Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GİRNE 23 Temmuz 2019, Salı 15:36
banner

Girne Belediye Başkanı Güngördü: "Belediyelerin birleştirilmesi adımını doğru buluyorum"

Girne Belediye Başkanı Güngördü: Belediyelerin birleştirilmesi adımını doğru buluyorumGirne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, hükümetin 2019 yılı için eylem planında bulunan belediyelerle ilgili olan kısmına olumlu yaklaştığını söyleyerek, "Belediyelerin birleştirilmesi adımını doğru buluyorum” dedi.
Paylaş  
9
8
9
1

banner

Girne Postası - Burcu Ece Yılmaz

Hükümetin 2019 için planladığı açıklanan reform eylem planına göre, belediyelerin birleştirilmesiyle ilgili yasal düzenlemenin meclise sevk edilmesinin tasarlanması konusuyla ilgili görüşlerini aktaran Güngördü, belediyelerin birleştirilmesiyle ilgili adımı doğru bulduğunu belirterek, “Mevcut 28 belediyenin sürdürebilir olmadığını düşünüyorum” dedi.

Yerinden yönetim ilkelerinin güçlendirilmesi ve belediyelerin var olan yetkilerinin çoğaltılmasının önemine işaret eden Güngördü, “Doğru ve bilimsel verilere dayanarak belediyeler güçlendirilmelidir. Belediyeler Reformu ile birlikte Belediyeler Yasası’nın da güçlendirilmesi gerekir” diye konuştu.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Diyalog TV’de Aytuğ Türkkan’ın hazırlayıp sunduğu Detay programına konuk oldu…

“6 İLÇE – 6 BELEDİYE MODELİ ÖNGÖRÜLÜYOR”

Belediyelerin birleştirilmesiyle ilgili adım atılmadan önce nüfus sayısının bilinmesi gerektiğini ifade eden Güngördü, “45 yıldan sonra belediyelerin durumu ile ilgili bir değişikliğe gidiliyor. Bu nedenle bilimsel ve doğru verilerle yola çıkmamız lazım. Beldelerin nüfusunun tam olarak bilinmesi gerekir. Nüfusun tam olarak bilinmesi de yeterli değildir. Bunun yanında yüz ölçümleri de bilinmelidir. Girne, bu açıdan bir nebze avantajlıdır. Çünkü merkezde ve Çatalköy’de imar planı var. İmar planı nedeniyle nüfusu doğru planlama imkanımız var. Kentler planlanırken belediyelerin de tekrar planlanması gerekir” ifadelerini kullandı.

Yerel yönetimlerin yapılandırılması konusuyla ilgili, ‘6 ilçe 6 belediye’ modelinin öngörüldüğünü belirten Güngördü, “Hükümetin politikalarında bir değişiklik olmazsa belediye seçimleri 1 yıl ertelenecek ve mevcut belediye sayısı 6’ya indirilecek. Belediye seçimleri 4 yılda değil 5 yılda bir şeklinde olacak” dedi.

“BAKANLIK İLE BELEDİYE ARASINDA KOMİSYON OLUŞTURULACAK”

Sorunlarla boğuşan Girne Antik Liman’ın durumuyla ilgili de konuşan Güngördü, geçtiğimiz hafta Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel ile yaptığı görüşmeye işaret ederek, Girne Belediyesi ile Turizm ve Çevre Bakanlığı arasında acil bir komisyon oluşturulması kararı aldıklarını söyledi. Komisyonu 10 gün içinde hayata geçirmeyi hedeflediklerini kaydeden Güngördü, “Belediye ile bakanlık arasında oluşturulan komisyon bir protokol taslağı oluşturacak. Protokolle hangi kurumun limandaki hangi konulara müdahale edeceği belirlenecek” ifadelerini kullandı.

Geçmiş dönemdeki Turizm Bakanlığı ile bir konsensüs sağlanamadığını aktaran Güngördü, “Belediye Turizm Bakanlığı ile yarış halinde değildir. Geçmiş dönemdeki Turizm Bakanlığı’ndan iki antik binayı Girne Belediyesi’nin restore etmesini istedik, harcamaların da belediye tarafından karşılanacağını söyledik ama kabul etmediler. Limanda en önemli sorun içindeki suyun çirkef bağlamasıdır. Bunun acilen temizlenmesi lazım. Kumun yükselmesinden dolayı limana neredeyse iki sandal giremez hale geldi. Bu yaşananlar bizim devlet olarak ayıbımızdır. Limanın periyoduk olarak temizlenmesi gerekir” dedi.

Limanın özelleştirilmesi konusuyla ilgili de görüşlerin devam ettiğini söyleyen Güngördü, “Liman özelleştirilecekse, Girne Belediyesi bu özelleştirmenin neresinde olacak bilmek isteriz. Konuyla ilgili belediyeden mutlaka görüş alınması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

“2 YIL İÇİNDE ARITMA SORUNUNU ÇÖZMEK İSTİYORUZ”

Girne’deki arıtma sorunuyla ilgili ciddi sıkıntıların devam ettiğini söyleyen Güngördü, Arıtma tesisindeki ıslah çalışmaları ile ilgili gerek kapasite artırımının yapılması gerek denize deşarj edilen suyun arttırılması ile ilgili olarak da 7 milyon Euro’luk bir projeye ihtiyaç olduğunu aktardı.

 Girne Belediyesi’nin proje için 2 milyon TL bütçe ayırdığını ifade eden Güngördü, proje için ihtiyaç duyulan rakamın belediye bütçesini aştığını dile getirdi. Girne Belediyesinin hudutlarındaki insan sayısının 125 bin civarında olduğunu kaydeden Güngördü, arıtma tesisinin nüfusa göre dizayn edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Konuyla ilgili Türkiye’deki resmi makamlarla da görüşme halinde olduklarını bildiren Güngördü, arıtma sorununu 2 yıl içinde çözmek istediklerini vurguladı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
3
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
24 Temmuz 2019, Çarşamba
HASAN         - GIRNE
NİDAİ BEY
SAYIN BELEDİYE BAŞKANI
SİVRİSİNEKLERİ EVLATLIK ALDIK KABUL ETTİK BİRLİKTE KUCAK KUCAĞA YAŞIYORUZ
BEN ŞAHSEN HAMAM BÖCÜLERİNİ DE EVİMDE MİSAFİR ETMEK İSTEMİYORUM
YAZIN ORTASINDAYIZ HALA İLAÇLAMA YAPMADINIZ
MÜBAREKLER AT GİBİ OLDULAR
LOGARLARI ATEŞE Mİ VERELİM.

banner
banner
banner
banner

Girne, Antalya'da 24 ülkeye tanıtıldı
image Girne, Antalya'da 3 kıtadan 24 ülke ve 48 şehrin katılımıyla düzenlenen Old Town 2019 isimli foruma katıldı.
26 yaşındaki genç evinde ölü bulundu
image 26 yaşındaki genç kadın Girne’deki dairesinde ölü bulundu.
25 yaşında hayatını kaybeden gencin ölüm sebebi açıklandı
image 25 yaşında yaşamını yitiren Bello'nun ölüm nedeni belli oldu...