Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GAZİMAĞUSA 18 Ağustos 2019, Pazar 17:13
banner

Mağusa'da salgın hastalık tehlikesi 

Mağusa'da salgın hastalık tehlikesi KTİMB Yönetim Kurulu üyesi ve alt yapı uzmanı Mimar Erdoğan Bekiroğlu, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada yetkilileri uyararak, Mağusa göletlerine arıtılmadan kanalizasyon suyu döküldüğünü aktardı.
Paylaş  
6
4
5
1

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitler Birliği üyesi ve alt yapı uzmanı Mimar Bekiroğlu, Mağusa göletlerine arıtılmadan kanalizasyon suyu akıtıldığını ve bu yüzden salgın hastalık tehlikesi olduğu hakkında daha önce uyarılarda bulunduğunu fakat kimsenin bir önlem almadığına dikkat çekti. 

Bekiroğlu yaptığı paylaşımla yetkilileri uyararak, Mağusa göletlerine arıtılmadan kanalizasyon suyu akıtıldığını ve bu yüzden salgın hastalık tehlikesi olduğuna dikkat çekti. 

Kimsenin bu konuda önlem almadığını, daha önce Mağusa halkını ve yetkililerini uyardığını belirten Bekiroğlu’nun sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şu şekilde: 

“Mağusa göletlerine arıtılmadan kanalizasyon suyu akıtılıyor, salgın hastalık tehlikesi var diye daha önce Mağusa halkını uyarmıştım. Maalesef kimse bir önlem almadı hâlâ daha akıtılıyor. Batı Nil Virüsü salgını teğet geçti, suçu da göçmen kuşlara attık. Ama salgın hastalık tehlikesi geçmedi yine olacak. Nerden geldi diye araştırmayın, önlem alınmazsa sebebi belli. Bu konuya daha çok dikkat çekmek için atık suyun göletlere nereden verildiğini de ekteki google haritadan anlatmak istedim. Kanalizasyon sistemi için görüşlerimi birçok platformda anlattım ve yazdım. Yeniden aynı şeylerden bahsetmeyeceğim. Bazı arkadaşlarım bana bu görüşlerimden dolayı darıldı. AB yetkilileri beni taraf olmakla suçladı. Evet, tarafım Mağusa'nın güzelliğine tarafım, güzel kalması için tarafım, halk sağlığı için tarafım. Şimdi bahsedeceğim de onların öngörülerinde olmayan ama daha önce anlattıklarımdan daha da büyük tehlike. Ayluga Göleti’nden Maraş’ta ki üretimde kullanılan su kuyularını besleyen, göletteki suyu Maraş’a taşıyan İngiliz döneminde inşa edilmiş su kanalı var. Kontrolsüz arıtılmadan verilen kanalizasyon suyu dışında her gün Ayluga Göleti’ne düzenli olarak 6.500 ton arıtılmış su verilmekte. Bu iki su, gölet havzasında karışıyor ve arıtma tesisinden gelen suyun artırılmasının bir anlamı kalmıyor. Bu göletler yaz olmasına rağmen bu su ile dolu. Kış geliyor yağan yağmurların da bu göletlere toplanacak ve su seviyesi yükselecek. İşte o dönemde yükselen su seviyesi İngiliz zamanı yapılan bu kanala girerse Maraş’a kadar gidecek. Maraş’ta üretimde kullanılan kuyuların tümüne karışacak. Gerisini hayal bile etmek istemiyorum. Bakın buradan tüm yetkililer yalvarıyorum artık bu işe bir çözüm üretin. Üretemezseniz de artık bu işi bırakın. Bu iş şaka değil.”


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
3
 
4
 
0
 
2
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
18 Ağustos 2019, Pazar
Hasmagusali         - Magusa
Ayaklanilmadigimiz muddetce koy oldugumuzu kabul ettiriyoruz. Sonucuna da katlanacagiz.

banner
banner
banner
banner
banner

Cumhurbaşkanı Akıncı'nın konuşması ayakta alkışlandı
image Cumhurbaşkanı Akıncı'nın DAÜ'nün 40. yılı vesilesiyle yapılan kutlamalarda yaptığı konuşma ayakta alkışlandı. Akıncı, Bilim ve sanattın bir tek şeye ihtiyaç duyduğunu bunun da özgürlük olduğunu kaydetti.
Uyuşturucu madde tasarrufu: 4 kişi tutuklandı
image Kanunsuz Uyuşturucu Madde Tasarrufu'ndan dün Gazimağusa'da 4 kişi tutuklandı.
Gönendere'deki ağıllar köy dışına çıkarıldı
image İçişleri Bakanı Baybars, Gönendere’deki ağılların köy dışına çıkarıldığını açıkladı.