Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> KARPAZ 27 Mayıs 2018, Pazar 15:32
banner

Gırgırlar yine Karpaz'da göründü

Gırgırlar yine Karpaz'da göründüEkolojik dengeye verdikleri zarar ile bilinen av türü trol ağı ile yapılan gırgır tekneleri, yine Karpaz sahillerine göründü.
Paylaş  
43
11
42
0

Kıbrıs Postası

KKTC karasuları içerisinde trol veya gırgır ile balık avcılığı yapılmasının yasak olmasına rağmen Orkinos balığı döneminde her yıl Türkiye’den gelen gırgır tekneleri yine Karpaz sahillerinde görüntülendi.

Ülkemizde gırgırla balık avlamak yasak ama belirli aralıklarla kıyılarımıza gelen gırgırlar, buraları silip süpürüyor.

Sahile yakın alanlarda avlama yapan gırgırcılar, deniz yaşamına da büyük zarar veriyor.

Gırgır teknelerinin her geçen gün çoğalması ve izinsiz avcılık yapması balıkçıların da tepkisine neden oluyor.

Geçtiğimiz günlerde bu konuda Kıbrıs Postası’nın görüşlerini aldığı Balıkçılar Birliği Başkanı Kemal Atakan, her yıl Türkiye’deki balıkçıların avlanmak amacıyla Kıbrıs açıklarına geldiğini belirterek, Türkiye’den gelen balıkçılara KKTC karasuları içerisinde trol veya gırgır ile balık avcılığı yapılmasının yasak olduğunu söylemişti.

Karadenizli balıkçıların her yıl belirli süreler içerisinde Kıbrıs açıklarında avlanmak amacıyla geldiğini kaydeden Atakan, “12 mil karasuları içerisinde trol veya gırgırla avcılık yapılması kesinlikle yasak. Tarım Bakanlığı’nın karasuları içerisinde avlanmaları için izin vermesi mümkün değil” demişti.

Atakan, Kıbrıs açıklarında Karadenizli balıkçıların avlanabileceğini belirterek, KKTC karasuları içerisine girilip girilmediği konusunda denetim eksikliği olduğunu kaydetmis “Gelen balıkçıların KKTC karasularına girip girmediği denetlenmeli. Bu konuda denetim eksikliği mevcut. Ancak teknolojik gelişmeler sayesinde 12 mil karasularına girildiğinde görüp müdahale edebiliyoruz” şeklinde konuşmuştu.

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
4
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Tarım Dairesi eğitim çalışmalarına Yeşilköy'de devam edecek
image Tarım Dairesi, üreticileri bilgilendirme çalışmaları çerçevesindeki eğitimlerini önümüzdeki hafta Yeşilköy'de sürdürecek.
Dipkarpaz Belediye Başkanı Suphi Coşkun, kalp krizi geçirdi
image Dipkarpaz Belediye Başkanı Suphi Coşkun, kalp krizi geçirdi.
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Oğuz Dipkarpaz'lı üreticilerle bir araya geld...
image Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Dipkarpaz’da üreticilerle bir araya geldi. Üreticilerin sorunlarını dinleyen Bakan Oğuz, birtakım temas ve incelemelerde bulundu.