Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GAZİMAĞUSA 29 Eylül 2019, Pazar 12:48
banner

Tuz içinde ülkeye getirilen 10 mülteciyi evin ambarına sakladılar

Tuz içinde ülkeye getirilen 10 mülteciyi evin ambarına sakladılarMağusa'da polis ekipleri tarafından bir eve baskın yapıldı, evin ambarında Suriye uyruklu 10 mülteci tespit edildi. Suriyeli mülteciler ile bir insan taciri tutuklandı, 3 kişi daha aranıyor.
Paylaş  
5
5
5
0

banner

Kıbrıs Postası - Nadire Bahadi

Mağusa’da polis ekipleri aldıkları bir ihbar üzerin Şeyho Özdemir’e ait eve baskın düzenledi. Baskında evin ambarına kapatılan Suriye uyruklu 10 mülteci tespit edildi. Suriyeli mülteciler ile ilk etapta mültecilerin ülkeye kaçak girişine yardımcı olduğu ancak insan kaçakçılığı yaptığından şüphelenilen İbrahim Özdemir tutuklandı. Polis yürüttüğü soruşturmada Suriyeli mültecilerin önceki gün tuz yüklü GZ 032 plakalı TIR içerisine gizlenerek Mağusa Limanı’na geldiğini ve muhaceret işlemlerini yaptırmadan KKTC’ye giriş yaptıklarını tespit etti. 4 bin 500 Dolar karşılığında ülkeye kaçak olarak gelip Güney Kıbrıs’a geçirilecekleri tespit edilen 10 Suriyeli mülteci “Muhaceret işlemlerini yaptırmadan KKTC’ye giriş yapma”, zanlı İbrahim Özdemir ise “Muhaceret işlemi yaptırmadan KKTC’ye giriş yapmaya yardımcı olma” suçlaması ile ilgili dün yoğun güvenlik önlemleri altında dün Mağusa Kaza Mahkemesi’nde yargıç karşısına çıkarıldı. Mahkeme, mülteciler ile zanlı İbrahim Özdemir’in 3’er gün tutuklu kalmasına emir verirken, suçla ağlantısı olduğu tespit edilen ve aralarında TIR şoförünün de bulunduğu 3 kişi daha aranıyor.

Tuz yüklü TIR araca gizlendiler

Soruşturmayı yürüten polis memuru Raif Safa mahkemede verdiği ifadesinde, 27 Eylül 2019 tarihinde bir polis ekibinin aldığı bilgide Mağusa’da Şeyho Özdemir’e ait evin içerisinde kaçak kişilerin olduğunun öğrenildiğini söyledi. Ayni gün konu eve gidilerek yapılan aramada evin avlusu içerisinde bulunan ve ambar olarak kullanılan odada Suriye uyruklu 10 kişinin tespit edildiğini aktaran Safa, yürütülen soruşturmada Suriye uyruklu kişilerin ayni gün 10:30 raddelerinde bir yük gemisinde bulunan tuz yüklü GZ 032 plakalı TIR içerisine gizlenmiş olarak Mağusa Limanı’na getirildiklerini ve muhaceret işlemlerini yaptırmadan KKTC’ye giriş yaptıklarının tespit edildiğini açıkladı Suriye uyruklu 10 mültecinin KKTC’ye girmelerine yardımcı olan kişinin zanlı İbrahim Özdemir olduğunun tespit edilmesinin ardından tutuklandığını belirten Safa, 1’i TIR şoförü olmak üzere 3 kişinin daha suçla bağlantısının olduğu tespit edilerek tutuklandığını kaydetti. 

Özdemir mültecileri 2 araç ile limandan çıkardı

Suriyeli 10 mültecinin tespit edildiği evin sahibi Şeyho Özdemir’den sözlü olarak soruşturma yapıldığını ve mesele ile bağlantısı olmadığının tespit edildiğini belirten Safa, mültecilere bazı fotoğraflar gösterildiğini, gösterilen fotoğraflarda Şeyho Özdemir’i tanımadıklarını ancak, zanlı İbrahim Özdemir ve yanında bir başka kişinin daha olduğunun tespit edildiğini söyledi. Safa, zanlı İbrahim Özdemir’in, yanındaki bir kişi ile birlikte Suriyeli 10 kaçak göçmeni TIR araçtan indirip 2 araç ile Mağusa Limanı’ndan çıkardıklarının ve konu eve götürdüklerinin tespit edildiğini akardı.


Zanlı Özdemir’in sözlü beyanda bulunarak mültecilerden haberdar olduğunu ve TIR şoförünün getirdiğini söylediğini açıklayan Safa, yürütülen soruşturmanın yeni başladığını ve 3 kişinin daha arandığını ifade ederek, zanlıların 3’er gün süreyle poliste tutuklu kalmalarını talep etti.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Görneç ve Serdarlı'da elektrik kesintisi!
image Görneç ve Serdarlı'da yarın 3 saatlik elektrik kesintisi yaşanacak.
Bakan Oğuz fırtınadan etkilenen Mormenekşe'de incelemede bulundu
image Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, bugün fırtınadan etkilenen Mormenkeşe'de incelemede bulundu.
Mağusa Sivil Toplum Platformu: "Gailemiz kentimiz ve kentlilerimizdir. Herkes...
image Mağusa ilçesinde faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri, grupları, dernek, birlik, inisiyatif ve platformları bir araya gelerek, Mağusa Sivil Toplum Platformu (MASTOP) çatısı altında birleşti. 30'u aşan örgütün yer ...