Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GAZİMAĞUSA 6 Mayıs 2019, Pazartesi 07:59
banner

Kültür Mirası projesi âtıl kaldı: Barış alanı 'talan' oldu!

Kültür Mirası projesi âtıl kaldı: Barış alanı 'talan' oldu!Türkmenköy Kültürel Mirası Koruma Projesi kapsamında yapılan Barış Parkı Piknik Alanı kaderine terk edildi...
Paylaş  
2
2
2
0

banner

Kıbrıs Postası - Nadire BAHADİ

Türkmenköy bilinen adı ile Kontea söylendiği şekli ile ise Gondea, Gazimağusa’ya bağlı Mesarya köylerinden. Kırmızı toprağı ile verimli tarım yapılan Türkmenköy, patates, sulu tarım üretiminin merkez köylerinden biri.

830 nüfusu bulunan Türkmenköy’de birçok sorun çözüme kavuşmaya beklerken, göze çarpan en büyük sorun 2010 yılında Türkmenköy Kültürel Mirası Koruma Projesi kapsamında yapılan Barış Parkı Piknik Alanı… İki toplumlu bir projeyle halkın kullanımına açılan piknik alanı duyarsız kişiler tarafından sürekli talan ediliyor.

Geçmişte köyde yaşayan Kıbrıslı Rum ve mevcut Kıbrıslı Türklerin buluşma noktası olarak tasarlanan ve açılışı yapılan Barış Parkı’nın yeniden düzenlenmesi konusunda ise karmaşa yaşanıyor. Beyarmudu Belediyesi’ne bağlı olan Türkmenköy topraklarında belediye birçok projeye imza atarken, muhtar Ayşe Korol muhtarlığın piknik alanının yeniden düzenlenmesi için gerekli bütçeye sahip olmadığını ancak söz konusu alanın bakımı için belediyenin devreye girmesi halinde köy topraklarının birilerine peşkeş çekilmesinden endişe duyduklarını kaydetti. Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip ise konu ile ilgili Kıbrıs Postası’na yaptığı açıklamada, en önemli yatırımları Türkmenköy topraklarına yaptıklarını kimsenin topraklarını alıp Beyarmudu’na taşımayacaklarını belirtti. Barış Parkı’nın yeniden düzenlenmesi konusunda yaşanan karmaşayı fırsat bilenler ise Barış Parkı’na inşa edilen tuvaletlere ait alüminyum kapı ve pencereleri çalarken, duyarsız şahıslar ise piknik alanını zarara uğratarak talan etti.

BARIŞ PİKNİK ALANI KULLANILMAZ HALDE

Türkmenköy Kültürel Mirası Koruma Projesi kapsamında düzenlenen Barış Piknik Alanı projesi, Kıbrıs Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (KTMMOB) ve Rum Kontea Miras Vakfı tarafından hazırlanan, BM Kalkınma Programı ile USAİD tarafından finanse edildi.

Geçmiş yıllarda köyde yaşayan Kıbrıslı Rum ve hali hazırda Türkmenköy’de ikamet eden Kıbrıslı Türklerin buluşma noktası olarak tasarlanan piknik alanı projesinin 2010 yılında açılışı gerçekleşirken bir süre sonra piknik alanı duyarsız kişiler tarafından defalarca zarara uğratıldı.

Çocuk parkı ve tuvaletlerin de bulunduğu alanda her şey kırılıp döküldü, piknik alanı gerekli çevre düzenlemesi de yapılmayarak kaderine terk edildi.

5 AYDIR SÖZLEŞMESİ BİTTİ

2010 yılında Türkmenköy muhtarlığına seçildiği zaman muhtarlık çekmecesinde söz konusu Barış Parkı Piknik Alanı’nın 10 yıllığına muhtarlığa kiralandığını, içerisinde 903 harup, 4 adet zeytin ağacının bulunduğunu kaydetti.

Kiralama sözleşmesinin bittiğini ve sözleşmenin yenilenmesi için konunun kaymakamlığa bildirildiğini kaydeden muhtar Korol, 5 aydır oyalandıklarını söyleyerek “ o bölge köyün göz bebeğidir dışarıdan topraklarıma talep çok başkalarına verileceği konusunda endişe duyuyorum” şeklinde konuştu. Muhtarlığın alanı düzenlemek için yeterli bütçesi bulunmadığını söyleyen Korol, alanın düzenlenmesi için belediyenin koçanı istediğini ileri sürdü. Korol” gerekirse 1 ağaç kalmasın ben toprak vermem kaptırdığımız 1 dönüm 2 dönümü bile geri alamayız ” şeklinde konuştu.

EDİP: “BİRİLERİNİN MALINI, BAŞKA BİRİLERİNE VERECEK DEĞİLİZ”

Konu ile ilgili Kıbrıs Postası’na konuşan Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip, belediye olarak piknik alanının bakımını idame ettirmek adına büfe yapmak istediklerini ancak Türkmenköy muhtarı Ayşe Korol’un buna bile izin vermediğini belirterek, büfede çalıştırılacak kişinin köy muhtarı ve azalarının belirleyeceği kişi olmasını önerdiklerini ama kabul edilmediğini kaydetti.

Defalarca zarara uğratılan aydınlatmaların belediye tarafından tamir edildiğini kaydeden İlker Edip, “birilerinin malını birilerine verecek değiliz. Barış Parkı piknik alanının atıl durumda kalmasına biz de üzülüyoruz” şeklinde konuştu.

1 Mayıs öncesinde piknik alanında otların temizliğinin yapldığını kaydeden Edip, belediye çalışanlarının alanda bulunda tuvaletlerin alüminyum kapı ve pencerelerinin çalındığını fark ederek kendisinin durumdan haberdar edildiğini ve polis çağırılarak hırsızlıkla ilgili soruşturma başlatılmasının talep edildiğini kaydetti. Alanın bakım ve tamiratının yapılarak istenilen büfenin yapılmasının sağlanması için Türkmenköylüler’in ve muhtarın buna müsaade etmeleri gerektiğini söyleyen Başkan Edip, bu sayede alanının bakımının idame edilebileceğine dikkat çekti. Bölgeyi cazip hale getirmek istediklerini kaydeden Edip, Barış Parkı karşısına inşa edilen sosyal tesislerin bulunduğu bölgeye açık pazar projesi olduğunun ve yakın zamanda ihaleye çıkıldığını da belirtti.

“DÜĞÜN SALONU ATIL DURUMDA”

Köy yollarının, özellikle bahçe yollarının durumunun oldukça kötü olduğuna dikkat çeken Korol, bahçe yollarına traktörlerle dahi girilemediğini belirtti. Türkmenköy’de düğün salonununda atıl durumda olduğunu söyleyen Korol, düğün sezonunun geldiğini ancak köyün düğün salonunun ciddi şekilde tadilata ihtiyacı olduğuna dikkat çekti.

KOROL: “BORULARLA KUYULARA SU BASARSAK TARIMCININ, ÇİFTÇİNİN SU SORUNU KALMAZ”

Korol, bölgede patates üretiminin yanı sıra sulu tarım yapıldığına ifade etti. Yıl içerisinde yağışların geçmiş yıllara oranla iyi olduğuna dikkat çeken muhtar Ayşe Korol, bölgedeki bazı barajlar dolup taşarken, köyün civarındaki 3 gölette 1 damla su olmadığını söyledi.

1974 yılı öncesinde motorlarla ve borularla göletlerden kuyulara su basıldığını belirten Korol, yine aynı yöntemle tarımcının ve çiftçinin su sorunun çözülebileceğini bunun için de gerekli girişimleri yapacaklarını ifade etti. Korol “borularla kuyulara su basarsak tarımcının ve çiftçinin su sorunu kalmaz” şeklinde konuştu.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Görneç ve Serdarlı'da yarın elektrik kesintisi!
image Görneç ve Serdarlı'da yarın elektrik kesintisi yaşanacağı bildirildi.
Gazimağusa'da bazı bölgelerde elektrik kesintisi!
image Gazimağusa'ya bağlı bazı bölgelerde elektrik kesintisi yaşanacağı duyuruldu.
Glapsides plajı temizlendi
image Bağımsız Gençlik Platformu Glapsides plajını tepeden tırnağa temizledi.