Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GİRNE 12 Eylül 2018, Çarşamba 07:30
banner

Girne'deki FETÖ operasyonunda 3 tutuklama

Girne'deki FETÖ operasyonunda 3 tutuklamaGirne Cürümleri Önleme Şubesi ekipleri ile Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı, Özel Soruşturma Ekibi’nin birlikte düzenlediği operasyonda yasa dışı terör örgütüne üye olduğu tespit edilen 3 kişi tutuklandı
Paylaş  
20
11
20
4

Kıbrıs Postası - Nadire BAHADİ

Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Cürümleri Önleme Şubesi ekipleri gelen bir ihbar üzerine önceki gün Girne’de bir eve operasyon düzenledi. Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı Özel Soruşturma Ekibi’nin de dahil olduğu operasyonda Fethullah Gülen’in yazarı olduğu 1 adet kitap ve yasa dışı FETÖ PDY terör örgütünün propagandası niteliğinde 1 adet CD ele geçirildi. Polis ekipleri Mehmet Bayram, Furkan Tekedereli ve Mayıs ayında “Cinsel saldırı” suçundan tutuklanıp teminata bağlanarak serbest bırakılan Abdurrahman Tanrıverdi’yi tutukladı. Zanlılar dün yürütülen soruşturma kapsamında tutukluluk talebi ile Girne Kaza Mahkemesi’nde yargıç karşısına çıkarıldı. Mahkeme, zanlılar hakkında yürütülen soruşturmanın salimen yürütülebilmesi maksadı ile zanlılar Mehmet Bayram, Furkan Tekedereli ve Abdurrahman Tanrıverdi’nin 3 gün poliste tutuklu kalmasına karar verdi. Zanlı Tanrıverdi’nin geçtiğimiz mayıs ayında ise “Cinsel saldırı” suçlaması ile tutuklanıp teminata bağlanarak tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı ortaya çıktı.

SUÇLAMALARI KABUL ETMİYORLAR

Olayın soruşturmasını yürüten polis çavuşu Namık Kemal Baz mahkemede verdiği ifadesinde, zanlıların 10 Eylül tarihinde Girne’de düzenlenen operasyon sonucu yakalandıklarını anlattı.

Zanlılar Mehmet Bayram, Abdurrahman Tanrıverdi ve Furkan Tekedereli’nin evlerinde arama yapıldığını söyleyen Baz, aramada Fetullah Gülen’in yazdığı 1 adet kitap, örgütü anlatan ve örgüt propagandasına yönelik  CD ele geçirildiğini kaydetti.

Polis çavuşu Namık Kemal Baz, zanlıların sözlü beyanda bulunduklarını, ancak ifade vermediklerini belirtirken, suçla bir bağlantılarının olmadığını iddia ettiklerini söyledi.

Evde yapılan aramada tespit edilen dizüstü bilgisayar ve elektronik cihazların incelenmek üzere emare alındığını belirten Baz, zanlıların soruşturma amaçlı 3’er gün poliste tutuklu kalmalarını talep etti.

TANRIVERDİ “CİNSEL SALDIRI” SUÇLAMASI İLE TUTUKLANMIŞTI

Zanlı Abdurrahman Tanrıverdi 2018 yılı Mayıs ayı sonunda, Ramazan ayı içerisinde kaldırımda yürüyen bir kadının kalçasını sıktığı gerekçesi ile yapılan şikayet üzerine kamera görüntülerinden tespit edilerek tutuklanmıştı. 22 yaşındaki üniversite öğrencisi zanlı Tanrıverdi, aleyhindeki soruşturmanın tamamlanmasının ardından mahkeme emri ile teminata bağlanarak tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Zanlı 4 ay sonra bu kez yasa dışı terör örgütüne üye olmak suçlaması ile tutuklanarak yargıç karşısına çıkarıldı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
4
ONAY BEKLEYENLER
0
3 Kasım 2018, Cumartesi
asdf         - GİRNE
Muhammet bey çok haklı ve dediğiniz gibi de olacak suçsuzlukları ispatlandıktan sonra hiçbiri haber yapmayacak bunları. Özür kesinlikle dilemeyecekler

1 Kasım 2018, Perşembe
Asdf         - Girne
Yukarıda yorum yazan muhammed bey. Taciz sucundan nasıl eminsiniz demissiniz. Breast etti suçsuz demissniz. O tacizle uğrayan kız benim ve bu yorumu görünce şok geçirdim suçu kanıtlandı ve mahkeme süreci devam etmektedir.yani savu dugunuz kişi suçludur ve kanitlidir. Bilip bilmeden yorum yapıyor haber yayınlıyorlar diyorsunuz. Acaba siz ne kadar biliyorsunuz da bu yorumu yapıyorsunuz?o

1 Kasım 2018, Perşembe
Asdf         - Girne
Yukarıda yorum yazan muhammed bey. Taciz sucundan nasıl eminsiniz demissiniz. Breast etti suçsuz demissniz. O tacizle uğrayan kız benim ve bu yorumu görünce şok geçirdim suçu kanıtlandı ve mahkeme süreci devam etmektedir.yani savu dugunuz kişi suçludur ve kanitlidir. Bilip bilmeden yorum yapıyor haber yayınlıyorlar diyorsunuz. Acaba siz ne kadar biliyorsunuz da bu yorumu yapıyorsunuz?o

17 Eylül 2018, Pazartesi
Muhammed         - Lefkoşa
Merhaba!
Gazetenizi zevkle takip ediyorum. Doğru, güvenilir, delilli, sağlam, tarafsız haber yapmanız sizi takip etmekte beni benden alıyor. Ayrıca değerli haberci ve yazarlarınız, kısa ve öz ifadeler kullanarak gereksiz bilgi yığınından biz okuyucularınızı meşgul etmiyorlar. Bunun neticesinde en doğru habere en kısa zamanda ulaşmış oluyoruz. Teşekkürler..

Bir hususu size beyan etmek istiyorum.
Malumunuz, suç iddiasıyla gözaltına alınan bir şahıs, suçu delillerle ispat edilene kadar kanun karşısında masumdur. Hiç kimsenin, kanunun suçlu olarak kabul etmediği bir masumu suçlu olarak göstermeye hakkı yoktur-hangi amaçla olursa olsun fark etmez-. Biraz daha açmak istiyorum.
Mesela: Daha önce yaşanmış bir hadise. Bir şahıs taciz suçlamasıyla gözaltına alınıyor. Hemen bazı gazeteciler, boy boy fotoğraflarını, isim -soyisim, künye neredeyse ev adresine kadar gazetelerinin birinci sayfasında yayınlayarak, suçu sabit olmamış bir masumu halkın nazarında adi, şerefsiz, namussuz, haysiyetsiz, sapık gösteriyor. O masumun hayatını mahvediyor. İnsanların içine çıkamayacak derecede yorumlarla, o insanı yaşarken canlı canlı öldürüyor. Bunu gazetecilik anlayışı ile yapıyor. Haberciliğin neresinde bu varsa..
Sonra ne oluyor biliyor musunuz!?
Mahkeme devam edip, deliller topladıktan sonra o şahsın iftiraya maruz kaldığı anlaşılıyor. Yani beraat ediyor. Az önce boy boy fotoğraflarını yayınlayan gazeteci, berat haberini yazmıyor bile.. Yayınlamış olduğu yalan yanlış haberini internet ortamından kaldırmıyor. İnternette arama motoruna sapık yazınca, en başta o suçtan berat etmiş olan masumun ismi ve fotoğrafı çıkıyor. Şimdi kendinizi bu şahsın yerine koyun bakalım. İnsanların arasına nasıl çıkacaksınız?!
Çocuğunuzun, eşinizin, annenizin, kardeşinizin yüzüne nasıl bakacaksınız!..
Bu mu gazetecilik anlayışı?
Bu mu habercilik?
Bu mu insanlara faydalı olmak?
Bu mu millete devlete yardımcı olmak?

Haber yapayım derken, bu masum insana ne yapıldığını gördünüz mü!
Suçsuz birisini suçlu olarak göstermekten daha büyük bir suç var mıdır?
Evet, vardır. O da o suçsuzu suçlu gösteren yanlış haberi yayınlamaya devam etmektir.

Şimdi asıl meseleye gelelim. 12 Eylül'de ''Girne'deki FETÖ operasyonunda 3 tutuklama'' başlıklı habere..
Bu üç masumun fetö ile bir bağlantıları olmadığı halde, sanki 15 temmuz darbesini bizzat onlar yapmış gibi halkın nazarında hain olarak gösterdiniz. Hatta bazı gazeteciler ''Fetönün Girne ayağı çökertildi'' diye yazdı. Üç öğrenci mi Girne ayağını oluşturuyor!? Asıl fetöcülerin başları elini kolunu sallayarak dolaşırken, kabak bu üç öğrencinin başına patlatıldı. Fetönün baş elemanları olarak gösterildi. Haklarında sadece bir iddia varken.. Suçlu oldukları daha kanıtlanmamışken.. Mahkeme sonucu belli olmamışken..
Boy boy fotoğraflar ve isim - soyisim açık açık yazılarak.
Buraya kadar belki kendinizi haklı göstermeye çalışabilirsiniz. Ama haklı olamayacaksınız.
Peki sonra ne oldu?
Üç kişiden ikisi mahkemeye çıkmadan serbest bırakıldı. Fetö ile ilgili bir suçları olmadığı ortaya çıktı. Diğeri ise kefalet ile serbest bırakıldı ve mahkemesi devam ediyor.. Yani onun suçu da sabit olmadı. Onun fetö ile bir bağlantısı olmadığı ortaya çıkacak. Adalet tecelli edecek.
Bu böyle olduğu halde, az önce suçlu gösterdiğiniz masumların berat haberinden hiç bahsetmediniz. Bir kelime dahi olsun yazmadınız. Gazetenizi takip eden büyük bir kitle onları hain olarak bilmeye devam ediyor. O büyük ve değerli kitleyi yanlış bilgiye sevk ediyorsunuz.
Ve daha da kötüsü, internette arama motorundan isimleri yazıldığında doğrudan sizin fetöcü olarak gösterdiğiniz haber çıkıyor. Yarın bir iş başvurusu yaptıklarında nasıl bir mağduriyete maruz kalacaklarını tahmin edebiliyorsunuz. Bir fetöcüye kim ne işi verir ki.. Alakası olmayan bir suç iddiasından dolayı hayatı mahvediliyor. Kendinizi bu duruma düşen insanların yerine koyduğunuzda bu acıyı hissedilirsiniz. Başkasına çuvaldızı batırdığınızda, iğnenin ucunu az da olsa kendinize batırın ki, haktan, doğrudan uzaklaşmayasınız. İşte o zaman böyle gazetecilere canımız kurban..

Sizi güvenilir, sağlam, insanlara faydalı olan bir gazete olarak bildiğim için bunu sizinle paylaşmak istedim. Sizden istirhamım; işlemedikleri bir suç ile ilgili olan ve tarihi geçmiş haberi(12 eylül haberi) ve fotoğrafları, isim ve soy isimlerini internet ortamından kaldırmak. Suç sabit olana kadar sadece isim ve soy ismin baş harflerini yazmak-gazetecilik anlayışında olduğu gibi-. Ve berat haberini geç de olsa yayınlamak. Bunu hak namına sizden istiyorum.
Bir vatandaş olarak beni dinleyeceğinizi ve bu basit ama önemli arzumu yerine getireceğinizî umuyorum.
İyi haberler
Esen kalın..

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Res-Bir Başkanı Kayım: "Girne'deki restoranlar batma noktasında!"
image Kıbrıs Türk Restorancılar Birliği (Res-Bir) Başkanı Kayım, özellikle Girne'de kendi yağıyla ciğerini kavurmaya çalışan restorancıların yaşadığı zorluklara vurgu yaparak, “Otellerin yol açtığı haksız rekabetten restora...
Girne'nin sevilen siması Orhan Kaptan hayatını kaybetti
image Girne'nin sevilen simalarından Orhan Kaptan yaşamını yitirdi.
Uluslararası örgütte Girne'ye önemli görev
image 280 şehrin aktif olarak temsil edildiği Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) 6. Kongresi’nde, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Kültür ve Turizm Komite Başkanlı...