Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GAZİMAĞUSA 27 Nisan 2019, Cumartesi 10:34
banner

Mağusa'nın eski eserleri turist akınına uğruyor

Mağusa'nın eski eserleri turist akınına uğruyorÜlkenin tarihi zenginliklerine sahip kenti Gazimağusa her yıl yüzlerce turisti ağırlıyor. Tarihi mekanlar turizm sezonuna hazırlanıyor.
Paylaş  
5
4
5
1

Kıbrıs Postası - Nadire BAHADİ

Havaların ısınması ile turizm dönemi yaklaşırken, Gazimağusa’nın tarihi yapıları yılın her döneminde çeşitli ülkelerden gelen turistlerin ilk uğrak alanı oluyor.

Kentin tarihi Suriçi’nde bulunan eski yapılar hem mimari yapısı hem de tarihi ile turistlerin dikkatini çekip beğenisini topluyor. Şehrin göbeğini çevreleyen surların yanı sıra Suriçi’nde yer alan birçok tarihi eseri ziyaret için her gün bölgeye onlarca otobüs dolusu turist akın ediyor, tarihi ile ilgili rehberlerden bilgi alıp, fotoğraf çekerek anılarını ölümsüzleştiriyor.

TURİZM SEZONUNA HAZIRLIK

Tarihi zenginlikleri ile kendine hayran bırakan Mağusa’da turist ziyaretleri kış aylarında da devam ediyor. Yazın gelmesi ile turizm sezonu açılarak hem bölgedeki otellerde hem de kentte ziyaretçi sayısında da artış yaşanıyor.

Yoğun yağışlı geçen bir kış döneminin ardından surlar ve eski eserleri ot bürüdü. Özellikle Suriçi’nde Venedik Sarayı yakınında bulunan tarihi yapının avlusunda bulunan Mehmet Emin Efendi’nin Mezarı olarak bilinen mezar insan boyu otların arasında kalmış durumda. Mağusa Belediyesi turizm sezonu öncesinde en çok ziyaret edilen Otello Kalesi bölgesinden başlayarak çevre ve ot temizliğine hız verdi.

KENTİN TARİHİ MERAK UYANDIRIYOR

Ülkenin en önemli ticaret, turizm ve üniversite kenti olan Mağusa’da gezilmesi gereken çok yer var. 14. Yüzyılda inşa edilen ve William Shakespeare'in ünlü tragedyası Otello’nun isminin verildiği kale en çok ziyaret edilenler arasında. Yine 1873 yılında Vatan Yahut Silistre'yi yazıp İstanbul'da sahneledikten sonra Kıbrıs'a sürgün edilen Namık Kemal’ın tutsak tutulduğu zindan ve asırlar boyunca topçu kışlası ile hapishane olarak kullanılan zindanın bulunduğu yapılar ziyaretçilerin oldukça dikkatini çekiyor. Suriçi’nde en çok ziyaret edilen tarihi yapılardan biri de Lala Mustafa Camii ile yine aynı yerde yer alan St. Francis Kilisesi.

ANTİK ŞEHİR SALAMİS BÜYÜLÜYOR

Hem ada hem de bütün Akdeniz'in tarihinde derin izler bırakmış olan antik kent Salamis Harabeleri de her gün ziyarete giden onlarca turisti büyülüyor.


Mağusa'nın 6 km kuzeyinde yer alan kentin, tarih boyunca Akdeniz'de yaşanan hemen hemen tüm depremlerden etkilendiği bu yüzden de şehrin defalarca yıkılıp yeniden kurulduğu söyleniyor. Mağusa’da düzenlenen konserler içinde vazgeçilmez konser alanı olan Salamis Harabeleri hem bölge halkının hem de turistlerin gözdesi konumunda.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
27 Nisan 2019, Cumartesi
Berk Bora         - Girne
"Her yıl yüzlerce turisti" ağırlıyorsa günde en fazla 3 turist ağırlıyor yani...

banner
banner
banner
banner

Binali Yıldırım, Mağusa Suriçi'ni ziyaret etti
image Türkiye Cumhuriyeti Eski Başbakanı Binali Yıldırım hafta sonunu Mağusa'da tarihi Suriçi'ni gezerek değerlendiriyor...
Mutluyaka - Tuzla yolunda trafik kazası: 4 yaralı!
image Mutluyaka - Tuzla yolunda trafik kazası meydana geldi. İki araç yüz yüze çarpıştı.
İskele - Gazimağusa yolunun bir bölümü yarın ve Pazar trafiğe kapalı
image İskele - Gazimağusa yolunun bir bölümü yarın ve Pazar günü trafik akışına kapalı olacak.