Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> KARPAZ 12 Eylül 2014, Cuma 07:00
banner

AKSA'da filtre montajı başladı...

AKSA'da filtre montajı başladı...Baca gazını arıtmanın çıkan gazın emisyon değerlerini belli bir limitin altına çekmek için son yatırımlarını da yaptıklarını açıklayan AKSA Santral Müdürü Murat Çaptuğ, 2 ay önce getirdikleri DeNOx rektörlerinin montajının başladığını belirterek birkaç ay içerisinde reaktörlerin devreye gireceğini kaydetti
Paylaş  
76
95
72
6

Kalecik’te elektrik üretimi yapan AKSA Enerji Üretim Anonim Şirketi, daha temiz bir çevre için yatırımlarını tamamlayarak, yeni baca gazı arıtma sistemini faaliyete geçiriyor.

2010 yılında uygulamaya giren ilk filtrenin ardından yeni filtrenin de devreye girmesiyle Kalecik’teki yatırımlarını tamamlayacak olan AKSA, kükürdün ardından azotun da filtrelenmesiyle çevreye duyarlı elektrik üretimini uygulamaya koymuş olacak.

Ağustos ayıyla birlikte kurulumu başlayan filtrelerle ilgili bilgi veren AKSA Santral Müdürü Murat Çaptuğ, açıklamalarda bulundu.

Baca gazı arıtma tesisinin iki bölümden oluştuğunu anlatarak bu bölümlerin DeNOx ve DeSOx olduğunu anımsatan Murat Çaptuğ, DeNOx bölümünün azot oksit gazların arıtımını DeSOx bölümünün ise kükürt dioksit gazlarının arıtımını yaptığını belirtti.

Baca gazını arıtmanın, çıkan gazın emisyon değerlerini belli bir limitin altına çekmek olduğunu anlatan Çaptuğ, 2 ay önce getirdikleri DeNOx rektörlerinin montajının ağustos ayıyla birlikte başladığını ve birkaç ay içerisinde reaktörlerin devreye gireceğini söyledi.

Reaktörlerin içerisine yerleştirilecek katalizörlerin Amerika’da üretildiğini belirten Çaptuğ, bu ekipmanların Aralık ayında adaya gelmesiyle herhangi bir emisyon limiti sorunlarının kalmayacağını belirterek bu yılın sonunda arıtma konusundaki tüm yatırımlarını tamamlayacaklarını söyledi.

DeSOx arıtma bölümünü 2010 yılındaki yatırımlarıyla tamamlamış olduklarını belirten Çaptuğ, kükürt dioksit konusunda yakıt kalitesinin de önemli bir etken olduğunu ve kükürt oranı düşük yakıtla baştan emisyon değerlerinin altında kalındığını anlattı. AKSA Elektrik Santrali’nin şu anda kullandığı yakıtın yaklaşık % 2 kükürtlü olduğunu bu yakıtında kaliteli yakıt sınıfına girdiğini söyledi.

2003 yılından bu yana santralde kurulu olan DeSOx sisteminin , 2010 yılındaki kapasite artışıyla yenilendiğini ve 2014 Şubat ayında yayınlanan yeni hava kalitesi tüzüğüne uygun olarak DeNOx sisteminin de kurularak santralin tam kapasiteyle baca gazı arıtma tesisinin devrede olacağını kaydetti.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
6
ONAY BEKLEYENLER
0
12 Eylül 2014, Cuma
Hasan sorun         - girne
marsilya gezisi ceza yasasının değiştirilmiş şekli ile 101 maddesine göre suç.Ağır bir suç ve 5 yıl akadar hapis cezası gerektirri.Başbakan bu bakanı bakanlar kurulundan azletmesi lazım.Parti başkanınızın sisi görevden alması gerekir.Meclisin sizi görevden alıp yargıya teslim etmesi gerekir.Vekillik bitincede yargılanmanız gerekir.Sizinle giden daire müdürleri ise hemen yargılanabilir.Fakat tüm bunlra yapılmayaacak.Siz istifa etmeyi düşünüyormusunuz sayın bakırcı.

11 Eylül 2014, Perşembe
aysel görgün         - mağusa
İnanın bir ülke insanı ancak bu kadar kandırılır.Yapılan işler zaten tesiste var olan teçhizat.Ölçüm aletleri .Fakat vatandaşımız nerden bilecek.Yokmu bu işten anlayan bilim isanları bunlara cevap verecek.

11 Eylül 2014, Perşembe
ahmet yolcu         - lefkoşa
İnanmayın arkadaşlar gene bizi oyalıyorlar.Aralık ayı geldiğinde de göreceğiz.Bibir türlü mazaret ortya koyacaklar.Yapmayacaklar.

11 Eylül 2014, Perşembe
hasan ali         - uk
hukumetin bagimsiz bir denetci atayarak kullanilan yakitin SOx degerlerini olcturmesi gerekir.
tabii kendi santralimizda neler dondugunu de anlatsalar iyi olur..

11 Eylül 2014, Perşembe
hasan ali         - uk
2% kukurt iceren yakit kaliteli yakit sinifina girmez.
avrupayi icine alan sulphure emission control area icerisinde kabul edilebilir kukurt orani;
1 temmuz 2010'a kadar 1.5%
1 temmuz 2010'dan sonra 1.00%
1 ocak 2105'ten sonra 0.1% olarak kabul edildi.

niye bizim bakanlar kurulu kuzey kibrisin bu alan icerisinde oldugunu ve bu oranlara uymak zorunlulugu bulundugunu deklere etmiyor?

11 Eylül 2014, Perşembe
Hüseyin         - Lefkoşa
Güzel fakat başka bir soru. AKSA kaç tane yerli mühendis istihdam ediyor? Bu ülkeden aldığının bir kısmını olsun yerli iş gücünün istihdamı ve eğitilmesi için kullanıyor mu. Bilmek istiyorum.

banner
banner
banner
banner
banner

Tarım Dairesi eğitim çalışmalarına bu hafta Yeşilköy ile devam etti
image Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Tarım Dairesi, üreticileri bilgilendirme çalışmaları çerçevesinde tarla günü ve gece eğitimini, bu hafta Yeşilköy ile sürdürdü.
Tarım Dairesi eğitim çalışmalarına Yeşilköy'de devam edecek
image Tarım Dairesi, üreticileri bilgilendirme çalışmaları çerçevesindeki eğitimlerini önümüzdeki hafta Yeşilköy'de sürdürecek.
Dipkarpaz Belediye Başkanı Suphi Coşkun, kalp krizi geçirdi
image Dipkarpaz Belediye Başkanı Suphi Coşkun, kalp krizi geçirdi.