Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GAZİMAĞUSA 16 Ağustos 2019, Cuma 09:03
banner

Gazimağusa Belediye Başkanı Arter: "Bağımsızlığı sürdürmek, 45 yıl önce sergilenen kahramanlığı anlamaktan geçer"

Gazimağusa Belediye Başkanı Arter: Bağımsızlığı sürdürmek, 45 yıl önce sergilenen kahramanlığı anlamaktan geçerGazimağusa'nın kurtuluşu törenlerle kutlandı...
Paylaş  
5
3
5
1

Gazimağusa’nın kurtuluşunun 45’inci yıldönümü, dün öğleden sonra Gazimağusa’da düzenlenen iki törenle kutlandı.

Gazimağusa’nın kurtuluşunun yıldönümü vesilesiyle önce şehitler için Gazimağusa Zafer Anıtı önünde tören düzenlendi. Törende anıta çelenk konuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

İkinci tören İsmet İnönü Bulvarı’nda yapıldı. Tören, bando eşliğinde İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende Gazimağusa Kaymakamı Kemal Serpal, Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı temsilcisi askeri birlikleri teftiş etti. 

Askeri geçidin de yer aldığı törende, Doğu Akdeniz Koleji’nden Özgü Gıral, “15 Ağustos” adlı şiiri okudu.

ARTER: “GAZİMAĞUSA’NIN KURTULUŞU KIBRIS TÜRKܒNÜN VAROLUŞ MÜCADELESİNİN SON NOKTASIDIR”

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter törende yaptığı konuşmada, Mağusa’nın kurtuluşunu 45 yıl önceki ruh ve heyecanla kutladıklarını belirtti; tören ve anmalarda yapılan konuşmaların 45 yıl önceki duruşu geleceğe taşıma maksadıyla yapılmasının önemini vurguladı.

Kıbrıs Türkü’nün 45 yıl önceki azim ve kararlılığa ihtiyacı olduğunu belirten Arter, “Bağımsızlığı sürdürmek, başı dik insanlar olarak huzur içinde yaşamanın 45 yıl önce sergilenen kahramanlığı anlamaktan geçer” dedi.

“Gazimağusa’nın kurtuluşu Kıbrıs Türkü’nün varoluş mücadelesinin son noktasıdır” diyen Arter, 15 Ağustos 1974’ün benzeri az bulunan dönemlerden biri olduğunu, 1974 ve öncesini gelecek nesillere aktarılması gerektiğini kaydetti.

Gazimağusa’da 45 yıl önceki ruhu canlandırmak adına Kıbrıs Türkü’nün tarih ve kültürünü yansıtan yapıları yenileme çalışması başlattıklarını kaydeden Arter, “Şehrimiz KKTC’nin kültür ve sanat merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir” dedi.

AKKUŞ

Dördüncü Alay Komutanlığı’ndan Teğmen Kadir Akkuş, günün önemini anlatan konuşmasında, bugünün öneminin “özgürlük uğruna canlarını ve kanlarını vermiş şehit, gazi ve mücahitleri anmak, tam 44 yıl önce verdikleri var olma mücadelesi esnasında neler hissettiklerini bir nebze de olsa anlamak ve unutmamak” oluğunu belirtti.

Akkuş, “Kıbrıslı Türklerin zaman içinde eğer kendimizi içte ve dışta bir bütün olarak savunma gücüne sahip değilsek Rumlar bizimle barış için ne anlaşma yapmaya yanaşacak ne de bu topraklarda yaşam hakkı tanıyacaktı” diye konuştu.

Kıbrıslı Türklerin bu topraklarda misafir olmadığını, 448 yıldır bu toprakların gerçek sahipleri olduğunu belirten Akkuş, “Her türlü imkânsızlığa rağmen 1094 kişilik mücahit ve mücahideden oluşan kuvvetlerimiz, 5 bin 119 kişilik Rum kuvvetlerini öyle bir mücadele örneği göstererek durdurdu ki bu mücadelenin kahramanların isimlerini tarih yazacak” dedi.

Tören askeri geçitle son buldu.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
16 Ağustos 2019, Cuma
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
Gazimağusa Belediye Başkanı Sn Arter, o söz ettiğiniz kahramanlığın anlaşılabilmesi ve yaşatılabilinmesi için belediye başkanı olduğunuz şehirde (özellikle de savunulan kale içinde) 45 yıl öncesi ile ilgili bir müzeniz bile yok... O kahramanlar ise yavaş yavaş dünyadan göç ediyorlar. 1974’te kullanılan mazgal, mevzi ve komuta yerleri ise atıl vaziyette. Bir tanesini müzeye dönüştürseniz? Hem yerlisi hem yabancısı görse bilgilense nasıl olur? Gazi ünvanlı şehirlerin böyle müzeleri var ki küçüğü büyüğü, yerlisi yabancısı şehrin ve yaşayanların geçmişini öğrenir. İşin kolayı ise böyle günlerde süslü laflar etmektir. Bu kadar süslü laftan sonra o kahramanları onurlandırmak boynunuzun borcudur! Ayrıca gazi ünvanını alan bir şehirde konuşma yaptığınız alanın hemen yanındaki Akkule’de bayrak bile yok. Dünyanın her yerinde kalelerde bayraklar dalgalanır. Kaldı ki sözünü ettiğim Akkule’de çok ciddi çarpışmalar olmuştur. Eğer youtube Thames Tv arşivine bakarsanız 15 Ağustos 1974’te Gazi Bayrağımızın orada dalgalandığını görürsünüz. Bayrak nerede? Direkler nerede? Sözü edilen Kahramanlığı anlayan makamlar yetkililer nerede?

banner
banner
banner
banner
banner

Evinde ve aracında uyuşturucu kalıntısı bulundu
image Gazimağusa'da bir şahsın evinde ve aracında uyuşturucu madde kalıntıları bulundu.
KKTC'nin ilk yerli opera eseri Arap Ali Destanı'nın prömiyeri yarın Mağusa'da
image KKTC'nin ilk yerli opera eseri Arap Ali Destanı'nın prömiyeri, yarın akşam Gazimağusa Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı'nda gerçekleştirilecek.
Mağusa'da yeni adli yılda rekor uyuşturucu suçlarının: 64 dosyanın 28'i uyuşt...
image Mağusa Kaza Mahkemesi Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeni adli yılın açılışı yapıldı.  Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi'nde bu adli yılda 64 davanın görüşülmesi planlanırken, mahkeme gündemini meşgul eden davaların başında uyuştur...