Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 16 Mayıs 2018, Çarşamba 16:29
banner

"Çocuk Hakları ve Savunuculuğu" LAÜ'de konuşuldu

Çocuk Hakları ve Savunuculuğu LAÜ'de konuşulduLefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Dr. Fazıl Küçük Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü tarafından“Çocuk Hakları ve Savunuculuğu” konulu seminer düzenlendi. Seminere, SOS Çocuk Köyü Müdürü Ahmet Akarsu, SOS Çocuk Köyü Koordinatör Sorumlusu Fatma Amcaoğlu ile Gelişim Uzmanı Aliye Ateş konuşmacı olarak katıldı.
Paylaş  
4
3
4
0

SOS Çocuk Köyü Müdürü Ahmet Akarsu,SOS Çocukköyü Programı hakkında bilgiler vererek,SOS Çocukköyü tarafından Aile Temelli Bakım programında ailesinin bakımını kaybeden çocuklara ve gençlere aileler oluşturulduğunu, çocukların ve gençlerin geleceklerini şekillendirmelerinde yardımcı olduklarını söyledi.

Akarsu, 0-16 yaşın çocuk köyü, 16-20  yaşın gençlik evleri, 20-23 yaşın yarı bağımsız yaşam ve 23 yaşın tam bağımsız yaşam olduğunu dile getirerek, savunuculuk projeleri ile ilgili detaylı bilgiler verdi.

AMCAOĞLU:SAVUNUCULUK HALKTAN DESTEK ALMAYI AMAÇLAYAN GENİŞ KAPSAMLI ETKİNLİKLERDEN OLUŞUYOR

SOS Çocuk Köyü Koordinatör Sorumlusu Fatma Amcaoğlu,savunuculuğun kamuoyunu değiştirmeyi ya da halktan destek almayı amaçlayan daha geniş kapsamlı etkinliklerden oluştuğunu vesavunuculuğunstratejisinde,gazetelerde çıkacak yazılar; bir kişinin ya da grubun bir kuruluştan ya da eylemden nasıl yardım gördüğüne, yararlandığına ilişkin öykülerin yayınlanması; tanıtıcı materyaller dağıtılması gibi etkinliklerin öngörüldüğünü ifade etti. Amcaoğlu, “SOS Çocuk KöyüÇocuk Koruma Politikasında,çocuklarımıza korunabilecekleri bir çevre yaratmak, her türlü çocuk istismarını, sömürüsünü kınamak ve bunlara karşı çıkmak, ihmal ve istismarı önleyici çalışmalar yaparken, çocuk hakları savunuculuğunu yapmak vardır” dedi.

ATEŞ: ÇOCUKLARIN HAKLARININ KORUNMASINDA HERKESE SORUMLULUK VE GÖREVLER DÜŞÜYOR

Gelişim Uzmanı Aliye Ateş ise,çocuk haklarını, kanunen veya ahlaki olarak dünya üzerindeki tüm çocukların doğuştan sahip olduğu; eğitim, sağlık, yaşama, barınma, fiziksel, psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunma gibi haklarının hepsini birden kapsayan evrensel kavram olarak tanımladı.Çocuk haklarının, çocuklara  özgü insan hakları olduğunu söyleyen Ateş, “54 maddeden ve bu maddelerin fıkralarından oluşan Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme, günümüzde çocukların haklarını korumak için en geniş kapsamlı hukukî metin durumundadır” dedi.

“Bugün dünyanın birçok yerinde var olan insan hakları ihlalleri, çocuk boyutunda daha geniş kapsamlı ve büyüyerek, müdahale edilmesi daha zor bir şekilde yer almaktadır. “Bu haklarla ilgili olarak evde ebeveynlerin, okullarda da öğretmenlerin rolü ve sorumluluğu; bunun ihmal edildiği durumlarda ise devletin rolü ve sorumluluğu vardır” diyen Ateş, bunun için de başta ebeveynler (bakımından sorumlu kişi), öğretmenler ve devlet olmak üzere, herkesin çocukların haklarının korunmasında sorumluluk ve görevleri bulunduğunu belirtti.

Ateş son olarak, çocuk hakları, bir insan hakları meselesidir diyerek, kısacası çocukların yaşamaya, eğitime, sağlıklı olmaya, seslerinin duyulmasına, kendilerine adilce davranılmasına hakları olduğunu ve “ Her şeyden öte çocukların çocuk olmaya hakları vardır” dedi.

Seminerin sonunda, Dr. Fazıl Küçük Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Serin tarafından Akarsu, Amcaoğlu ve Ateş’e teşekkür belgesi takdim edildi.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

UKÜ, yeni kayıtlı öğrencilerine "KKTC Trafik Oryantasyon Eğitimi" verdi
image Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Merkezi (PDAREM) yeni dönem öğrenci kayıtları ile birlikte başlayan Öğrenci Karşılama ve Oryantasyon Günleri çerçevesinde yeni kayıtlı öğrenci...
LAÜ Öğretim Üyesi Günebak: "Palyatif Bakım, hasta ve ailelerinin yaşam kalite...
image LAÜ Öğretim Üyesi Günebak, "Palyatif Bakım ve Beslenme" konusunda detaylı bilgiler aktardı.
Gelecek 50 yıl içinde, en hızlı güçlenebilecek dil Çince
image Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Beşeri Bilimler Fakültesi çatısı altında2010- 2011 Akademik Yılı'ndan bu yana eğitim ve öğretim yapan Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü'nün KKTC'de ilk ve tek olma özelliğini halen korumak...