Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> LEFKOŞA 1 Şubat 2018, Perşembe 15:50
banner

Harmancı: "Yerel yönetim seçimlerinde aday olup olmayacağımı Şubat sonuna doğru açıklayacağım"

Harmancı: Yerel yönetim seçimlerinde aday olup olmayacağımı Şubat sonuna doğru açıklayacağımHaziran ayında yapılacak yerel yönetim seçimlerine aday olup olmayacağına ilişkin açıklamada bulunan LTB Başkanı Mehmet Harmancı, “Şubat sonuna doğru yeni kararımı açıklayacağım” dedi.
Paylaş  
7
12
7
1

KIBRIS POSTASI – Ertuğrul Senova

Haziran ayında yapılacak yerel yönetim seçimlerine aday olup olmayacağına ilişkin açıklamada bulunan LTB Başkanı Mehmet Harmancı, “Şubat sonuna doğru yeni kararımı açıklayacağım” dedi.

Diyalog TV’de yayınlanan Detay isimli programda, Aytuğ Türkkan’ın konuğu olan Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı, ülke gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

İlk olarak dörtlü koalisyon konusuna değinen Harmancı, yen, kurulacak hükümetin göreve geldiği günden bu yana çalışacağı dördüncü hükümet olacağını kaydetti. Kurulacak hükümetin, 6 partili Meclis’te çoğunluğu sağlayan tek model olduğunu ifade eden Harmancı, halkın yeni hükümetten ciddi bir beklentisi olduğunu belirtti. Ortaklığı oluşturan dört parti arasındaki uyum konusunda tereddütlerin olduğunu belirten Harmancı, koalisyon çalışmaları kapsamında 4 partinin 8 kez toplandığını hatırlatarak, birbirlerine güven tesis ettiklerini düşündüğünü kaydetti.

HARMANCI: “DEVLET KATKISI HALEN YATIRILMADI”

Bütçe konusunun hassasiyet içerdiğini ve ilk etapta geçirilmesi gerektiğini belirten Harmancı, maaşların ödendiğini fakat devlet katkısının ödenmediğini vurguladı. Harmancı, devlet katkısının halen ödenmemesi durumunu, ‘hilkat garibeliği’ olarak nitelerken, “Dün yatması gereken devlet katkısı halen ödenmiş değil. Ödenmesi için İçişleri Bakanlığı’ndan Maliye Bakanlığı’na bir yazı gitmesi lazım. Maliye Bakanlığı ödeme için hazır ama prosedür yerine getirilmiyor” şeklinde konuştu.

Yaşanan durumu ciddi bir kriz olarak niteleyen Harmancı, “Halen bakanların bakanlık görevleri devam ediyor.Uzun yıllar hükümette bulunan bir partinin bugün 28 belediyeye katkısını yatırmaması durumu kabul edilemez” yorumunda bulundu

Konuyla ilgili Daire Müdürleriyle iletişime geçmeye çalıştıklarını fakat ulaşamadıklarını kaydeden Harmancı, “Biz maaşları yarın ödeyeceğiz ama bize kaybedilen faizin hesabını kim verecek ya da bu şansı olmayan belediyeler ne yapacak” diyerek, “Bizi hükümet dışında bıraktınız, ne haliniz varsa görün şeklinde tavır takınıyorlar” yorumunda bulundu.

Esentepe ve Yenierenköy Belediyesi çalışanlarının yaklaşık 5 aydır maaş alamadığını belirten Harmancı, “Bir tek Lefkoşa’da olunca mı önemli. Bu yaşananlar kabul edilemez” şeklinde konuştu.

Harmancı, “Bütçenin geçmediği her dakika, belediyeler için sıkıntılı bir noktaya doğru gidiyor” diyerek, 24 Nisan’da yerel seçimler nedeniyle seçim yasaklarının devreye gireceğini, ceremesini de kurumların çekeceğini ifade etti. 

LTB’nin kamu kurum ve kuruluşlarına olan borçlarının halen var olduğunu belirten Harmancı, “16 ay ben de hiç yatıramadım ama Ocak 2016’dan itibaren yatırmaya başladım ama bunun dışında da ne oldu? LTB’nin banka borcu 30 milyon liradan 6 milyona düştü. Bankaya olan borç, Temmuz’da son taksiti ödenerek kapanacak duruma geldi. LTB bugün piyasada kimse sorarsanız sorun finansman açısından problemi kalmamış bir belediyedir” şeklinde konuştu.

Borçların yapılandırılmasına ilişkin projelerinin var olduğunu belirten Harmancı, yapılandırma projesini de anlattı. Bu proje kapsamında, özel bankaların oluşturacağı konsorsiyum çerçevesinde Bakanlar Kurulu’ndan geçecek özel bir afla toplu bir borç çekilerek tüm borçların tek bir noktada toplanması olduğunu ifade eden Harmancı, konuyu Maliye Bakanı Serdar Denktaş’a sunduklarını, Denktaş’ın olumlu baktığını fakat brokrasinin de olumlu bakması gerektiğini kaydetti.

“VARSIN ŞİMDİ ÇUKURA DÜŞELİM AMA 20 YIL SONRA HİÇ ÇUKUR KALMAYACAĞINI BİLELİM”

Sosyal medya üzerinden gelen soruları da yanıtlayan Harmancı, yollarda var olan çukurların ne zaman kapatılacağına ilişkin bir soru üzerine, kendi döneminde 4 buçuk milyon liralık asfalt döktüklerini fakat ihtiyacın 15 milyon lira olduğunu belirterek, seçime yönelik yatırım amacıyla kapatacakları her çukurun ve fütursuz harcamanın, Lefkoşa ve Lefkoşalı’nın geleceğinden çalınacağını ifade etti. Açıklamasının devamında, LTB eski Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın seçim çalışmaları çerçevesinde bir gecede kilometrelerce yol döktüğünü, araçların bir süre düz yollarda ilerlediğini ama bu hareketiyle Lefkoşalıdan 20 yıl çaldığını ifade etti. Harmancı, seçim hedefiyle hiçbir zaman planlama yapmadığını, Lefkoşalının ne geleceğinden ne de bugününden çaldığını belirterek, “Varsın şimdi çukura düşelim ama 20 yıl sonra hiç çukur kalmayacağını bilelim” şeklinde konuştu. 

“TDP KURULTAYINDA ADAY OLMAYACAĞIM”

Partisinde başkan olmak gibi bir düşüncesi olup olmadığına ilişkin soru üzerine, 1997 yılından bu yana Toplumcu Demokrasi Partisi’ne üye olduğunu belirten Harmancı, LTB’de göreve başlamadan önce söz verdiği üzere üyeliği dışındaki tüm görevlerinden istifa ettiğini kaydederek, TDP’nin yakın zamanda kurultayı olacağını ve kurultayda aday olmayacağını açıkladı.

“ŞUBAT SONUNA DOĞRU YENİ KARARIMI AÇIKLAYACAĞIM”

Haziran ayında yapılacak yerel yönetim seçimlerine aday olup olmayacağına ilişkin soru üzerine konuşan Harmancı, “Şubat sonuna doğru yeni kararımı açıklayacağım” dedi. Belediyecilik konusunda sosyal belediyecilik noktasına gelmişken devam etme noktasına olduğunu belirten Harmancı, “Benim için siyaset, makam sahibi olmak değildir” şeklinde konuştu.

“ŞUAN İÇİN ADAYIM YA DA DEĞİLİM DEMEYİ DOĞRU BULMUYORUM”

Belediye seçimlerinde başkan olup olmayacağına ilişkin açıklamasının devamında, “Yerel yönetimlerde haziranda ne gibi bir tutum sergilenecek bunları izlemek görmek istiyorum. Şuan için adayım ya da değilim demeyi doğru bulmuyorum” açıklamasında bulundu.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
1 Şubat 2018, Perşembe
ibrahim teksu         - hamitköy
bence aday olmayın

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Harmancı, görme engelliler için oyuncak tasarlayan DAÜ'lü akademisyenleri kab...
image Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) İletişim Fakültesi, Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Başkanı Doç. Dr. Senih Çavuşoğlu ve öğretim görevlisi Hare E...
LTB "Güvenilir Eller Projesi"ni hayata geçirmek için çalışma başlattı
image Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB), Unilever Food Solutions firmasının Gıda Güvenliği Derneği iş birliğiyle yürüttüğü “Güvenilir Eller” projesini başkent Lefkoşa’da da hayata geçirmek için çalışma başlattı.
Başkasının pasaportuyla Güney'e geçmeye çalışan şahıs tutuklandı
image Kendisine ait olmayan İngiliz pasaportuyla Lokmacı’dan Güney Kıbrıs’a geçmeye çalışan şahıs tutuklandı.