Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GİRNE 14 Eylül 2019, Cumartesi 11:21
banner

Felaket bitse de etkisi bitmiyor, Arapköylüler: "Hâlâ korkuyoruz"

Felaket bitse de etkisi bitmiyor, Arapköylüler: Hâlâ korkuyoruzArapköylüler, geçtiğimiz gün askeri bölgedeki mühimmat deposunda meydana gelen patlama ile ilgili duygularını ve olay anında yaşadıklarını paylaştı.
Paylaş  
9
8
9
0

banner

Kıbrıs Postası - Rahmican ÇALIŞKAN

Arapköylüler, geçtiğimiz gün askeri bölgedeki mühimmat deposunda meydana gelen patlama ile ilgili duygularını ve olay anında yaşadıklarını paylaştı.

Kıbrıs Postası TV’de Rahmican Çalışkan’ın hazırlayıp-sunduğu Sokağın Nabzı programına konuşan Arapköy halkı, patlamalar ile birlikte gecenin adeta gündüz olduğunu, çok korktuklarını ve tedirginlik yaşadığını söyledi.

Böyle vahim bir hadiseye hayatında ilk defa şahit olduklarını belirten vatandaş, olay gecesinde can korkusu ve paniğin hakim olduğundan bahsetti ve tüm köy halkının şok yaşadığına dikkat çekti.

Patlama olayı bitmiş olsa da psikolojik etkisinin halâ devam ettiğini vurgulayan Arapköy sakinleri, korku ve endişe duygusunun devam ettiğini anlattı ve bu olayı atlatmanın uzun zaman alacağını işaret etti.

Patlama seslerinin arttığında ve durumu fark ettiklerinde köyü terk ettiklerini dile getiren vatandaşlar, olayı, ‘ürpertici, felaket, feci’ diye tanımladı.Öte yandan Arapköylüler, cephanelikte meydana gelen patlamanın ülke turizmini de olumsuz yönde etkileyeceğini savundu.

 

Aycan Kürdoğlu: “Çok korktum, patlama ile sallandık, halâ tedirginim ve korkuyorum” 

“Olaydan çok korktum. İlk başta havai fişek sandım, bakmak istedim, bir şey görmedim. Daha büyük bir patlama olduğunda, gökyüzünde ışık belirdi, o ışığı görünce durumu kavradım. Herkesi kaldırdım, köy halkı dışarıdaydı. Kafamıza küçük parçalar geldi ve patlama bizi salladı. Araçlarımıza binip köyden kaçtık. Polis uyarabilirdi, ama biz kendi önlemimizi aldık. Çok şükür can kaybı yok. Mühimmat depoları vatandaşın yaşadığı bölgelerden uzağa taşınması gerekir. Çok tehlikeli. Hala tedirginim ve korkuyorum.”

 

Ali Rızaoğulları: “Köyü terk ettik, korkum yoktu, ama endişeliydim, bu olay turizmi etkiler”

“Uyurken patlama seslerine uyandım, havai fişek sandım. Büyük bir patlama oldu ve havai fişek olmadığını anladım. Askeri bölgedeki dumanları gördüm, sorun olduğunu anladım. Köyü terk ettik, köylüleri de aradım çıkması gerektiğini söyledim. Korkum yoktu, ama endişeliydim. Şu anda endişem yok. Mühimmat depoları halkın yaşadığı yerlerden uzağa taşınmalı. Asker olmasa biz rahat olmayız, ama cephanelikler uzağa yapılmalı. Bence bu olay turizmi etkiler, turistler ülkelerine döndüğünde bu olayı anlatırlar.”

 

 

Gonca Tombul: “Şok yaşadık, kulaklarım tıkandı, patlama bizi savurdu, çığlık attım, bugüne kadar böyle bir şey görmedim”

“Tüm köy halkı şok yaşadık. Dükkanımı kapattım, evime gittim patlama sesleri geldi, askerin atış yaptığını sandım. Patlamaların sesi arttıkça, devam ettikçe şüphelendim. Eşimi uyandırdım, patlamalar arttı, alevler yükselmeye başladı, kırmızı bir balon gibi patlamalar oldu, kulaklarım tıkandı, patlama bizi savurdu. Çığlık attım, aşağıya indim, camlar sallandı. Dükkanımın kapısının menteşeleri kırıldı. Köyden başka bir yere gittik. Mühimmat depoları vatandaşın yaşadığını yerden uzak durmalı. Uzak durması herkes için daha iyi olur. Bu olay ülke turizmini de etkiler. Ben bugüne kadar böyle bir şey görmedim. Korktum. Hepimize geçmiş olsun.”

 

 

 

Hasan Sümbül: “Çok kötü bir olay yaşadık, feciydi, hayatımda yaşadığım en ürpertici olaydı, şu anda da telaş, korku var”

“Çok kötü bir olay yaşadık. O gece bir oteldeydim, bizi dışarıya bırakmadılar. Çok feciydi, hayatımda yaşadığım en ürpertici olaydı. Şu anda da telaş, korku var. Cephanelikler vatandaşın yaşadığı yerlerin uzağında olması gerekir, taşınmalı. Bu olay ülke turizmini de etkiler. Otelleri de etkiler.”

 

 

Cansay Ongan: “Herkes çok korktu,patlama sesleri ile uyandım, endişe ve korku hissetim, kaçarken talihsiz kazalar da yaşadık”

“Bu olay anlatılacak gibi bir şey değildi. Herkes çok korktu. Patlama sesleri ile uyandım veköyü boşalttık. Endişe ve korku hissetim, bugün bir nebze daha rahatım ama dün çok korktum. Köyden kaçarken talihsiz kazalar da yaşadık. Cephanelikler vatandaşın yaşadığı yerlerden uzağa taşınması gerekir. Yerleşim yerlerinin dışında olmalı. Bu vahim olay bence ülke turizmini de etkiler.”

 

 

Cankat Ongan: “Bu yaşıma kadar ilk defa böyle bir hadise yaşadım, ürktüm, korktum, halâ üzerimde o psikoloji var”

“Patlama esnasında uyuyordum, sese uyandım ve ne olduğunu anlamadım. Daha sonra bağırma sesleri duyunca olayı biraz anlamış oldum. Balkondan baktım alevleri görünce yangın çıktığını anladım. Hiç istemediğim bir olay. Ben bu yaşıma kadar ilk defa böyle bir hadise yaşadım. Ürktüm, korktum, halâ üzerimde o psikoloji var. Buna alışmak uzun sürebilir. İnşallah böyle bir olayda bir daha karşılaşmayız. Askeri mühimmat depoları vatandaşın yaşadığı yerlerden uzağa inşa edilmeli. Bence bu olay ülke turizmini de olumsuz yönde etkiler. Yetkililerin ellerinden geleni yapacağını düşünüyorum. Kötü bir anı, kötü bir his.”

 

Mehmet Kürdoğlu: “Tedirgin oldum, herkes köyü terk etti, bu olay ülke turizmini de olumsuz yönde etkiler”

“Gece saat 02.00 civarında patlama sesi ile uyandım. Köy halkında tedirginlik oldu, köy halkı köyü terk etti. Ben o kadar korkmadım, ama mühimmatın yanında evleri olan tanıdıklarım vardı, onları düşününce tedirgin oldum. Herkes köyü terk etti, ama ben köyden kaçmadım. Şu anda da endişem devam ediyor, her an her şey olabilir diye düşünüyorum. Hükümetimiz yaptığı yanlış; hem oturma izni ve turistik bölge verdi, ama cephanelikler de burada. Ya evlerin ve otellerin yapılmasına izin vermeyeceklerdi ya da mühimmat depolarını kaldıracaklardı. Ekmek bütün köpek tok olmaz. Mühimmat depolarının vatandaşın yaşadığı yerlerin yakınında olmaması gerektiğini düşünüyorum. Bu olay ülke turizmini de olumsuz yönde etkiler.”

 

Aydan Kürdoğlu: “Çok korktum, çünkü çocuklarım evdeydi, gece, adeta gündüz oldu”

“Patlamanın yaşandığı an ben başka bir yerdeydim, internette gördüm. Gördüğümde çok korktum, çünkü çocuklarım evdeydi. Onlara telefon açtım, araba ile başka bir yere gitmişler, sonuçta can korkusu. Patlama olduğunda uyuyorlarmış, her yer kırmızı olmuş. Gece, gündüz oldu. Köy halkı can korkusundan kendini sokaklara atmış. Bomba atıldığını veya savaş çıktığını düşünmüşler. Askeri bölgeler, özellikle mühimmat depoları, halkın iyiliği açısından vatandaşın yaşadığı yerden uzaklaştırılmalı.”

Cemal Dereci: “Hepimiz için bir facia, bu tür olaylarda duygular parçalanıyor, büyük bir zarar büyük bir afet”

“İnsanın bu tür olaylarda duyguları parçalanıyor. Büyük bir zarar büyük bir afet, hepimiz için bir facia. Herkes acı duydu. Allah kimseye vermesin, daha kötü şeyler olabilirdi, ölümler olabilirdi. İyiki öyle bir durum olmadı. Cephaneliklerin vatandaşın yaşadığı yerlerden uzağa taşınmalı. Turistik bir bölgede askeri mühimmat depolarının bulunması sakıncalı bir durum. Başından önlem alınması gerekirdi. Bu olay turizmimizi de etkiler, otelciyi de halkı da etkiler. Turistler olmazsa biz de ürünlerimizi satmakta zorlanırız. Yetkililer acilen önlem almalı”


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
1
banner
banner
banner
banner
banner

GAÜ oryantasyon günleri kapsamında Lefkoşa kültür turu düzenledi
image Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) her yıl oryantasyon programı kapsamında geleneksel olarak düzenlediği kültür turlarının ikincisini, Başkent Lefkoşa ve çevresinde gerçekleştirdi.
"Girne'de antrenman sahaları yetersiz, mevcut sahalar elverişsiz!"
image Doğan Türk Birliği Spor Kulübü Başkan ve Yöneticileri, Girne bölgesindeki antrenman sahalarının yetersizliği ve yaşadıkları sorunlarla ilgili Girne Postası'na özel açıklamalarda bulundu…
GAÜ ev sahipliğinde gerçekleşecek "NASA Space Apps Challenge 2019" etkinliği ...
image 18-20 Ekim 2019 tarihinde Kıbrıs'ta sadece Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) evsahipliğinde gerçekleşecek olan NASA Space Apps Challenge etkinliği için son başvuru 15 Ekim Salı.