Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GİRNE 4 Mart 2018, Pazar 14:32
banner

Sönmez: "Doğaya insanın müdahalesi hiçbir zaman bugünkü gibi büyük ölçekte gerçekleşmedi"

Sönmez: Doğaya insanın müdahalesi hiçbir zaman bugünkü gibi büyük ölçekte gerçekleşmediGirne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Eğitim Fakültesi Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Suzan Sönmez’in de yer aldığı Berlin’de gerçekleştirilen “International Conference on New Horizons in Education” kongresinde bildiri sunuldu.
Paylaş  
7
5
5
0

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Eğitim Fakültesi Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Suzan Sönmez’in de yer aldığı Berlin’de gerçekleştirilen “International Conference on New Horizons in Education” kongresinde bildiri sunuldu.

GAÜ Eğitim Fakültesi Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Suzan Sönmez, bildiri konusu olarak “Ortaöğretim Öğrencilerinin Çevresel Risk Algılamalarına ve Çevreye Karşı Tutumlarına İlişkin Algılamaları” incelerken, araştırmayı, Ankara ve Türkiye’den 1003 ortaokul öğrencisiyle yürüttü.

Sönmez, “İnsanlar Artık Yeryüzü Sisteminde Temel ve Belirleyici Faktör Haline Gelmiştir”

Sönmez yaptığı araştırmaya ilişkin düşüncelerini şu şekilde aktarmıştır;

“Dünyadaki egemen toplumsal yapı yeni çevre sorunları yaratır ve şekillendirir. İnsanlık tarihinde, doğaya insanın müdahalesi hiçbir zaman bugünkü gibi büyük ölçekte gerçekleşmedi. İnsanlar artık yeryüzü sisteminde temel ve belirleyici bir faktör haline gelmiştir. İnsan faaliyetleri, insanların maruz kaldığı küresel çevre değişikliklerine neden olur. Çevreyi etkileyen tehlikeler insan kaynaklı olabilir, örneğin teknolojik riskler veya volkanik patlamalar veya göktaşları gibi bir doğa hareketi olabilir. İnsan kaynaklı küresel çevre değişiklikleri iki türü vardır. Birinci tip, örneğin okyanuslar ya da atmosfer gibi küresel ölçekte doğrudan etkili olabilir. İkinci tip, küresel bir etkiye neden olan bölgesel değişikliklerin bir araya getirilmesini içerir; Örneğin, yerel olmasına rağmen, bir orman alanının çok sayıda tür için bir yaşam alanı olarak yok edilmesi, tüm dünyadaki türlerin önemli bir bölümünün kaybolmasına neden olacağı için, küresel ölçekte etkili olabilir” dedi.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Aygın: "Sanayi bölgesi koşulları iyileştirilecek"
image Sümer Aygın dün öğleden sonra Karaoğlanoğlu bölgesinde  bulunan esnaf ve zanaatkarları ziyaret etti.Son dört yıldır sanayi bölgesinehiçbir yatırımın yapılmadığını belirten Aygın, esnafın sıkıntılarını dinledi.
Güngördü: "Gelşimin devamı için birlikteyiz"
image Girne Bağımsız Belediye Başkan Adayı Nidai Güngördü, Karaoğlanoğlu’nda düzenlen mitingde konuştu.
Birol Karaman: "Utanç verici durumu ortadan kaldıracağız, denizlerimiz yenide...
image Yaşanılabilir mutlu bir kent için, “Girne aşkına işbaşına” diyerek yola çıkan CTP Girne Belediye Başkan adayı Birol Karaman, Girne Kanalizasyon ve Arıtma Ana Planı ile denizlerimizin yeniden mavi yeşil rengine kavuşac...