Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> LEFKOŞA 27 Ağustos 2018, Pazartesi 07:33
banner

Türkçe tabelalar azınlıkta

Türkçe tabelalar azınlıktaGünlük yaşamda Türkçe isim kullanımı git gide azalıyor. Türkiye’de yıllar önce ortaya çıkan bu durum KKTC’de de şimdilerde gözlemleniyor.
Paylaş  
4
0
3
0

  • Kıbrıs Postası Dereboyu Caddesindeki Türkçe ve İngilizce tabelaları karşılaştırdı. Ortaya çıkan sonuçlara göre esnaf yüzde 70 oranında yani üç dükkândan ikisi İngilizce tabela kullanıyor.

Kıbrıs Postası - Rahmican ÇALIŞKAN

Günlük yaşamda Türkçe isim kullanımı git gide azalıyor. Türkiye’de yıllar önce ortaya çıkan bu durum KKTC’de de şimdilerde gözlemleniyor. Türkçe isimler nadiren esnafın tabelasında gözlemleniyor.

‘Dereboyu Caddesi’nde Türkçe tabela bulmak zor

Başkent Lefkoşa’nın en popüler eğlence ve cazibe merkezlerinden biri olan Mehmet Akif Caddesi, halk arasındaki adı ‘Dereboyu Caddesi’nde Türkçe tabela bulmak zor.

2 KAT FAZLA

Kıbrıs Postası caddedeki Türkçe ve İngilizce tabelaları karşılaştırdı. İngilizce tabelaların Türkçe tabelalardan 2 kat daha fazla olduğu kaydedildi.

YÜZDE 70 İNGİLİZCE

210 civarında esnaf bulunan Dereboyu Caddesi’nin yaklaşık yüzde 70’i İngilizce tabelalardan oluşurken sadece yüzde 30’u Türkçe tabela kullanıyor. Elde edilen sonuçlara göre, üç dükkândan ikisi İngilizce tabela kullanıyor.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
1
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

"Süslü Kadınlar Bisiklet Turu" gerçekleştirildi"
image İlki İzmir’de 2013 yılında Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’nde düzenlenen ve gönüllü kadınların farkındalık yaratmayı amaçladığı “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” yapıldı
UBP Lefkoşa İlçe yönetimi belirlendi.... Başkan Sadık Gadiyanoğu
image UBP'nin büyük kurultayı öncesinde gerçekleştirdiği Lefkoşa İlçe kongresinde ilçe yönetimi belirlendi. Başkanlık için tek aday olan Sadık Gardiyanoğlu yeniden başkanlığa getirildi.
Süslü Kadınlar Bisiklet Turu bugün yapılıyor
image Kadınların farkındalık yaratmak amacıyla gerçekleştireceği Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Başkent Lefkoşa’da bugün yapılıyor.