Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GİRNE 19 Nisan 2019, Cuma 10:47
banner

Girne Belediyesi, "Sağlıklı Bir Çevre ve Sineksiz Bir Girne" için çalışmalarına devam ediyor

Girne Belediyesi, Sağlıklı Bir Çevre ve Sineksiz Bir Girne için çalışmalarına devam ediyorGirne Belediyesi, kentte, sağlıklı ve kaliteli bir hayatın temini için planlı ve profesyonel şekilde çalışan ekipleriyle, karasinek, sivrisinek ve haşere mücadelesini sürdürüyor.
Paylaş  
5
3
5
0

Yılın 12 ayı çevre dostu bir yöntem olan biyolojik ilaçlamayla çalışmalarını sürdüren Girne Belediyesi Sağlık Şubesi Ekipleri, bereketli yağmurlar ardından kayıtlı rutin ilaçlama noktaları yanında yeni kaynakların tespiti ve zamanında uygulama yapılması için çalışmalarını yoğunlaştırdı.

Sağlık Şube Amiri Naile Soyel, hastalık taşıyan ve bulaştıran ‘vektör’ niteliğiyle en önemli risklerden olan sivrisinek mücadelesinin, yılın 12 ayı boyunca; çevreye ve diğer tüm canlılara hiçbir zararı olmayan; sadece sivrisinek larvası üzerine etkili ekolojik ve doğa dostu larva ilaçlama uygulamalarıyla, sisteme kayıtlı larva noktaları üzerinden bir program dahilinde yürütüldüğünü söyledi.

Soyel, “Bereketli yağmurlarla geçen kış mevsimi akabinde; özellikle içinde bulunduğumuz aylar; sivrisinek mücadelesi için çok önemli bir süreçtir. Kayıtlı rutin ilaçlama noktalarımız yanında yeni kaynakların tespiti ve zamanında uygulama yapılması için çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Özellikle derelerde ve yarım inşaatların bodrum katlarında biriken sularda yoğun üremeler tespit ediyoruz ve mücadelemizi yoğunlaştırmaktayız” dedi.

Soyel, doğada tüm sinek popülasyonunun sıfırlanmasının teknik anlamda mümkün ve doğru olmasa da; Girne kent hudutlarında yaşam alanları içerisinde insan sağlığını riske edebilecek tüm unsurların kontrolünü sağlamanın öncelikli görevleri arasında olduğunu kaydetti.  
 

“ÇEVRE DOSTU VE BİYOLOJİK İLAÇLAMA YAPIYORUZ”

Belediye Başkanı Nidai Güngördü, kentte, sağlıklı ve kaliteli bir hayatın temini için planlı ve profesyonel şekilde çalışan ekiplere, karasinek sivrisinek ve haşere mücadelesinde Girne kent halkının da işbirliği ile destek göstermesinin önem arz ettiğine işaret etti. Güngördü, Girne Belediyesi’nin, 2011 yılından beridir sivrisinek mücadelesinde uçkun ilaçlama yerine çevre dostu bir yöntem olan biyolojik ilaçlama yaptığına dikkat çekti.

Eğitimleri ve saha uygulamalarındaki deneyimli uzman bir ilaçlama ekibi tarafından yürütüldüğünü belirten Güngördü, genel ilaçlama uygulamalarında öncelikli hususun; insan ve çevre sağlığının korunması olduğunu söyledi.
Dünya Sağlık Örgütü tarafından mücadelesi yapılması gerekli ve zorunlu olan sivrisinek, karasinek, pire-kene, fare ve hamamböceği ile ilgili mücadele programını yılın 12 ayı boyunca sürdüren Girne Belediyesi’nde biyolojik veya kimyasal olarak kullanılan tüm ilaçların Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış sertifikalı ürünler olmasına önemle dikkat edildiğini kaydetti.

Konuyla ilgili halka şu çağrıda bulunuldu:

  • Evinizde ve çevrenizde üreme kaynağı oluşturabilecek en küçük su birikintisine izin vermeyiniz.
  • Ev bodrumlarında su olduğu takdirde derhal boşaltılmasını sağlayınız.
  • Bozuk olan foseptik kapaklarının onarılmasına ve kesinlikle aralık olmamasına özen gösteriniz
  • Su depolarınızı sürekli kontrol edip temizliğini sağlayın; kapaklarının iyce kapatılmış olduğundan emin olunuz.
  • Açıkta çöp bırtakmayınız, çöpleri zamanında ve çöp poşeti içerisinde konteynere bırakınız.
  • Bahçenizdeki kuru otları temizletiniz.

Vatandaşlar ihbarlarını 0392 5152235 numaralı telefonlardan Girne Belediyesi Sağlık Şubesine ve Girne Belediyesi sınırları içerisinde Alo 185 hattına iletebilirler.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Girne Belediyesi çalışanlarına "iş sağlığı ve güvenliği" eğitimi
image Girne Belediyesi çalışanları, "iş sağlığı ve güvenliği" konusunda eğitim alacak.
Girne'de Kurtuluş Caddesi üzerinde asfalt çalışması yapılacak
image Girne'de Kurtuluş Caddesi üzerinde 20-23 Ağustos tarihleri arasında asfalt çalışması yapılacak.
Beşparmaklar Kültür Sanat Günleri, 6 - 7 Eylül'de
image Çatalköy Belediyesi tarafından 10'uncusu gerçekleştirilecek olan "Beşparmaklar Kültür Sanat Günleri" bu yıl 6 - 7 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek.