Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GİRNE 25 Nisan 2019, Perşembe 15:35
banner

Girne Üniversitesi'nin tehlikeye attığı Ayios Vasileios Kilisesi'ni Vakıflar kurtarıyor

Girne Üniversitesi'nin tehlikeye attığı Ayios Vasileios Kilisesi'ni Vakıflar kurtarıyorKıbrıs Postası'na konuşan Vakıflar İdaresi Başkanı İbrahim Benter, ilk kez Girne Postası'nın gündeme taşıdığı Girne Üniversitesi'ne ait izinsiz inşaat alanı içinde yıkılmanın eşiğinde olan tarihi Ayios Vasileios Kilisesi duvarları çevresine acil istinat duvarı yapılması için Anıtlar Yüksek Kurulu'ndan onay alındığını, bunun hızla yapılacağını, akabinde de restorasyon çalışmalarına geçileceğini kaydetti.
Paylaş  
7
6
5
0

Kıbrıs Postası - Vatan MEHMET

İlk kez Girne Postası’nın gündeme taşıdığı Girne Üniversitesi’ne ait izinsiz inşaat alanı içindeki tarihi Ayios Vasileios Kilisesinin vahim hali, geçtiğimiz günlerde tamamlanan Kültürel Miras Komitesi raporuna da yansıdı.

Kıbrıs Postası’nın edindiği bilgiye göre  bölgeye giderek incelemelerde bulunan ve hazırladıkları raporu, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Eski Eserler Dairesi, Vakıflar İdaresi’ne sunan uzman heyet, yıkılma eşiğinde olan kilise çevresinde süren kazılar nedeniyle bir de yer altı sularının ortaya çıktığını, bu durumun kilisenin geleceğini daha da tehdit eden bir gelişme olduğunu tespit etti.

Komite raporunda, kilise çevresine acil istinat duvarının şart olduğunu ve yüzeye çıkan yer altı sularının da naklinin gerektiğini belirtti.

Öte yandan yine Kıbrıs Postası’nın edindiği bilgiye göre inşaat alanında bulunan ve basına da yansıyan kafatası ve insan kemiklerinin Kayıp Şahıslar Komitesi tarafından incelendiği ve kalıntıların kayıp şahıslara ait olmadığı, 74 öncesi bölgede bulunan mezarlık alandan kaynaklandığı öğrenildi.

Vakıflardan araziyi kiralarken restorasyon sözü veren ve üstüne üstlük 2016’da yayımladığı basın bülteni ile Ayios Vasileios Kilisesi restorasyonun başladığını duyuran Yakın Doğu Üniversitesi kardeş kuruluşu Girne Üniversitesi, izinsiz inşaat alanı içinde sürdürdüğü çalışmalar nedeniyle tarihi kiliseyi yok etme eşiğine getirmişti.

Üstelik Girne Üniversitesi iki yıl önce, Nisan 2016’da yayımladığı “Agios Vasileios Kilisesi’nin Restorasyonu Başladı” başlıklı, Üniversite Kurucu Rektörü Cemre Günsel Haskasap imzalı basın bülteninde ise “İki yüzyıl öncesinden kalma metruk kilise Kıbrıs Adası’na kazandırılacak. Uluslararası eğitim hizmetlerimiz devam ederken ülkemizin sosyal, kültürel, çevresel ve tarihi değerlerine yönelik kamusal fayda çalışmalarımız da aralıksız devam ediyor” ifadelerini kullanmıştı.

Girne Üniversitesi tarafından Vakıflar İdaresi'nden kiralanan tarihi kilisenin de içinde bulunduğu arazinin sözleşmesi 31 Mart 2019'da sona ermiş, Vakıflar İdaresi tarafından yenilenmemiş ve bu nedenle inşaatın hukuken “işgalci” konumunda olduğu ortaya çıkmıştı.

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
8
 
0
 
1
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Beşparmaklar Kültür Sanat Günleri, 6 - 7 Eylül'de
image Çatalköy Belediyesi tarafından 10'uncusu gerçekleştirilecek olan "Beşparmaklar Kültür Sanat Günleri" bu yıl 6 - 7 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek.
Girne'nin sevilen ismi Sencer'den yeni şarkı
image Ülkemizin değerli sanatçılarından, Ziya Egemen Sencer, yeni bir single çalışmasına imza attı.
Kavga ettiler, taraflardan birinin burnu kırıldı
image Girne'de iki vatandaş arasında çıkan kavgada bir tarafın burnu kırıldı.