Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> KARPAZ 28 Mart 2018, Çarşamba 07:45
banner

Coşkun'dan Yenierenköy'le birleştirilme yorumu: "Şartlara bakarız; ya kabul ederim ya da istifa"

Coşkun'dan Yenierenköy'le birleştirilme yorumu: Şartlara bakarız; ya kabul ederim ya da istifaYenierenköy ile Dipkarpaz Belediyelerinin birleştirilmesi düşünülüyor ancak Dipkarpaz Belediye Başkanı tasarıya temkinli yaklaşıyor...
Paylaş  
25
15
26
0

  • Meclis oturumunda dün Başbakan Tufan Erhürman Yenierenköy Belediyesi ile Dipkarpaz Belediyesi’nin birleştirilmesi için yasa tasarısı hazırlandığını kaydederken, Dipkarpaz Belediye Başkanı Suphi Coşkun söz konusu birleşme için ‘taraftar değilim’ şeklinde konuştu.
  • Kıbrıs Postası’na konuşan ve “Yenierenköy Belediyesi’nin 26 milyon borcu ve 112 çalışanı var, böyle bir belediye ile Dipkarpaz Belediyesi’nin birleştirilmesi nasıl olacak? Borçlar ve çalışanlar ne olacak?” diye soran Coşkun, adaletin kestiği parmağın acımayacağını ancak birleşmeye taraftar olmadığını kaydetti. 
  • Yenierenköy Belediyesi’nin 112 personeline ve 26 milyon borcuna devlet tarafından alınan birleştirme kararı kapsamında çözüm bulunması durumunda, Dipkarpaz Belediyesi olarak birleşmeyi değerlendireceklerini kaydeden Coşkun, kırsal kesim olan Dipkarpaz’ın geleceğinin düşünülerek karar alınması gerektiğini ifade ederek “Şartları değerlendirdikten sonra ya kabul ederim ya da istifa ederim” şeklinde konuştu.

Kıbrıs Postası - Cansu Yarışan

Yenierenköy Belediyesi’nin kapısına kilit vurulmasının ardından hükümetin belediyede yaşanan maddi sorunlara çare üretimi için çalışmaları devam ederken dün gerçekleştirilen Meclis oturumunda Başbakan Tufan Erhürman’ın Yenierenköy Belediyesi ile Dipkarpaz Belediyesi’nin birleştirilmesine yönelik yaptığı açıklamayı Dipkarpaz Belediye Başkanı Suphi Coşkun Kıbrıs Postası’na değerlendirdi. 

“TARAFTAR DEĞİLİM ANCAK ADALETİN KESTİĞİ PARMAK ACIMAZ”

Kıbrıs Postası’na konuşan Dipkarpaz Belediye Başkanı Suphi Coşkun, Dipkarpaz Belediyesi ile Yenierenköy Belediyesi’nin birleştirilmesi konusunda hükümetin alacağı kararı ve birleşimin şartlarının açıklanmasının ardından konuyla ilgili karar vereceklerini kaydetti. “Yenierenköy Belediyesi’nin 26 milyon borcu ve 112 çalışanı var, böyle bir belediye ile Dipkarpaz Belediyesi’nin birleştirilmesi nasıl olacak? Borçlar ve çalışanlar ne olacak?” şeklinde konuşan Coşkun “İki belediyenin birlemesine taraf değilim. Devlet iki belediyenin birleştirilmesi kararını alırsa Dipkarpaz Belediyesi Başkanı olarak kabul etmeme gibi bir durumum yok. Adaletin kestiği parmak acımaz. Şartları değerlendirdikten sonra ya kabul ederim ya da istifa ederim” dedi.

“YENİERENKÖY BELEDİYESİ’NİN BORÇLARINI DEVLET ÜSTLENİRSE BİRLEŞTİRME KARARI SAĞLIKLI OLUR”

Yenierenköy Belediyesi’nin 112 personeline ve 26 milyon borcuna devlet tarafından alınan birleştirme kararı kapsamında çözüm bulunması durumunda Dipkarpaz Belediyesi olarak birleşmeyi değerlendireceklerini kaydeden Coşkun, kırsal kesim olan Dipkarpaz’ın geleceğinin düşünülerek karar alınması gerektiğini ifade etti. Dipkarpaz Belediyesi’nin maddi anlamda sıkıntı yaşamadığını dile getirerek “Dipkarpaz Belediyesi’nin bankadan 1 buçuk milyon TL borcu var ve borcun taksitleri her ay düzenli olarak ödeniyor. Belediyede çalışan 27 personelin maaşının ödenmesinde de herhangi bir sorun yaşamıyoruz. Maddi sıkıntısı olmayan bir belediye ile borca batmış ve personelini ödemeyen bir belediyenin birleşmesi nasıl olacak? Eğer devlet Yenierenköy Belediyesi’nin borçlarını üstlenip borcu olmayan bir belediye yaratıp sonrasında bir birleşme şartı hazırlarsa bizler bu kapsamda kabul edebiliriz. Belediye Başkanı olarak benim bölge halkımı ve bölgenin geleceğini düşünmem gerekiyor. Bu nedenle Yenierenköy Belediyesi’nin borcunu devletin üstlenip belediyeleri birleştirmesi daha sağlıklı olur” şeklinde konuştu.

“ADAYLIĞIMA PARTİM KARAR VERECEK”

Coşkun, 1 Temmuz 2018’de gerçekleştirilmesi planlanan yerel seçimlerde aday olma kararını parti tarafından değerlendirildikten sonra açıklayacağını kaydederek, “Belediyeleri birleştirme kararının halkın yararına olacak şekilde düzenleneceğine inanıyorum. Önümüzdeki seçimde yeniden aday olup olmayacağım partim tarafımdan karar değerlendirilip karar verilecek. Benim sınavım bölge halkım tarafımdan yapılacak. Bölge halkımın kararı benim sınavım” dedi. 

ERHÜRMAN: “İKİ BELEDİYENİN BİRLEŞTİRİLMESİ İÇİN YASA TASARISI HAZIR”

Gerçekleştirilen Meclis oturumunda konuşan Başbakan Tufan Erhürman, Yenierenköy konusunda yapılan çalışmalara değinerek iki aşamalı bir çalışma öngörüldüğünü belirtti.

Başbakan Erhürman, ilk adımın bir an önce beledi hizmetlerinin sağlanması, ikinci adımın ise Yenierenköy Belediyesi ile Dipkarpaz Belediyesi’nin birleştirilmesi olduğunu kaydetti.

Erhürman, gerekli görüşmelerin tamamlanmasının ardından ilk adımın devreye gireceğini; ikinci adımla ilgili yasa tasarısının hazır olduğunu ve Genel Kurula sevk edileceğini ifade ederken, UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün ise Yenierenköy Belediyesi’ndeki sorunların çözülmesine tam destekleri olduğunu anlatarak, bu noktada seçim yasakları konusunda asla sıkıntı yaratmayacaklarını dile getirdi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Meteoroloji Dairesi: "En fazla yağış metrekareye 15 kg ile Zafer Burnu'nda gö...
image KKTC'de dün sabah 08.00 ile bu sabah 08.00 saatleri arasında en fazla yağmur metrekareye 15 kg ile Zafer Burnu'nda kaydedildi.
Ronnas Sahili'ndeki katı atıklar yarın temizlenecek
image Ronnas Sahili, yarın katı atıklardan temizlenecek. 3 kilometre uzunluğundaki sahil şeridinde 09.00-13.00 saatleri arasında temizlik yapılacak.
Arıklı: "Karpaz kendi kaderini kendi yazmalı"
image Yeniden Doğuş Partisi haftalık kahvaltı toplantısını Dipkarpaz köyünde gerçekleştirdi. Kahvaltıda konuşan İskele İlçe Başkanı Aykut Günel, İskele bölgesinde ki çalışmalara hız kesmeden devam ettiklerini söyleyerek, "H...