Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> KARPAZ 31 Temmuz 2019, Çarşamba 09:22
banner

Karpaz bölgesinin kalkınması için halk Lefkoşa'ya yürüyor

Karpaz bölgesinin kalkınması için halk Lefkoşa'ya yürüyorKarpaz halkı "üvey evlat muamelesi" gördüklerini dile getirerek Ziyamet çemberinden Lefkoşa'ya doğru yola çıktı...
Paylaş  
4
4
4
1

banner

Kıbrıs Postası - Nadire Bahadi

Karpaz bölgesinin yıllarca üvey evlat muamelesi görüp ilgisiz bırakıldığı gerekçesi ile Karpaz halkı bu sabah eylem başlattı.

Sabah 8:30 itibari ile Ziyamet çemberinde toplanan bölge halkı Lefkoşa'ya yürümek için yola düştü. 28 köy muhtarı ve çeşitli sivil toplum örgütünün de destek verdiği eyleme bölge halkı da etkili bir şekilde katılım gösterdi.

Eylemden önce açıklama yapan Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak," hükûmet yetkilileri bizim eylemimiz ile ilgili masaya oturana kadar eylemimiz devam edecek" şeklinde konuşarak kararlılıklarını dile getirdi. Bölge halkı açıklamaların ardından Lefkoşa'ya doğru harekete geçti. Pazartesi günü Başkent Lefkoşa'ya ulaşılması hedeflenirken, eylemcilerin belirli bölgelere de çadır kurarak hem eylemlerine devam etmeleri hem de dinlenmeleri hedefleniyor.

"KARPAZ BÖLGESİ KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİNİN KURULDUĞU GÜNDEN İTİBAREN ÜVEY EVLAT MUAMELESİ GÖRMÜŞTÜR"

Karpaz bölgesi için talepler 9 madde altında toplanirken, bölge muhtarları da taleplere mutabakat gösterdi.

"Karpaz bölgesi olarak artık bizler hükümetlerin ilgisizliğinden dolayı yok olma tehlikesi ile karşı karşıyayız" diyen Yeşilırmak, göreve geldiği günden itibaren bölgenin ve belediyenin kalkınması için meclis üyeleri, muhtarlar, stö ve halk ile ciddi bir mücadele içerisinde olduklarını belirtti. "Ancak bizlerin yapmış olduğu mücadele  bölgenin kalkınması için yeterli değildir. Devlete hükmeden siyasilerin de elini taşın altına koyma zamanı gelmiştir, hatta çoktan geçmiştir" diyen Yeşilırmak, Karpaz bölgesi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kurulduğu günden itibaren üvey evlat muamelesi görmüştür. Hiç bir hükümet bu bölgenin kalkınması için adımlar atmamıştır.

Bizler bölgemizin kalkınması için artık susmaycağız ve hakkımız olanı alacağız. Bunun için kanımızın son damlasına kadar mücadele edeceğiz" şeklinde konuştu.

İşte Karpaz halkının "Bölgemiz için yürüyoruz" adı altında başlattıkları eylemde aktarılan 9 maddelik talep listesi;

  • Karpaz Emirnamesinin değiştirilmesi ve İmar planın yapılması
  • Emirnameden doğan kayıpların vatandaşlara ve belediyeye ödenmesi
  • Bölgemize bir üniversitenin yapılması
  • Bucak ve diğer devlet dairesi hizmetleri
  • Yol Sorunu
  • Sağlık Sorunu
  • Turizm Sorunu
  • Eşşek Sorunu
  • Bölgenin Kalkınma Bölgesi ilan edilmesi ve somut adımların atılması


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
8
 
0
 
1
 
0
 
4
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
31 Temmuz 2019, Çarşamba
Cemal         - Galatya
Zamaninda genimet mallari kaptiginizda akliniz nerdeydi be refikler.Kimse gocunmasin,esas suclu sizlersiniz.Elinizi kalbinize koyun ve sorgulayin kendi kendinizi"sizlere ait olmayan evlere,topraklara nasil yerlesebildiniz,vijdaniniz nasil razi oldu,nasil dindarsiniz sizler?Yukarda allah var,hic mi allah korkusu yoktu sizlerde,simdide Lefkosa'yamis yururler.Gidin TC elcinize,onlar getirdi,guttu sizleri Karpaz'a hic geleceginizi dusunmeden.Sizlerde biraz allah korkusu varsa,haram mallari geri gercek sahiblerine verirsiniz de belki allah sizleri affeder.Ganimetleri yagmalarken,tasindiginiz yil 1 yilda cabadan TC'den maas alirken hic mi dudunmediydiniz ileride ne olacagini?Ben esas oaralrda dogan cocuklari aciyorum,cunku hepsinde kimlik sorunu var.Gavurun gadarasini alan 100 yil hayir gormez.

banner
banner
banner
banner

Ani ölüm!
image Sipahi'de Kyriacos Antoniou, evinde aniden rahatsızlanarak yaşamını yitirdi.
Suphi Coşkun sert konuştu: "Satılık kalemlere hodri meydan!"
image İrfan Batu'nun sunduğu Kıbrıs Postası TV Ana Haber'e bağlanan Dipkarpaz Belediye Başkanı Suphi Coşkun makam aracına getirilen haciz konusu ile ilgili, "Kalemini maalesef başkalarına satan kişiler benim şovmenlik yaptı...
Dipkarpaz Belediye Başkanı dediğini yaptı: İşe eşekle gitti!
image Dipkarpaz Belediye Başkanı Suphi Coşkun'un makam aracına haciz gelmesinin ardından yaptığı açıklamanın arkasında durdu; bu sabah işe eşekle gitti.