalamak istediğiniz firmanın da görüşlerini almanız habercilik açısından daha etik olur. Oradaki 35 Den fazla zeytin ağacı nın hepsi tek tek harita üzerinde itina ile işaretlenmiş ve bir tanesi bile kesilmeyecektir. Suat daha arazi içerisinde etüt çalışması yapmaktayız. Logomuzdaki yeşil yaprağın amacı diğer inşaat şirketlerine çevre konularında öncü olmak. Söz konusu aktarma izni de yukarıda görebileceğiniz gibi bir önceki firmanın aktarma izni. Belediyeye bizim daha böyle bir başvurumuz bile yok. Sizden özür ve haberin kaldırılmasını bekliyoruz.

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Girne'deki okullardan "Engelsiz Kalpler" Fotoğraf Sergisi'ne yoğun ilgi
image Girne’deki okullardan, Girne Belediyesi Sanat Galerisi’nde yer alan ‘Engelsiz Kalpler’ Fotoğraf Sergisi’ne ilgi büyük oldu.
Girne'de bir otel mühürlendi
image Girne Belediyesi Sağlık Şubesi Ekipler, Zabıta Kolluk Birimi Ekipleri ve Girne Polis Müdürlüğü'nden ekipler Şemo Otel'e baskın düzenleyerek, gerekli koşulların sağlanmadığı gerekçesiyle, oteli mühürledi.
GAÜ felaketzedelere yardım eli uzatıyor
image Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ), almış olduğu karar doğrultusunda, geçtiğimiz günlerde yurt geneli etkili olan yağışlar sonucu meydana gelen sel felaketi sonrası yoğun zarar gören Dikmen bölgesinde ikamet eden vatan...