Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> LEFKOŞA 23 Mayıs 2018, Çarşamba 16:24
banner

Gencay Eroğlu: "Hepimize layık bir Lefkoşa için yola çıktık"

Gencay Eroğlu: Hepimize layık bir Lefkoşa için yola çıktıkGencay Eroğlu ziyaretlerini sürdürüyor. Çok sayıda kesimle bir araya gelen Eroğlu, Lefkoşa’nın ‘kasvetli’ ve insanın içini karartan bir görüntüde olduğunu söyledi.
Paylaş  
16
11
18
1

Demokrat Parti (DP) Lefkoşa Belediye Başkan Adayı Gencay Eroğlu, seçim kapsamında yaptığı ziyaretlerini sürdürüyor. Bu çerçevede, dün Şehit Doğan Ahmet İlkokulu’nu ziyaret eden Eroğlu, ardında da Lefkoşa Muhtarlar Birliği’ne ve Kanser Hastalarına Yardım Derneği’ne ziyarette bulundu.

Eroğlu’na ziyaretlerinden belediye meclis üyesi adayları eşlik ederken, bir çok konuda görüş alışverişlerinde bulunuldu, çözüm önerileri tartışıldı.

Neden aday olduğu konusunda açıklamalarda bulunan Eroğlu “Bu yola daha yaşanabilir, layık olan bir kent haline getirmek için çıktık. Bilim, kültür başkenti yapmak için çıktık. Sorunları biliyoruz, bunların çözümlerini de biliyoruz. Çok değerli bir ekibimiz var, konularında uzman kişiler bunlar. Projelerimizi hazırlıyoruz, ama yine de bu ziyaretlerimizde bunlarla ilgili sizlerin de görüşlerini alarak, daha katılımcı bir anlayış ile hareket ediyoruz” dedi.

Katılımcı yönetim anlayışı ile seçerek değil, tüm halka hizmet anlayışı ile yola çıkıldığını anımsatan Eroğlu “Elbette ki bu noktada sizlerin işbirliğine, gücünüze ihtiyacımız vardır. Projelerimiz hakkında olumlu olumsuz görüşleri dinlemek için bu ziyaretleri yapıyoruz. Buralarda sizin hem desteğinizi hem de görüş ve önerilerinizi bekliyoruz” dedi.

“Lefkoşa, kasvetli, insanın içini karartan bir havaya büründü”

“Lefkoşa’nın en dikkat çeken şey çevre sorunudur. Biz böyle bir Lefkoşa’da yaşamayı hak etmiyoruz. Yeşil alanlarımız yok. Bundan en çok gençlerimiz şikayet ediyor” diyen Eroğlu, bugün başkentin yasemin kokuları, çiçek kokuları içinde bir şehir olması gerekirken, kasvetli, insanın içini karartan bir yapıda olduğunu kaydetti.

Lefkoşa Belediyesi yönetiminin yerine getirmesi zaten asli görevi olan hizmetleri bile ‘başarı öyküsü’ gibi lanse etmeye çalışmasını ‘hayret verici’ olarak niteleyen Eroğlu “ Sorunları dile getirdiğimizde bize ‘çöpleri topluyoruz’ deniliyor. Biz bunu duymak istemiyoruz çünkü bu zaten belediyenin asli görevidir. Bunu kalkıp da hizmet gibi sunmak hayret vericidir” diye konuştu.

“Toplu taşımacılık yok denecek kadar az”

Başkentin en büyük sorunlarından birisinin trafik olduğunun çok açık olduğunun altını çizen DP Adayı, bunun en büyük sebebinin toplu taşımacılık noksanlığı olduğunu vurguladı.

Eroğlu “Toplu taşımacılık yok denecek kadar az. Olanların da ne geçiş saati belli, ne de düzeni belli. Bu durum biz öğrenciyken de böyleydi, hala daha da böyle. Halbuki düzenli taşımacılık olsa ben neden araba kullanayım? Araba kullanıp trafik ve çevre kirliliği yaratayım” dedi.

“Surlariçi için güzel projeler yaptık”

En sorunlu bölgelerin başında gelen Surlaiçi ile ilgili de projelerinin olduğunu kaydeden Eroğlu “Suriçi için ayrı bir projemiz var. Bunları yakında açıklayacağız. Oraların daha rahat, düzgün bir hale getirilmesi gerekir. Şehir rehberlerini devreye koymak istiyoruz. Bir sürü üniversite öğrencimiz vardır, gönüllülük esasına göre bunu yapabiliriz. Biz spor dairesinde bu çalışmaları hep gönüllülük esasına göre yaptık” ifadelerini kullandı.

Kendisinin çok ehemmiyet verdiği, çok önemsediği projesinin, belediyelerde kadın ve genç meclislerinin kurulması olduğunun altını çizen Eroğlu “Belediyelerde kadın meclisi ve genç meclisi olmalıdır. Belediyecilik sadece çöp toplamak değildir. Bu çok önemlidir. Bütün mahallelerden katılımcılık olması, buralardan gelen görüş ve fikirleri kaale almak zorundasınız. İşte bu meclisler bizim halk içindeki gözümüz kulağımız olacaktır. Burada hem gençlerimiz hem de kadınlarımız toplumda özlenen katılımcılığı sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.


“Bir halk akademisi kuracağız”

Bir diğer önemli projesinin halk akademisi kurmak olduğunu açıklayan Eroğlu “Bir halk akademisi kurmak amacındayız. Buralarda kültür sanat hayatımıza yön vermek istiyoruz. Burada üretilecek olan şeyleri ekonomik değere dönüştürmek istiyoruz” dedi.

Lefkoşa’nın en büyük eksikliklerinden birisi olan ve her seçim dönemi söz verilip ardından unutulan sosyal konut projesi olduğunu söyleyen Eroğlu, Lefkoşa gençliğinin diğer bölgelerde dağıtılan kırsal kesim arsalarını ‘fırsat eşitsizliği’ olarak gördüğünü ve bunun düzeltilmesini istediğini belirtti.

“Lefkoşa gençleri kırsal kesim arazileri konusunda haksızlığa uğradıklarını düşünüyor”

Eroğlu “Lefkoşa’daki gençlerin en büyük şikayeti kırsal kesim arsası konusudur. Burada gençler ‘bize neden kırsal kesim arsası verilmiyor’ diyorlar. Bu gençlerimiz ne yapacak? Fırsat eşitliği nasıl sağlanacak? İşte bu noktada sosyal konut projesi bizim en önemli projelerimizden bir tanesidir. Bunun için gerekli girişimleri yapıyoruz. Gerek bankalar, gerek merkezi hükümet ile bu konuda çalışmalarımız vardır. Bunlar hayal değildir. Ben asla yapamayacağım sözü vermem. Böyle bir mizacım yoktur. Bu projemiz çok önemlidir ve gençlerimizi ev sahibi yapmak bizim için son derece önemli bir konudur” dedi.

Hayvan hakları konusunda da bir takım projelerden bahseden Eroğlu “Hayvan sevgisi konusunda da çeşitli projelerimiz vardır. Bunlar arasında bir hayvan mezarlığı da vardır. Hayvan barınağının çağ dışı şartlardan çıkarılması da gündemimizin önemli noktalarındandır” dedi.

Eroğlu KHYD’yi de ziyaret etti

DP Lefkoşa Belediye Başkan Adayı Genca Eroğlu, Kanser Hastalarına Yardım Derneği’ni ziyaret ederek dernek başkanı Raziye Kocaismail ve diğer yetkililerle de bir araya geldi.

Kanserin ülkemizin en önemli sorunlarından olduğunu belirten Eroğlu, KHYD’nin bu bağlamda son derece önemli işlere imza attığını kaydetti.

Derneğin zor şartlarda son derece kutsal bir görevi yerine getirdiğini ifade eden Eroğlu, göreve gelmesi halinde, KHYD’nin daha da iyi şartlara gelmesi için elinden geleni yapacağını söyledi.

Kocaismail de konuşmasında, Gencay Eroğlu’nu her zaman kendilerine yardım eli uzatan bir dost olarak gördüklerini anlatarak, daha önce devlet yönetimlerinden bulunduğu görevlerde kendilerinin hiçbir isteğini geri çevirmediğini anımsattı. Kocaismail, bu dostluk ilişkisinin her zaman devam ettiğini ve Eroğlu’nun göreve gelmesi halinde de süreceğinden emin olduğunu sözlerine ekledi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
23 Mayıs 2018, Çarşamba
Adil         - Lefkoşa
Bir insan kazanamayacağını bildiği halde niye seçime gider ki ?

banner
banner
banner
banner
banner

Gençler "Sorumlu Devlet, Bilinçli Sürücü, Güvenli Trafik" sloganıyla yürüyüş ...
image Lefkoşa Folklor Derneği (FOLK-DER) bünyesinde faaliyet gösteren Genç FOLK-DER, güvenli bir trafik sistemi kurulması için, hem devlete hem de bireylere düşen sorumluluklara dikkat çekmek üzere Çarşamba günü Lefkoşa’da ...
Metehan yolunda feci kaza! Takla atan aracın sürücüsü hastaneye kaldırıldı
image Lefkoşa'da Metehan yolunda trafik kazası meydana geldi. Kazada yaralanan araç sürücüsü hastaneye kaldırıldı.
LTB Spor Kulübü Olağan Genel Kurulu 2 Ağustos'ta
image Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Spor Kulübü Olağan Genel Kurulu 2 Ağustos’ta gerçekleştirilecek.