Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> LEFKOŞA 29 Temmuz 2019, Pazartesi 09:50
banner

Tarihi Lefkoşa Surları yıkılıyor

Tarihi Lefkoşa Surları yıkılıyorTarihi Lefkoşa Surları'ndaki bir burcun çökmesi vatandaşın objektifine yansıdı. Çökme görüntülerini paylaşan vatandaş, görüntülere çok üzüldüğünü vurguladı.
Paylaş  
3
2
3
0

banner

Kıbrıs Postası – Sosyal Medya

Kişisel sosyal medya hesabından paylaşım yapan bir vatandaş, Lefkoşa Surları’nın yıkılan görüntüsünü paylaştı.

Vatandaş paylaşımına, “Bugün bir tarihin çöküşüne tanık oldum fidanlığımızın içerisinde bulunan bir burcun çökmüş hali kendimi çoooook mutsuz hissediyorum” notunu da düştü. Konu ile ilgili hesabından paylaşım yapan Cumhuriyet Meclisi Meclis İdari, Mali, Teknik ve Parlamenter Hizmetler eski Müdürü Çevre uzmanı Doç. Dr. Serkan İlseven, ise 2016 da Lefkoşa Surları’nın yıkılabileceği uyarısında bulunduklarını hatırlattı.

İlseven, yorumunda, 2016’daki uyarı haberini paylaşarak şu ifadeleri kullandı:

“13 Aralık 2016 da uyarmıştık:

Çevre Koruma Vakfı (ÇEKOVA) bakımsızlık nedeniyle tahrip olan Lefkoşa Surları’nın yıkılabileceği uyarısında bulundu.

ÇEKOVA Yönetim Kurulu Üyesi Yrd. Doç. Dr. Serkan İlseven yaptığı açıklamada, Girne Kapısı ile Cumhurbaşkanlığı arasında kalan surların kuzey yamaçları üzerinde nerede ise orman oluştuğunu savundu.

Surlara yakın alanlardaki ağaçlardan rüzgarla uçuşan polen ve tohumların Lefkoşa surlarının taşları arasında kök salıp büyüdüğünü belirten İlseven, ağaçların büyümeye devam etmesinin surların geleceğini büyük tehlike altına sokabileceğine dikkat çekti.

İlseven, sur duvarı çatlakları arasındaki bitki köklerinin genişlerken yarattığı basınç ile salgıladıkları sıvıların çatlakları her geçen gün daha da genişletmekte olduğunu kaydetti.

Vakfın, gerek sözlü gerekse yazılı olarak yaptığı uyarılara rağmen ilgililerden bu konuda herhangi bir girişim görmeyince konuyu basınla paylaşma ihtiyacı hissettiğini ifade eden İlseven, bunun için 2017 yılı mali bütçesinde kaynak yaratılması yanında Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’ne de her yıl bütçeden bu amaç doğrultusunda kaynak ayrılması gerektiğini belirtti”

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
3
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Lefkoşa Turkcell İle Koşuyor Maratonu'nun 10 ile 21 km sonuçları açıklandı
image Büyük bir katılım ile gerçekleşen Lefkoşa Turkcell İle Koşuyor Maratonu'nun 10 ile 21 km sonuçları açıklandı.
"Lefkoşa Turkcell'le Koşuyor" maratonu koşuldu
image Lefkoşa Türk Belediyesi'nin bu yıl Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlediği "Lefkoşa Turkcell'le Koşuyor Maratonu" bugün Lefkoşa'da gerçekleştirildi.
"Lefkoşa Turkcell'le Koşuyor Maratonu"nda 10 ile 21 km yarı maraton koşusu so...
image Lefkoşa Türk Belediyesi'nin bu yıl Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenlediği "Lefkoşa Turkcell'le Koşuyor" maratonunda saat 07:30’da start alan 10 km  ile saat 07:45’de start alan 21 km yarı maraton koşusu tamamlandı...