Ana Sayfa >> GİRNE 4 Mart 2018, Pazar 14:32

Sönmez: "Doğaya insanın müdahalesi hiçbir zaman bugünkü gibi büyük ölçekte gerçekleşmedi"

Sönmez: Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Eğitim Fakültesi Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Suzan Sönmez’in de yer aldığı Berlin’de gerçekleştirilen “International Conference on New Horizons in Education” kongresinde bildiri sunuldu.
Paylaş  
3
4
2
0

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Eğitim Fakültesi Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Suzan Sönmez’in de yer aldığı Berlin’de gerçekleştirilen “International Conference on New Horizons in Education” kongresinde bildiri sunuldu.

GAÜ Eğitim Fakültesi Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Suzan Sönmez, bildiri konusu olarak “Ortaöğretim Öğrencilerinin Çevresel Risk Algılamalarına ve Çevreye Karşı Tutumlarına İlişkin Algılamaları” incelerken, araştırmayı, Ankara ve Türkiye’den 1003 ortaokul öğrencisiyle yürüttü.

Sönmez, “İnsanlar Artık Yeryüzü Sisteminde Temel ve Belirleyici Faktör Haline Gelmiştir”

Sönmez yaptığı araştırmaya ilişkin düşüncelerini şu şekilde aktarmıştır;

“Dünyadaki egemen toplumsal yapı yeni çevre sorunları yaratır ve şekillendirir. İnsanlık tarihinde, doğaya insanın müdahalesi hiçbir zaman bugünkü gibi büyük ölçekte gerçekleşmedi. İnsanlar artık yeryüzü sisteminde temel ve belirleyici bir faktör haline gelmiştir. İnsan faaliyetleri, insanların maruz kaldığı küresel çevre değişikliklerine neden olur. Çevreyi etkileyen tehlikeler insan kaynaklı olabilir, örneğin teknolojik riskler veya volkanik patlamalar veya göktaşları gibi bir doğa hareketi olabilir. İnsan kaynaklı küresel çevre değişiklikleri iki türü vardır. Birinci tip, örneğin okyanuslar ya da atmosfer gibi küresel ölçekte doğrudan etkili olabilir. İkinci tip, küresel bir etkiye neden olan bölgesel değişikliklerin bir araya getirilmesini içerir; Örneğin, yerel olmasına rağmen, bir orman alanının çok sayıda tür için bir yaşam alanı olarak yok edilmesi, tüm dünyadaki türlerin önemli bir bölümünün kaybolmasına neden olacağı için, küresel ölçekte etkili olabilir” dedi.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Girne'de sanal bet operasyonu! 13 tutuklu
Girne’de sanal bet operasyonunda 13 kişi tutuklandı.
ATM'de unutulan parayı çalan kişi tutuklandı
Girne’de Anıl Aygenç’in ATM’den çektiği ve unuttuğu 300 TL nakit parayı çalan 41 yaşındaki K.Ö. tutuklandı.
"Düdüklüde Kıymalı Bamya" tiyatro severlerle buluştu
Girne Belediyesi ve Çatalköy Belediyesi’nin ortak prodüksiyonu olan “Düdüklüde Kıymalı Bamya” oyunu, Çatalköy Belediyesi’nin düzenlediği 8. Beşparmaklar Tiyatro Festivali’nde tiyatro severlerle buluştu.