Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> KARPAZ 22 Mart 2018, Perşembe 12:43
banner

Ayios Philon Kilisesi'nin korunması çalışmaları devam ediyor...

Ayios Philon Kilisesi'nin korunması çalışmaları devam ediyor...İsmini 4. yüzyılda Karpaz bölgesinde yaşayanları Hristiyanlaştıran psikopostan alan Ayios Philon Kilisesi'nin ve mozaiklerinin korumasına yönelik çalışmalar devam ediyor...
Paylaş  
16
8
15
0

Kıbrıs Postası

Karpaz bölgesinde bulunan ve büyük bir tarihi öneme sahip olan Ayios Philon Kilisesi ve mozaiklerinin koruma çalışmaları hız kazanacak.

Avrupa Parlementosu AKEL Milletvekili Takis Hadjidemetriou'nun sosyal medya hesabında bulunan kilisenin fotoğraflarına yönelik yaptığı yorumda çalışmanın başladığı eskiye nazaran kilisenin daha iyi durumda olduğu bildirildi.

5. yüzyılda inşa edilen kilisenin yer aldığı bu alan Fenikelilerin yerleştiği antik Karpaz kentinin bulunduğu yer olup, kilise Hellenistik ve Roma dönemi kalıntıları üzerinde yer alıyor.

Kilisenin orjinal zemini mozaiklerle kaplı idi. 802’deki Arap saldırıları sırasında tüm kentle birlikte kilise de tahrip edilmiş, 12. yüzyılda yeniden inşa edildi.

İki toplumlu komitenin de gündeminde olan kilise için çalışmaların artarak devam edeceği bildirildi.

Fotoğraflar: Christina Valanidou


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Karpaz'da susuzluk ve kuraklık çok büyük sorun...
image Mehmetçikli tanınmış çiftçi, bağcı ve ünlü fırın kebapçı Hasan Efe, bölgede en büyük sorunun kuraklık yani susuzluk olduğunu belirtti ve Türkiye’den gelen suyun acil olarak bağlara verilmesi gerektiğini söyledi.
Dipkarpaz ÇATOM aşure dağıttı
image Dipkarpaz ÇATOM Yardımlaşma ve Kalkınma Kooperatifi, halka aşure dağıttı.
Karpaz bölgesi üvey evlat muamelesinden bezdi
image Doğu Akdeniz Üniversitesi'nin öğrenciler için Lefkoşa ve Girne'den ücretsiz otobüs servisine Yenierenköy Gençlik İnisiyatifi'nden tepki geldi.