Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GAZİMAĞUSA 17 Eylül 2019, Salı 08:00
banner

Mağusa'da yeni adli yılda rekor uyuşturucu suçlarının: 64 dosyanın 28'i uyuşturucu

Mağusa'da yeni adli yılda rekor uyuşturucu suçlarının: 64 dosyanın 28'i uyuşturucuMağusa Kaza Mahkemesi Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeni adli yılın açılışı yapıldı.  Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi'nde bu adli yılda 64 davanın görüşülmesi planlanırken, mahkeme gündemini meşgul eden davaların başında uyuşturucu yine birinci sırada...
Paylaş  
3
3
3
0

banner

Kıbrıs Postası - Nadire Bahadi

Mağusa Kaza Mahkemesi Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2019-2020 adli yıl dönemi için dün açılış töreni gerçekleşti.

Fatma Şenol Başkanlığı’nda Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu ve Yargıç Hazan Aksun’dan oluşan Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti huzurunda bu yıl çeşitli suçlardan oluşan toplam 64 davanın görüşülmesi planlanıyor. Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin gündemindeki 64 davanın 28’ini ise kanunsuz uyuşturucu madde suçları oluşturuyor. Kapasitesinin çok üzerinde toplam 549 mahkum ve hükümsüz tutuklunun bulunduğu Merkezi Cezaevi’nde 73 hükümsüz tutuklu Mağusa ve İskele bölgelerinde suç işledikleri gerekçesi ile yargılanmayı bekliyor.

UYUŞTURUCU DAVALARI AÇIK ARA ÖNDE

Mağusa Kazası Kıdemli Savcısı  Mustafa İldeniz, Cezaevi Müdürü Metin Bilmem, Mağusa Polis Müdürü Yardımcısı Bekir Abatay ve İskele Polis Müdürlüğü’nde vekaleten müdürlük görevinde bulunan Polis Müdür Muavini Gökay Karagil Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti huzurunda hazır bulundu.

Kıdemli Savcı Mustafa İldeniz 2019-2020 Adli Yılı dönemi içerisinde görüşülmeye hazır bulunan toplam 64 davanın olduğunu söyledi. İldeniz 64 davanın 28’inin kanunsuz uyuşturucu madde suçları olduğunu söylerken, gündemde 1 cinayet, 7 vahim zarar,2 cinsel tecavüz, 2 müstahdem ve kamu görevlisi tarafından sirkat, 2 insan kaçakçılığı, 2 ölümlü trafik kazası, 3 kanunsuz eski eser tasarrufu, 3 kundaklama, 6 ev açma, 4 kanunsuz patlayıcı madde ve ateşli silah tasarrufu ile 3 evrak sahteleme davalarının olduğunu açıkladı. İldeniz ayrıca, son 3 ay içerisinde İskele ve Mağusa kazalarında meydana gelen ve Ağır Ceza Mahkemesi’ne havale işlemi bekleyen 1’i cinayet 74 dosyanın olduğunu açıkladı.

BİLMEM: 73 KİŞİ CEZAEVİNDE YARGILANMAYI BEKLİYOR

Mağusa Polis Müdürü Yardımcısı Bekir Abatay 1 Ocak 2019 -16 Eylül 2019 tarihleri arasında, 426 cürüm, 568 kabahat, bin 641 iş cetveli ve 2 bin 452 olmak üzere toplam 5 bin 87 mesele ile ilgili işlem yapıldığını mahkemeye aktardı.

16 Eylül 2019 tarihi itibari ile 64 kişinin hükümsüz tutuklu olarak cezaevinde olduğunu kaydeden Abatay, 10 mesele ile ilgili hala soruşturma devam ettiğini bu meselelerden 14 zanlının bulunduğunu ve dün itibari ile hücrelerde ise 10 tutuklunun olduğunu kaydetti. İskele Polis Müdürü Gökay Karagil ise 16 Eylül 2019 tarihi itibari ile polis müdürlüğü hücrelerinde ciddi yaralanmalı trafik kazası nedeni ile 1 tutuklunun olduğunu belirtirken, İskele Polis Müdürlüğü sorumluluk sahasında 135 cürüm, 215 kabahat suçu ile ilgili dosya tanzim edildiğini kaydetti. Karagilİskele’de meydana gelen meseleler ile ilgili cezaevinde 9 hükümsüz tutuklunun bulunduğunu kaydederken, 5’inin davasının mahkeme gündeminde olduğunu, 2’si ile ilgili Savcılık görüşü beklendiğini, 2’si ile ilgili ise soruşturmanın devam ettiğini kaydetti. Cezaevindeki tutuklu durumu ile ilgili bilgi veren Cezaevi Müdürü Metin Bilmem ise Merkezi Cezaevi’nde toplam 549 tutuklunun bulunduğunu açıkladı. Bunların 240’ının hükümsüz tutuklu olduğunu kaydeden Bilmem, 64 kişinin Mağusa bölgesinde, 9 kişinin ise İskele bölgesinde meydana gelen suçlar ile ilgili cezaevinde yargılanmayı beklediklerini kaydetti.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Görneç ve Serdarlı'da elektrik kesintisi!
image Görneç ve Serdarlı'da yarın 3 saatlik elektrik kesintisi yaşanacak.
Bakan Oğuz fırtınadan etkilenen Mormenekşe'de incelemede bulundu
image Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, bugün fırtınadan etkilenen Mormenkeşe'de incelemede bulundu.
Mağusa Sivil Toplum Platformu: "Gailemiz kentimiz ve kentlilerimizdir. Herkes...
image Mağusa ilçesinde faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri, grupları, dernek, birlik, inisiyatif ve platformları bir araya gelerek, Mağusa Sivil Toplum Platformu (MASTOP) çatısı altında birleşti. 30'u aşan örgütün yer ...