Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GİRNE 18 Şubat 2018, Pazar 16:22
banner

Girne İnisiyatifi: "Girne'de artık normal yağışlar bile sele sebep oluyor"

Girne İnisiyatifi: Girne'de artık normal yağışlar bile sele sebep oluyorGirne İnisiyatifi, Girne’de her yıl yaşanmakta olan su baskınları ve sel olaylarında artış yaşandığını, artık normal değerler içerisinde düşen yağışların bile sele ve ciddi olumsuzluklara neden olduğunu savundu.
Paylaş  
11
11
10
2

Girne İnisiyatifi, Girne’de her yıl yaşanmakta olan su baskınları ve sel olaylarında artış yaşandığını, artık normal değerler içerisinde düşen yağışların bile sele ve ciddi olumsuzluklara neden olduğunu savundu.

İnisiyatif adına yapılan açıklamada, çarpık yapılaşma ile birlikte alt yapı eksiklikleri ve derelere yapılan müdahalelerin bu durumun en önemli sebeplerinden olduğu ifade edildi.

Girne Belediye Başkanı’na yönelik eleşitirilerde bulunulan açıklamada şöyle denildi:

“Ne yazık ki derelerin korunması ve geçmişte yapılan müdahalelerle ilgili yasal çalışma yapılıp derelerin geliştirilmesi, randımanlı olarak çalışır hale getirilmesi gerekirken, derelere yapılan müdahalelerin devam ettiğini büyük bir üzüntüyle izlemekteyiz.

Hal böyle iken; Girne Belediye Başkanı Sayın Nidai Güngördü basına yaptığı açıklamalarda ‘her şeyin yolunda olduğuna’ ilişkin mesajlar vermektedir. Öte yandan kent geneline dağıttığı broşürlerde ise ‘çok büyük yatırımlar yapıldığına’ vurgu yapmaktadır. Oysa bu açıklamalar gerçeği yansıtmadığı gibi her yağışlı günde bu açıklamaların gerçek dışı olduğu da net bir biçimde görülmektedir.

Her ne kadar derelerin sorumluluğu Kaymakamlık’ta gibi görünse de derelere yapılan inşaatlardan dolayı Girne Belediyesi’nin yasal yükümlükleri bulunmaktadır. Bu soruna iki kurumun birlikte eşgüdümlü yaklaşmaları, sorumluluğu birbirlerinin üzerine atmadan hareket etmeleri gerekmektedir.

Bu çerçevede, geçmiş yıllarda açılmış olan derelerle ilgili hudut tespiti dosyalarının sonuçlandırılıp, derelere yasadışı müdahalelerde bulunanlar hakkında yasal işlemlerin başlatılması; daha önce yargıya yapılan başvuruların takip edilip sonuçlandırılması ve bu yasadışı işgallerin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Yetkililerin yasal sorumluluğu bunu gerektirmektedir.

Geçmişte açılmış olan dosyalara örnek vermek gerekirse geçtiğimiz kent merkezinde bulunan Anafartalar Lisesinin doğu yönünde yer alan, Vakıflar Örgütüne ait arazi içerisinden geçen Haji Halil deresi bunların en önemlilerinden biridir. Geçtiğimiz yıllarda Girne Kaymakamlığı tarafından Tapu ve Kadastro Dairesinde hudut tespiti dosyalarından arazide kadastro işlemi yapılan bu dere ile ilgili olumsuz durum halen devam etmektedir ve yetkili makamlar da bu konuda sessizliğini korumaktadır.

Daha önce Vakıflar İdaresi ve Din İşleri Dairesi’nin Girne Kaymakamlığı tarafından bu konuda yazılı olarak uyarıldığı bilgimizdedir. Ayrıca Girne Belediyesi ile Şehir Planlama Dairesi’nin de bu konuda bilgilendirilip gereğinin yapılması için çağrıda bulunulduğu anlaşılmaktadır. Hal böyle iken aradan geçen süre içerisinde bu olumsuzluklar giderilmediği gibi yasadışı uygulamalar halen devam etmekte, hatta aynı bölgede dere üzerinde yeni ihlaller de gerçekleşmektedir.

Sonuç ise normal yağışlı günlerde bile Girnelilerin sıkıntı yaşamasıyla ortaya çıkmakta veya insanımız ‘acaba bugün de sel olacak mı?’ tedirginliği ile yaşamaya mahkûm edilmektedir. Bu bakımdan dereler ve sel baskınları konusunda sorumluluğu olan tüm makamları kamuoyu ile doğru bilgileri paylaşmaya ve görevlerinin gerektirdiği sorumluluğu yerine getirmeye çağırırız.

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
2
ONAY BEKLEYENLER
0
18 Şubat 2018, Pazar
Hüseyin         - Girne
Nidai tribüncüdür daha anlamadınız. Son çıkan imar planından bu bariz değil mi? Tüm yandaşlara, paydaşlara proje izinleri dağıtıldı 10 kat 7 kat izinler alındı geriye kalanlar varsın mağdur olsun Nidai plan yaptı ya seçimda geliyor bol bol övünür artık.

18 Şubat 2018, Pazar
Ratip         - Lefkosa
Girne Belediye Baskanini anlamak cok zor.Sokak lambalari yanmiyor,dogru durust bir yaya gecidi yok,Beylerbeyi trafik isiklari dunya da gorulmemis bir dizayn(yapanin beyninden supelenilir) ama o kadr zengin bu belediye ki polisimize Girne'nin dar yollarin da kullanabilsin diye Mersedez polis arabasi ve diger markalardan 2 tane araba hediye aliyor.Ne deylim allaha artik sizler karar verin.

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Alsancak-Girne Çevre yolu üzerindeki çalışma sona erdi. Yol yeniden trafiğe a...
image Alsancak- Girne Çevre yolu üzerindeki çalışma sona erdi. GAÜ Çemberi ile Zeytinlik kavşağı arasında kalan yol yeniden trafiğe açıldı.
Alsancak-Girne Çevre yolunda, Alsancak yönünden gelen araçlar için yol trafik...
image Alsancak - Girne Çevre yolunda Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Çemberi ile Zeytinlik kavşağı arasındaki yol, Alsancak yönünden gelen araçlar için trafik akışına kapatıldi.
GAÜ Sufi Akademisi, ilk büyük sosyal etkinliğini gerçekleştirdi
image İslam dünyasında olduğu kadar tüm dünyada da geniş kitlelerce tanınan şiirleri, fikirleri ve tasavvuf öğretileri ile uluslararası kültür mirası içinde önemli bir yer edinen; Sufi Mutasavvıf Hz. Mevlânâ Celâleddîn-i Rû...