Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GAZİMAĞUSA 17 Şubat 2018, Cumartesi 10:11
banner

Acılı baba Peter Dede Kıbrıs Postası'na konuştu: "Sebep ne olursa olsun kimse öldürülmeyi hak etmez"

Acılı baba Peter Dede Kıbrıs Postası'na konuştu: Sebep ne olursa olsun kimse öldürülmeyi hak etmezMağusa’da dövülerek öldürülen Kennedy T. Dede’nin cenazesini devralmak için ülkeye gelen acılı baba Peter Dede dün oğlunun ölümüne sebep olan zanlıların mahkemesini takip etti. Kıbrıs Postası’na konuşan baba adalet görmek istediklerini söyledi.
Paylaş  
16
20
15
0

  • Naaşı, Nijerya’ya gönderilmeden önce Dede için EMU Chapel’de düzenlenen dini törende, arkadaşları ve kız kardeşi Miriam Dede, Kennedy’nin tabutu başında mum yakıp dua etti. Törende konuşan acılı baba Peter Dede ve kız kardeşi Miriam, göz yaşlarına hakim olamadı.
  • Acılı baba Peter Dede, bir gün gelen telefonla oğlu Kenndy’nin öldürüldüğü haberi ile sarsıldıklarını söyledi. Peter Dede, “Kennedy’i öldürenler onun nasıl bir insan olduğunu öğrenip onu tanısalardı Kennedy’i öldürmezlerdi” dedi.

Kıbrıs Postası - Nadire BAHADİ

Mağusa’da vahşice öldürülen 28 yaşındaki üniversite öğrencisi Kennedy T. Dede’nin cenazesi 17 gün sonra ülkesine gönderiliyor. Kennedy Dede’nin babası Peter Dede okuması için KKTC’ye gönderdiği oğlunun mezuniyeti yerine cenazesini devralmak için ülkemize geldi. Acılı baba Peter Dede, cenaze işlemlerinin yanı sıra dün Kennedy Dede’yi öldürmekle suçlanan 7 gencin mahkemesini de takip etti. Mahkeme çıkışında Kıbrıs Postası’na konuşan acılı baba, bir gün Kennedy Dede’nin ölüm haberi ile uyandıklarını ve bu yaşananları oğlunun hak etmediğini söyledi.

Kenndey Dede’nin cenazesi bugün sabahın erken saatlerinde toprağa verilmek üzere ülkesine gönderildi.

Öte yandan Kennedy Dede’yi öldürmekle suçlanan Nidai Şanlı, Zekeriya Kurucu, Ozan Körkurt, B.Ç, Onur Körkurt, Ayan Sel ve S.D dün yeniden tutukluluk talebi ile Mağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. Aleyhlerindeki soruşturmanın devam etmesi nedeni ile mahkeme zanlıların 7 gün daha tutuklu kalmasına karar verirken, yürütülen soruşturmada zanlı Ozan Körkurt’un cep telefonunda olay gününe ait konuşma tespit edildi.

“DEDE’Yİ ÖLDÜRENLER ONU TANISAYDI ÖLDÜRMEZLERDİ”

Acılı baba Peter Dede, bir gün gelen telefonla oğlu Kenndy’nin öldürüldüğü haberi ile sarsıldıklarını söyledi. Kenndy’nin sorun yaşadığı ile ilgili bir bilgiye sahip olmadıklarını söyleyen Peter Dede, Kennedy’nin ülkeye okumak için gönderildiğini belirtti. Acılı baba “Kennedy Dede’yi öldürenler onun nasıl bir insan olduğunu öğrenip onu tanısalardı Kennedy’i öldürmezlerdi” dedi. Bu olayın insan kanı ile ilgili bir mesele olduğunu belirten acılı baba, her ne için olursa olsun hiçbir insanın öldürülmeyi hak etmediğini belirtti. “Bu yapılan tanrının kudretine karşı yanlış bir davranıştır” diyen Peter Dede, yaşanan bu korkunç olayın tüm samimiyet ile değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Dede günün sonunda görmek istedikleri şeyin Kennedy için adaletin tecelli etmesi olduğunu kaydetti.


KENNEDY’İ UĞURLADILAR

Nijeryalı öğrenciler Kennedy Dede için dün EMU Chapel’de bir araya geldi. 28 yaşında vahşice öldürülen genç için dua edilip mum yakılan törene çok sayıda arkadaşının yanında Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam ile Rektör Yardımcıları ve Dede’nin eğitim gördüğü Mimarlık Fakültesi Öğretim Görevlileri katılım gösterdi. Düzenlenen törende konuşan acılı baba konuşması esnasında göz yaşlarına hakim olamadı. Kenndy T. Dede’nin öldürülmesi ile ilgili soruşturmayı yürüten polislere de Dede’nin katillerinin oğlunu hiç tanımadıklarını, tanısalardı öldürmeyeceklerini söylediğini belirten acılı baba, “Kennedy çok iyi bir çocuktu” dedi. Ülkede 10 binden fazla Nijeryalı öğrenci olduğunu söyleyen Peter Dede, Kennedy için sokağa çıkan Nijeryalılar’ın seslerini duyurmayı başardığını kaydetti.

Kennedy’nin kız kardeşi Miriam’ın ise konuşması boyunca gözyaşları hiç durmadı. Bu yaşadığımız olaya çok üzülerek Kennedy’nin yasını tuttuklarını beliren Miriam Dede, “Eminim Kennedy yanımdadır. Benim kalbimdedir. Tüm hayatım boyunca ilkokul, ortaokul, lise ve üniversitede de yanımdaydı” dedi. Bunun kendisi ve ailesi için büyük bir acı olduğunu belirten Miriam, tek isteğinin kardeşi ile olan tüm güzel anılarını her zaman hatırlayıp unutmamak olduğunu söyledi. Kennedy’nin kardeşi olmaktan gurur ve mutluluk duyduğunu belirten Miriam, destek verdikleri için DAܒye ve Nijeryalı öğrencilere teşekkür etti. Düzenlenen törende kısa bir konuşma yapan Kennedy Dede’nin en yakın arkadaşı Kenndy’i kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşadıklarını belirterek yaşananlardan ders alınması gerektiğini kaydetti.


POLİS SORUŞTURMASI DEVAM EDİYOR

Öte yandan Kennedy Dede’nin cinayet zanlıları dün yeniden tutukluluk talebi ile yargıç karşısına çıkarıldı. Olayın soruşturmasını yürüten polis subayı Erkan Yahat, 29 Ocak 2018 tarihinde saat 21.45 sıralarında zanlı Nidai Şanlı’nın daha önceden borç para verdiği ve alamadığı bin TL nakit parayı tahsil etmek amacı ile tüm zanlılar ile birlikte Gazimağusa’da Hacı Bektaş Sokak Kuzenler Apartmanı No 7 adresinde sakin Nijerya uyruklu öğrenci Kennedy T. Dede’nin ikametgahına giderek Dede’yi zorla hilafı dışında darp ederek kaçırıp apartman önünde bulunan zanlı Zekeriya Kurucu’ya ait GU 042 plakalı araç ile kaçırarak Çanakkale Göleti’ne götürüp ciddi şekilde darp ederek Kennedy T. Dede’nin ölümüne sebep olduklarını anımsattı. Son olarak 9 Şubat 2018 tarihinde zanlılar hakkında 7 gün daha tutukluluk süresinin temin edildiğini belirten tahkikat subayı Yahat, bu süre içerisinde 37 kişinin daha ifadesinin temin edildiğini kaydetti. Zanlılara ait cep telefonlarının emare alınıp inceleme yapılması için Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı Data İnceleme Şubesi’ne teslim edildiğini anımsatan Yahat, zanlıların olay öncesi ve sonrasında pek çok kez telefon görüşmesi yaptığının tespit edildiğini belirtti. Yahat ayrıca yapılan detaylı inceleme neticesinde zanlı Ozan Körkurt’un cep telefonunda olay gününe ait telefon konuşmasının tespit edildiğini ve uzmanların ses mukayesesi için zanlıların ses örneklerini aldığını açıkladı. Cinayet esnasında kullanılan ve zanlıların giydiği kıyafetlerin inceleme yapılması için Türkiye’de İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderildiğini anımsatan Yahat, analiz sonuçlarının henüz ellerine ulaşmadığı yönünde ifade sundu.

Zanlıların aleyhlerindeki suçlamaların vahametine dikkat çeken Yahat, soruşturmanın selameti açısından tüm zanlıların 7 gün daha tutuklu kalmasını talep etti.

ŞANLI, HÜCREDE TEHDİT EDİLİYOR

Tahkikat subayı Erkan Yahat şahadetinin ardından zanlı avukatlarının iddia ve sorularını yanıtladı. Talep edilen 7 günlük tutukluluk süresine itirazda bulunmayan zanlı Nidai Şanlı’nın avukatı Derya Karaca, Mağusa Polis Müdürlüğü hücrelerinde tutulan Nidai Şanlı’nın hücrelerde bulunan diğer zanlılar tarafından şiddet ve ölüm tehdidi aldığını iddia ederken zanlı Şanlı’nın Mağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı bir başka karakol hücrelerine yerleştirilmesi talebinde bulundu. Polis Müfettişi Erkan Yahat iddiaları doğrulayarak zanlı Şanlı tarafından kendilerine de bu yönde sözlü olarak bir şikayet yapıldığını belirtti. İddia Makamı adına davayı yürüten Kıdemli Savcı Mustafa İldeniz tahkikat subayı Yahat’a bu iddialar üzerine soru yönlendirirken, İldeniz’in sorularını yanıtlayan Yahat, zanlı Nidai Şanlı’nın yanı sıra zanlı Zekeriya Kurucu, Ozan Körkurt, Onur Körkurt ve 17 yaşındaki S.D’nin de Mağusa Polis Müdürlüğü hücrelerinde tutuklu bulunduğunu belirtti. Zanlı Ozan ve Okan Körkurt ile S.D tarafından tehdit edildiği yönünde zanlı Şanlı’nın kendilerine şikayette bulunduğunu belirten Yahat, polis hücrelerinde hiçbir zanlının birbirlerine fiziki müdahalede bulunmalarına olanak olmadığını söyledi. Mağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı diğer polis karakollarına ait hücrelerin fiziki açıdan böylesi ciddi bir suçlama ile tutuklu bulunan Nidai Şanlı için uygun olmayıp kaçmasının muhtemel olduğunu söyleyen Yahat, zanlı Nidai Şanlı’nın Mağusa Polis Müdürlüğü’nde tutuklu bulunmasının elzem olduğunu kaydetti. Yahat, Şanlı’nın tehdit ettiği yönünde aleyhlerinde sözlü olarak şikayette bulunduğu diğer zanlılar ile de konuşulduğunu söyledi.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Üniversite öğrencisi Yasin Düşüner'in ölüm sebebi belli oldu
image Gazimağusa’da kaldığı yurt odasında aniden rahatsızlanarak hayatını kaybeden Yasin Düşüner’in ölüm nedeni belli oldu.
Gazimağusa'da yarın Dünya Su Günü dolayısıyla "Gözlem ve Araştırma" etkinliği...
image Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter Dünya Su Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.
Üniversite öğrencisi Düşüner yaşamını yitirdi
image Doğu Akdeniz Üniversitesi öğrencisi 26 yaşındaki Yasin Düşüner kaldığı yurt odasında aniden rahatsızlanarak hayatını kaybetti.