Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> LEFKOŞA 27 Ağustos 2019, Salı 13:20
banner

LTB, Lefkoşa'nın iki değeri Kamran Aziz ve Türkan Aziz'i panelle andı

LTB, Lefkoşa'nın iki değeri Kamran Aziz ve Türkan Aziz'i panelle andıLefkoşa Türk Belediyesi'nin işbirliği ve katkılarıyla düzenlenen 13. Uluslararası Halk Dansları Festivali dün Bandabuliya Sahnesi'nde gerçekleşen "2 Kapı-2 İnsan" temalı panellerin ilki olan ve ülkemizde ilklere imza atmış, toplumsal yaşamımıza değer katmış Kamran Aziz ve Türkan Aziz'in yaşamlarının eczacı, yazar ve aynı zamanda Aziz ailesinin yakın dostu olan Fatma Azgın tarafından anlatıldığı “İki İnsan” paneli ile başladı.
Paylaş  
7
4
6
0

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı, bazı LTB Meclisi üyeleri, Kamran Aziz ve Türkan Aziz’in aile dostları, arkadaşları ve sanatseverlerden oluşan kalabalık bir seyirci topluluğunun izlediği panelde sırasıyla LTB Başkanı Mehmet Harmancı ve sanatçı Yaşar Ersoy kısa birer konuşma yaparken eczacı ve yazar Fatma Azgın da hem Kamran Aziz ve Türkan Aziz kardeşlerin yaşamlarıyla ilgili bilgiler vererek anılarını paylaştı.

Kamran Aziz ve Türkan Aziz ile ilgili kısa birer tanıtıcı belgeselin de gösterildiği etkinlikte LBO da Kamran Aziz’in şarkılarından oluşan kısa bir dinleti sundu.

FESTİVALİN BU YILKİ MOTTOSU “İKİ KAPI-İKİ İNSAN”

LTB Başkanı Mehmet Harmancı bu yıl derneklerle yapılan toplantıda her yıl festivalin bir mottosu olması gerektiğine karar verdiklerini ve bu yıl da “İki Kapı-İki İnsan” temasını seçtiklerini kaydetti. “Harmancı, “İki kapı Lefkoşalılarının özlemini çektiği ve insanların hayatını kolaylaştıracak geçişlerin olmasını beklediğimiz Baf ve Mağusa Kapıları ile ilgilidir. İki insan ise Lefkoşa’ya özgü iki insanı anma olarak düşündük ve toplumda müstesna kişiliğe sahip özel bir ailenin iki kadını olan Kamran ve Türkan Aziz kardeşlerin yaşamını, anılarını ve Kıbrıs Türk toplumundaki yerini bir panelle Lefkoşalılara aktarmak istedik” dedi.

“ZAMANININ ÇOK İLERİSİNDE OLAN, HAYATLARIMIZA IŞIK TUTACAK İKİ DEĞERLİ İNSANI ANIYORUZ”

Başkan Harmancı konuşmasını devamında “Tanışmaktan büyük onur duyduğum ve bir teyze olarak gördüğüm bu iki değerli kişi toplum için önemli işler, eserler ve çalışmalar yapmıştır, modern yaşam tarzları ve düşünceleri ile o günkü toplumun ve zamanının ilerisinde kendi arzu ettikleri yaşamı yaşamışlardır.Her ikisinin eğitime büyük önem vermesi beni çok etkilemiştir. Her ne koşulda olursak olalım hep kendimize bir hedef belirlemek, o yolda çalışmak, yürümek gerektiğine inanıyorlardı ve bizlere de hedefli bir hayat yaşamayı tavsiye ediyorlardı. Babaları Mehmet Bey’den başlayarak bu topluma büyük faydaları olmuş bir aileden bahsediyoruz. Bu iki insanın bizlerin yaşamına nasıl ışık tutacaklarıyla ilgili bu panelde ipuçları bulabileceğiz. Tüm haftaya yayılacak Festivalin bu başlangıcında bizlerle olduğunuz için sizlere, değerli Fatma Sezer’e ve derneklere çok teşekkür ediyorum ve herkesi çocukluğumuzun mekanı Çağlayan Parkı’na davet ediyorum” dedi.

ERSOY: “KAMRAN AZİZ TOPLUMU İLERİYE TAŞIYAN KADIN DEĞERLERİN BAŞINDA GELİYORDU”

Sanatçı Yaşar Ersoy ise Kıbrıs Türk Toplumu’nun değerlerini de toplumla buluşturmayı ilke edinen LBT olarak ürettikleriyle, çalışmalarıyla toplumu ileriye taşıyan kadın değerlerden başlayan bir program çıkardıklarını söyleyerek akıllarına ilk gelen isimlerin Kamran Aziz ve Vedia Barut olduğunu dile getirdi.

Toplumda onur ve vefa duygusunun gelişmesine hizmet eden bu çalışmaları çerçevesinde rahmetli Hakan Çakmak ile birlikte Jale Derviş ile Kamran Aziz’i birlikte sahneye çıkararak onlara şarkılar söyletip kaydettiklerini de ifade eden Ersoy, LTB ve LBT’nin 1989’dan itibaren verdikleri Hizmet Onur Ödülleri’nden birini de Kamran Aziz’e verdiklerini de sözlerine ekledi.

AZGIN: “YAPTIKLARIYLA, ÜRETTİKLERİYLE, DAVRANIŞLARIYLA ÖRNEK İKİ KIZ KARDEŞ”

Eczacı-yazar Fazma Azgın bu paneli düzenlediği için LTB’ye teşekkür ederek başladığı konuşmasında  Kamran ve Türkan Aziz’den bahsederken Kıbrıs Türk Toplumu’nda yaptıklarıyla, ürettikleriyle, davranışlarıyla örnek olmuş  iki kız kardeşten bahsedilmesi gerektiğini kaydederek kendi aralarında, birbiri ile uyumlu çok güzel bir hayat yaşayan bu iki kız kardeşin hayat tarzları, davranışları, insan ilişkileri, yardımsever olması, doğasever olması özellikleri ile İngiliz ekolünün son temsilcileri olarak da anılabileceğini belirtti.

AZGIN: “KAMRAN HANIM KIBRIS TÜRK MÜZİK TARİHİNE ÖNEMLİ KATKILAR YAPMIŞ BİR KİŞİLİKTİR”

Azgın, “Müzik öğretmeni Jale Derviş vasıtası ile Kamran Aziz’i tanıdım. Kamran hanım yabancı müziklere türkçe sözler yazma konusunda çok iyiydi. Zaten kendi yazdığı bestelerle ve şarkılarla Kıbrıs Türk Müzik tarihine önemli katkılar yapmış bir kişiliktir” dedi.

“KAMRAN AZİZ  BİLGİSİ, ÇALIŞKANLIĞI İLE BENİM DE MESLEKTEKİ İTİCİ GÜCÜM OLDU”

Kamran Aziz’in eczacı kişiliği ile de hem eczacılık hayatında hem de Eczacılar Birliği’nde çok önemli çalışmalara imza attığını kaydeden Azgın, “ Kamran hanım çok bilgili bir eczacı idi. Ülkeye ilk kozmotik ürünlerini getiren eczacı idi. 1997’de kapattığı eczacılık dükkanındaki malzemelerden Eczacılar Birliği’nde bir Eczacılık Müzesi açtık. 74 sonrasında Kamran hanım büyük bir sorumluluk alarak tüm eczacılardan ihtiyaç listesi çıkardı ve bu ilaçları Türkiye’den feribotla temin etti.  Sonrasında sırasıyla “Yetiş Ecza Deposu” ve 50 kişiyle “Güç Ecza Deposu”nu kurduk. Kamran hanım benim de meslekteki itici gücümdü. Kamran hanımın yaptığı besteler, söylediği şarkılar ve daha sonra kurduğumuz Eczacılar Kadın Korosu ile de tüm toplumun saygı duyduğu işlere imza attı. Narin ve kırılgan bir kişiliğe sahip Kamran Aziz kimseyi kırmak istemeyen bir yapıya sahipti” dedi.

“İLK KIBRISLI TÜRK BAŞHEMŞİREMİZ OLARAK SAĞLIK ALANINDA BU ÜLKEYE SAYISIZ HİZMETLER VERDİ”

Türkan Aziz’in ise 3 kez burs alarak Londra’da eğitim görmüş, Beyrut Amerikan Okulu’ndan hemşirelik bölümünden mezun olarak ülkesine dönen Türkan Aziz’in uzun hemşirelik yaşamında bu ülkeye büyük hizmetler verdiğini kaydeden Azgın, Genel Hastane başhemşiresi ve sonrasında da  tüm personelin baş sorumlusu olan Aziz’in mütevazi kişiliği ile de örnek bir insan olduğunu ifade etti.  Daha sonraki yıllarda Ebeler ve Hastabakıcılar’ın ilk müdiresi de olan Aziz’in sağlık alanında sayısız hizmeti olduğunu vurgulayan Azgın, Aziz’in bu alanda saygı duyulması gereken kişilerin başında geldiğini ifade etti.

AZGIN: “ÖLÜMDEN HİÇ BAHSETMEZLERDİ VE EĞİTİME BÜYÜK ÖNEM VERİRLERDİ”

Farklı karakter yapılarına sahip olan her iki kardeşin de hafızaları çok güçlü olduğunu ve Türkan hanımın 101, Kamran hanımın ise 95 yaşında vefat ettiklerini kaydeden Azgın, “İleri yaşlarda bile hiç ölümden bahsetmezlerdi. Hayattan konuşmayı tercih ederlerdi. Asla politik konulara girmezlerdi. Eğitim konusuna çok önem verirlerdi ve bir kreş bile açmışlardı. Kıbrısta değerlerimizi takdir etme noktasında iyi değiliz,daha fazla kurum kuruluş bunları yapması gerekir. Bu iki kardeş bu toplumda isim bıraktılar. Mütevazi,eğitime önem veren, sağlık ve kültür-sanat hayatına hizmetler vermiş kişilikleriyle bu toplumda örnek kişiler oldular. Bugün LTB’nin yaptığı tarzda çalışmaların devamını arzu ediyorum.  LTB’den bir komite kurularak kendi değerlerimizle ilgili kitaplar hazırlanmasını talep ediyorum. 

HARMANCI: “LTB YAYINLARI” NI TEKRAR CANLANDIRMAYI DÜŞÜNÜYORUZ”

Panelde son sözü alan Başkan Harmancı ise Mustafa Akıncı’nın başkanlığı dönemindeki “LTB Yayınları”nı tekrar canlandırmayı düşündüklerini belirterek  “Hatırlamak Güzeldir” Projesi’nin de süreceğini ifade etti. 


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

LTB El Ele Kreşi'nde eğitim ve bakım hizmeti alan 10 çocuğa başarı belgeleri ...
image Lefkoşa Türk Belediyesi El Ele Kreşinde eğitim ve bakım hizmeti alan ve bu yıl anaokula başlayacak olan 10 çocuğa Bandabulya Sahnesi'nde tören ile başarı belgeleri verildi.
Çevre kirliliği arasında yaşamını sürdüren bir aile
image Bölge sakinleri tarafından sevilen ve beslenen, doğal yaşam zincirinin önemli parçası olan kaplumbağalar çevre kirliliğinin hakim olduğu ve aylardır temizlik çalışmasının yapılmadığı Lefkoşa-Gönyeli hattındaki Kanlıde...
Hırsızlık yapan 3 genç tutuklandı
image Lefkoşa da faaliyet gösteren Jumbo Bazaar isimli iş yeri içerisinden 09 - 10 Eylül tarihleri arasında hırsızlık yapan 3 genç tutuklandı.