Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GİRNE 3 Ağustos 2019, Cumartesi 17:40
banner

Bağımsızlık Yolu'ndan MOBESE açıklaması

Bağımsızlık Yolu'ndan MOBESE açıklamasıBağımsızlık Yolu Girne Bölge Örgütü, "Kent Güvenlik Yönetim Sistemi Yasa Tasarısı" ile hayata geçirilmekte olan "MOBESE" sisteminin şehirleri açık hava hapishanelerine çevireceğini savundu.
Paylaş  
7
7
7
0

Örgütün açıklamasında, “MOBESE sisteminin suçları önlemek için değil, toplumsal muhalefete karşı kullanılacağı aşikardır” denildi.

“22 Ocak olaylarında, polis kameralarıyla tespit edilen 9 saldırganın bulunmadığı” belirtilen açıklamada, “MOBESE kameralarının asıl amacı sokağın özgürlükçü sesini susturmaktır” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada şöyle denildi: 

"Sözde ‘’Kent Güvenlik Yönetim Sistemi Yasa Tasarısı’’ ile 8 Ocak’ta yürürlüğe giren şehirlerimizi açık hava hapishanelerine çevirecek olan MOBESE sisteminin suçları önlemek için değil, toplumsal muhalefete karşı kullanılacağı aşikardır.

Yapılan araştırmalar, MOBESE kameralarının, suçları önlemede ciddi bir fonksiyonunun olmadığını ortaya koyarken, Kıbrıs’ın kuzeyinde ise Ankara’nın isteğiyle yerli işbirlikçileri tarafından yasallaştırılmıştır. 22 Ocak olaylarında, polis kameraları ile tespit edilen 9 saldırgan bulunmazken, MOBESE kameralarının asıl amacının sokağın özgürlükçü sesini susturmak olduğunu ortaya koymaktadır.

MOBESE kameralarının toplumsal muhalefeti baskı altına almasının yanı sıra, kameraların yerleştirildiği yerler, doğal ve tarihi değerlerimize zarar vermektedir. Her fırsatta, özellikle Girne bölgesinde, denizlerimiz, kıyılarımız, tarihi ve doğal güzelliklerimiz sermayeye peşkeş çekilirken, Girne antik limanının onlarca sorunu varken, buraya dikilen bu ucube direk aslında uygulanan politikaları ve eski eserler ile arkeolojik değerlerimize verilen değerin göstergesi olarak durmaktadır.

Bağımsızlık Yolu Girne Bölgesi olarak, öncelikle yaklaşık 500 yıllık antik limana dikilen bu direğin bir an önce sökülmesini ve tüm Girne’de yaşanan tarihi, arkeolojik ve doğal talanın sona erdirilmesini talep ediyoruz. Bu kent, ne beton bloklar ile doğayı talan edenlerin, ne de kumarhaneler ve kerhaneler ile her türlü yasadışılığı ve kirlenmişliği kentimize sokanlarındır.

Girne bizimdir.

Bu ucube direği de MOBESE kameralarını da istemiyoruz."

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
6
 
1
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Girne Belediyesi'nde "iş sağlığı ve güvenliği" eğitimi
image Girne Belediyesi, "iş sağlığı ve güvenliği" konularında çalışanlarına eğitim verecek.
Çıralı Bakery fırınına para cezası
image Çıralı Bakery isimli fırın işletmesinde tespit edilen uygunsuzluklar nedeniyle toplam 2 bin 128 Türk Lirası para cezası kesildi.
Girne'de Kıbrıs Gecesi düzenlendi
image Girne Belediyesi'nin bu yıl 9'uncusunu gerçekleştirdiği Girne Kültür Sanat Günleri kapsamında "Kıbrıs Gecesi" düzenlendi.