Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GAZİMAĞUSA 1 Şubat 2019, Cuma 09:45
banner

'150 TL veremediği' için 6 çocuğa karnesini vermeyen okul müdüründen Bakan Özyiğit'e: "Başka kapıya"

'150 TL veremediği' için 6 çocuğa karnesini vermeyen okul müdüründen Bakan Özyiğit'e: Başka kapıyaBir devlet okulu olan Çanakkale Ortaokulu’nda öğrenim gören 6 öğrenci, sayıları 48 bini aşan yaşıtları gibi yarıyıla karne alarak giremedi. Çocuklar, okul yönetimi tarafından “eğitim gideri” adı altında toplanan 150 TL’yi vermedikleri için yarıyıl tatiline buruk girdi. Okul Müdürü Emin Özkalp, konuyla ilgili Eğitim Bakanı Özyiğit’i suçlayarak, “Kusura bakma komik oluyorsun bayım… Başka kapıya” dedi.
Paylaş  
12
8
10
9

Kıbrıs Postası – Ertuğrul Senova

İlk ve orta dereceli okullarda öğrenim gören 48 bin öğrencibugün karne sevinci yaşarken, Mağusa’da bulunan Çanakkale Ortaokulu’nda öğrenim gören 6 öğrenci, yarıyıl tatiline buruk girdi.

Edinilen bilgilere göre Çanakkale Ortaokulu yönetimi, vesikalık fotoğraf ve okul gezileri gibi etkinlikler için “eğitim gideri” adı altında öğrencilerden 150 TL’lik ücret talep ediyor.

Her yıl, yaz tatili öncesi talep edilen ücret, bu yıl yarıyıl tatili öncesi talep edildi. Velilerden alınan bilgilere göre, çocuklar fotoğraf çekinmeden, geziye henüz gitmeden bu ücret talep edildi.

Velilerden 6’sı, bu ücreti ya ödemeyi reddetti ya da ödeyemedi. Bunun üzerine 6 öğrenci, yarıyıl tatiline karne alamadan, buruk girdi.

VELİ: “BENİM ÇOCUĞUM OKULA 150 TL VERMEDİĞİ İÇİN KARNESİNİ ALAMADI”

Konuyla ilgili Kıbrıs Postası’na konuşan velilerden Çınar Fatoş, “Bugün karne günüydü ve benim çocuğum okula 150 TL vermediği için karnesini alamadı. Oğlum gibi 6 çocuk daha 150 TL’yi okula ödemediği için karnesini alamadı.” dedi.

İDDİA… “BAKAN GELSİN, KARNEYİ ALABİLİYORSA ALSIN”

Geçtiğimiz yıl da aynı durumu yaşadığını ve yılsonu 150 TL’yi okula yatırdıktan sonra çocuğuna karnesinin verildiğini belirten Fatoş, bir başka velinin bu durum karşısında okula gittiğini, Okul Müdürü Emin Özkalp ile konuştuğunu ve Özkalp’ın kendisine “size bu akılları kim veriyorsa ona gidin. Eğitim Bakanı da gelsin, karneyi alabiliyorsa alsın ve size versin” dediğini iddia etti.

“ÇOCUKLAR NE FOTOĞRAF ÇEKİLDİ NE DE GEZİYE GİTTİ”

Kıbrıs Postası’na yapılan açıklamanın bir benzerini de bir başka haber ajansına yaptığını belirten Fatoş, haberin yayınlanmasının ardından okul müdürünün bir açıklama yaptığını, açıklamasında ise bu parayı okul gezileri ile vesikalık fotoğraflar için istediğini söyledi. Fatoş, “Ama çocuklar okul açıldığından bu yana ne fotoğraf çekildi ne de geziye gitti. Olmayan bir şey için para istiyorlar, vermeyince de çocuklara karnelerini vermiyorlar” ifadelerinde bulundu.

“ÇOCUKLARIN DUYGULARIYLA OYNAMA HAKLARI YOK”

Bu parayı ödemeyeceğini belirten Fatoş ,“Çocukların duygularıyla oynama hakları yok. Burada söz konusu olan para değil, yapılan terbiyesizliktir” şeklinde konuştu.

OKUL MÜDÜRÜ: “ETKİNLİKLERİN ÖDEMELERİ BAKANLIK TARAFINDAN VERİLMİYOR”

Öte yandan Çanakkale Ortaokulu Müdürü Emin Özkalp, konuyla ilgili açıklamada bulundu. “Dönem içinde öğrencilerimiz için birçok etkinlik düzenliyoruz ve bu etkinliklerin ödemeleri bakanlık tarafından ödenmiyor” diyen Özkalp,“bizde bu ücretleri okul aile birliği ile birlikte velilerden karşılamak zorundayız” dedi.

“VELİLER 2 YILDIR HİÇBİR ŞEKİLDE BU ÜCRETİ ÖDEMİYOR”

Bu ücreti velilerden talep ederken, “nasıl olursa olsun isterseniz aylık 10-15 TL şeklinde de, bütçelerine göre ödeyebileceklerini ifade ettim” diyen Özkalp, “fakat veliler 2 yıldır hiçbir şekilde bu ücreti ödemediler. Geçen sene bir öğretmenimiz sıkıntılı olan öğrencilerimizin ödemelerini karşıladı” dedi.

“KUSURA BAKMA KOMİK OLUYORSUN BAYIM… BAŞKA KAPIYA”

Okul müdürü, sosyal medyadan yaptığı bir diğer açıklamada ise şu ifadelere yer verdi:

“Devlet okullarında para alınması gerçekten çok kötü biz de onaylamıyoruz ancak o DEVLET dediğiniz yapı (büyük yazayım da iyi okusun TDP'li arkadaş ) hiçbir şey vermiyorsa tuvaleti nasıl temizleyecem, kırılan camı nasıl tamir edecem, spor dersinde nasıl top verecem çocuk oynasın, maça giderken otobüsünü nasıl ödeyecem, o haktır dediğiniz karnenin kağıdını bile, basacağım mürekkebi bile satın almak zorundaysam, hasta olan karnı ağrıyan çocuğa bir sıcak çayı cebimden ödeyerek ikram edeceksem (bin defa helal olsun) bozulan klimayı tamirini ben yapacaksam ya da yenisini almak için dileneceksem, okulumdaki öğrencileri kötü niyetli yabancılardan korumak için güvenlik görevlisini okul olarak ben ödeyeceksem, velilerimizi aradığım telefonları bile ben ödeyeceksem, sayın siyasetin büyük adamı burası hala daha devlet okuludur deyip bir kaşık suda fırtına koparacaksın. Kusura bakma komik oluyorsun bayım (spor salonu yapımının rövanşını böyle alamazsın) Başka kapıya... Siz 10 lira vermeyi reddeden 3-5 velinin gazıyla oyalanıp durunuz. 735 velimizden bizi anlayıp destek çıkan 730 tanesine de desteklerinden dolayı teşekkür ederim... Çanakkale Ortaokulu siz değerli velileriyle güzel...”


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
31
 
1
 
8
 
4
 
3
 
1
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
9
ONAY BEKLEYENLER
0
2 Şubat 2019, Cumartesi
Hasmagusali         - Magusa
Okul icin yapmis oldugun tum icraatlarin(karne konusu haric)magusa halki seni destekliyor hocam.ancak sn. Bakan icin yaptigin aciklama bir mudure yakismadi bil

2 Şubat 2019, Cumartesi
Hande         - Mağusa
Yıllardır okullara en küçük destek yok... Bırakın desteği öğretmenler bile yetersiz. Bu sistem yıllardır böyle sürüyor... Şimdi mi battı millete. Ve neden sadece bu okul seçiliyor haber yapmak için... Bu sistem bütün okullarda var... Aslında bakılırsa da bu okulun müdürünün bir amacı var bir hedefi var parayı o yüzden topluyor. Peki ya parayı toplayıp da karşılığında hiç birşey yapmayan okullar neden hedef alınmıyor? Meyve veren ağaç taşlanır. İşini düzgün yapmya çalışan bir müdür ve bu işi aslında yapması gereken ama yapılana da engel koyan bir devlet. Süpersin KKTC teşekkürler emin hoca doğru işler yaptığın için... Bizim böyle hocalara ihityacımız var

1 Şubat 2019, Cuma
ali         - LEFKOŞA
AZ BİLE SAYIN BAKANA ÇOLUK ÇOCOGMUZU EMANET EDERİK OKULLARA.BİR TEMİZLİK MALZEMESİ BİLE VERMEKTEN ACİZ BİR BAKANLIGIMIZ VAR MAALESEF

1 Şubat 2019, Cuma
Çetin         - Lefkoşa
Terbiyesizliğinde bir limiti olmalı. Bu müdür Eğitim Bakanlığı'nın bir memurudur.

1 Şubat 2019, Cuma
EROL         - MAGUSA
PARDON AMA BIR MUDUR BOYLE CEVAP VERMEZ BAKANI SEVER VEYA SEVMEZSINIZ AMA NE DEMEK "BASKA KAPIYA"COK KABA BU DA KIBRISLI TURKLERIN NE KADAR GERIYE GITTIKLERININ ORNEGIDIR.

1 Şubat 2019, Cuma
Eğitim şart         - Lefkosa
Bu konuda yaşanan olay sonrasında, sosyal hizmetler dairesini konuya müdahil olup dünya çocuk haklarına aykırı, fırsat eşitşizliğinden dolayı konuya müdahil olması gerekmektedir. İlgili taraflar bakanlık ve kamu hizmetleri hakkında görevi eksik yada kötüye kullanmadan dolayı soruşturma açmak gerekir.
Çocukların yaşadıkları bu tramvayı nasıl atlatacaklarını uzmanlardan yardım gerekecek.

1 Şubat 2019, Cuma
Hüseyin Becer         - Gazimagusa
Okul giderleri Bakanlık tarafından karşılanmalı. Bu konuda müdür haklı. Ancak söylem disiplin suçu gerektirecek niteliktedir. Örnek olması gereken bir eğitimcinin son sözleri böyle olmamalı. Velilerin bu parayı ödememesine gelince bu konuda yorum yapmak istemiyorum.çünkü durumlarını bilmiyorum.

1 Şubat 2019, Cuma
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
Ülkemizde genellikle bu şekilde sağlam duruş sergileyebilecek olan şahsiyetleri müdür / makam sahibi yapmazlar.... Burada bir hata yapmışlar.... Sn Özyiğit büyük hayal kırıklığı yaşatıyor....

1 Şubat 2019, Cuma
ali         - LEFKOŞA
OKUL MÜDÜRÜM HAKLISIN SONUNA KADAR AM KEŞKE KARNELERİ VERİP PARAYI İKİNCİ DÖNEM TAHSİL EDİP YILSONU VERMEYCEGNİ BELİRTSEYDİNİZ

banner
banner
banner
banner
banner

İzinsiz ikamet eden 3 kişi tutuklandı
image Suçla operasyonel mücadele denetimleri devam ediyor. İzinsiz ikamet eden 3 kişi tutuklandı.
Gazimağusa'da kasti hasar   
image Gazimağusa'da Gündoğdu Sokak'ta park halindeki aracın sürücü koltuğu yakılarak kasti hasar verildi. Olayla ilgili iki kişi tutuklandı.
Aracında 19 karton gümrüksüz sigara bulundurdu
image Gazimağusa'da aracında 19 karton kaçak sigara bulunan 1 kişi hakkında yasal işlem başlatıldı.