Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GAZİMAĞUSA 30 Nisan 2019, Salı 15:02
banner

DAÜ-SEN: "1 Mayıs'ta mücadelemizin nerede başarısızlığa uğradığını değerlendirmemiz gerekir"

DAÜ-SEN: 1 Mayıs'ta mücadelemizin nerede başarısızlığa uğradığını değerlendirmemiz gerekirDoğu Akdeniz Üniversitesi Akademik Personel Sendikası (DAÜ-SEN), "Emek mücadelesinin bayramı 1 Mayıs'ta hem genel bir durum değerlendirmesi yapmamız, hem de mücadelemizin nerede başarısızlığa uğradığını değerlendirmemiz gerekmektedir" dedi.
Paylaş  
2
2
2
0

DAÜ-SEN’in 1 Mayıs İşçi Bayramı mesajında, DAܒden devlet kurumlarına kadar eşit işi yapıp eşit maaş alamayanlar olduğu, Sosyal Sigorta sisteminin tamamen battığı, yıllarca çalışanların emeklerinin karşılığını yarın almama tehlikesiyle karşı karşıya oldukları iddia edildi. 

Devlet çalışanlarının Emekli Sandığının  tamamıyla boş olduğu ileri sürülen mesajda, DAܒden devlete ve belediyelere kadar her yerde binlerce çalışanın yarı zamanlı, geçici veya taşeron adı altında çalıştırılarak emeklerinin sömürüldüğü, özel sektör çalışanlarının  devlet, sendikalar ve siyasi partiler tarafından tamamen unutulduğu, devlet ve özel sektör çalışanlarının  pek çok yerde iş güvenliği ve sağlıklı çalışma ortamından uzak bir şekilde çalıştırılmakta olduğu iddia edildi. 

İlk ve orta eğitimin  özele kaydığı, çalışanların  hem devlete eğitim için vergi vermekte, hem de çocuklarını özel okullara göndermekte olduğu savunulan DAÜ-SEN mesajında, “Devlet, özellikle özel sektörde çalışanları düşünerek ücretsiz yuva veya kreş sağlama kaygısında değildir” denildi.
 
Bekar anneler ve genelde bekar ebeveynlerin  devletten hiçbir özel yaklaşım veya koruma görmedikleri iddia edilerek şu ifadeler kullanıldı:

“Gençler arasında gizli ve açık işsizlik çok yüksek boyutlara ulaşmıştır. Diğer yandan devlette ve özel sektörde düşük maaşlarla çalıştırılan genç emekçilerin ev satın alabilmeleri imkânsız, ev kiralayabilmeleri ise çok zor hale gelmiştir. Devlet ise vatandaşına konut sağlama görevinden tamamen istifa etmiştir. Zengin zenginleşmekte, orta gelirli fakirleşmekte, düşük gelirli ise köle statüsünde geçmektedir”
 
Sendikal hareketin, devletin, siyasi partilerin özeleştiri ve objektif durum tespiti yapması gerektiği vurgulanan mesajda, mücadelenin söylemden eyleme, hayata dokunacak hale dönüşmesi gerektiği  ifade edildi.

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Tuzla şehitleri törenle anılacak
image Tuzla şehitleri yarın Tuzla Şehitliği'nde anılacak.
20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı Mağusa'da coşkuyla kutlandı
image 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Gazimağusa'da da düzenlenen törenlerle kutlandı.
Mağusa'nın tanınmış kişilerinden Mehmet Dölek hayatını kaybetti
image Bir dönem UBP örgüt başkanlığı ve Mağusa Taksiciler ve Taşımacılar Birliği Başkanlığı görevlerini yürüten Mehmet Dölek yaşamını yitirdi.