Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GAZİMAĞUSA 12 Temmuz 2019, Cuma 15:02
banner

"Federal Çözümde Alternatif Yaklaşımlar" Mağusa'da irdelendi

Federal Çözümde Alternatif Yaklaşımlar Mağusa'da irdelendiCTP Mağusa İlçesi tarafından ikincisi düzenlenen Mağusalı Sohbetler'de dün akşam "Federal Çözümde Alternatif Yaklaşımlar" konusu ele alındı.
Paylaş  
2
2
2
1

banner

CTP Mağusa İlçe binasında düzenlenen toplantıda, DAÜ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Yücel Vural sunum yaptı.

CTP’den yapılan açıklamaya göre, sunumda Kıbrıs'ta gidilecek hedefin federal Kıbrıs olacağı vurgulanırken, Kıbrıs'ta çözümün Kıbrıslı Türklerin ve Rumların toplumsal düzeyde iş birliğiyle gerçekleştirileceği ifade edildi. 1977 Denktaş ve Makarios üst düzey görüşmeleri ile başlayan müzakere yönteminin elitist bir yöntem olduğunu ifade eden Vural, bu nedenle insanların, sivil toplum örgütlerinin hatta siyasal partilerin müzakerelerden dışlandığını kaydetti. 

Vural, müzakerelerde kabul edilen "Her konuda anlaşmadan hiçbir konuda anlaşmış sayılmayız" ilkesinin her seferinde sürecin en baştan sıfırdan başlamasına sebep olduğunu söyledi. 

“YENİ GEÇİŞ KAPILARI AÇILMALI”

2003'te kapıların açılmasıyla birlikte iki toplumun temas kurmaya başladığını belirten Vural, yeni geçiş kapıları açılması gerektiğini ifade etti.

Maraş’ın eski sakinlerine iade edilmesinin barış sürecine büyük katkı sağlayacağını vurgulayan Vural, Ercan Havaalanı’nın uluslararası uçuş trafiğine açılması konusunda da ilerleme sağlanması için hukuki çözümlerin var olduğunu ancak iki liderin irade ortaya koyması gerektiğini sözlerine ekledi. 

CTP Mağusa İlçesi’nin düzenlediği Mağusalı Sohbetler'in üçüncüsünün, 8 Ağustos Perşembe günü Doç. Dr. Şevki Kıralp'ın "Kıbrıs Rum Toplumunun Siyasal Yapılanması" sunumuyla yapılacağı belirtildi. 


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
12 Temmuz 2019, Cuma
Necip         - Lefke
Kelaynak kuşları gibi bu federalciler de korumaya alınan tür olmalı. Delilik, aynı şeyleri yapıp farklı sonuçlar beklemektir (Aynştayn). 50 yıldır aynı şeyleri yapan güruh şekil 1A'da.

banner
banner
banner
banner

Görneç ve Serdarlı'da yarın elektrik kesintisi!
image Görneç ve Serdarlı'da yarın elektrik kesintisi yaşanacağı bildirildi.
Gazimağusa'da bazı bölgelerde elektrik kesintisi!
image Gazimağusa'ya bağlı bazı bölgelerde elektrik kesintisi yaşanacağı duyuruldu.
Glapsides plajı temizlendi
image Bağımsız Gençlik Platformu Glapsides plajını tepeden tırnağa temizledi.