Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 3 Eylül 2018, Pazartesi 16:12
banner

LAÜ Akademisyenleri "Uluslararası Yerel Yönetimler Konferansı"na katıldılar

LAÜ Akademisyenleri Uluslararası Yerel Yönetimler Konferansına katıldılarKonferansta KKTC’deki yerel yönetimler konusu ele alındı...
Paylaş  
13
11
14
0

Lefke Avrupa Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi akademisyenleri, Selçuk Belediyesi ve Sosyal Bilimler Araştırmaları Derneği (SoBiAD) tarafından düzenlenen “Uluslararası İyi Yerel Yönetim Uygulamaları Konferansı”nda LAܒyü temsil ettiler.

 Konferansta, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden Doç. Dr. Bülent Evre ile Yrd. Doç. Dr. Şükrü Mert Karcı’nın birlikte hazırladığı “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde E-Belediyecilik” ve yine aynı fakülteden Prof. Dr. Okan Veli  Şafaklı’nın “KKTC’de Belediyelerin Bütçe Performansı Üzerine Bir Çalışma” isimli makaleleri akademisyenlerin katılımı ile sunuldu. Her iki bildiri de bugün muhtemel reform söylemleri ile gündeme gelen KKTC’deki yerel yönetimleri konu alındı.

Şafaklı, konferansta sunduğu “KKTC’de Belediyelerin Bütçe Performansı Üzerine Bir Çalışma” isimli makalesi ile ilgili bilgiler vererek, çalışmada Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde belediyelerin bütçe performansının incelendiğini, bu çerçevede belediyelerin bütçe süreçlerine ilişkin mevzuat ve mevcut uygulama ile özellikle 2015 yılına ait öngörülen ve gerçekleşen bütçe rakamlarının irdelendiğini belirtti.

“Öncelikle Belediyeler Yasasında yer almasına rağmen yetkilendirilmiş denetim kurumu olmamasından dolayı belediyeler bütçe öncesi plan ve program sunmamaktadırlar” diyen Şafaklı  ayrıca, hazırlanan bütçelerin belirli esas ve ilkelere göre hazırlanmasına ve diğer kamu kurumlarının aksine uygunluğunun araştırılmasına imkan verecek yasal ve kurumsal yapı bulunmadığını ve dolayısıyla kurumsal olmayan bu yapı sonucunda öngörülen ve gerçekleşen bütçe rakamları arasında farklılıkların ortaya çıktığını dile getirdi. Şafaklı çalışmasında belediyelerin mali yapıları sürdürülebilir olmasına, bedeliyelerin özerk yapıya kavuşturulması ve devlet katkılarına ihtiyaç olmadan mali yapılarını sürdürebilmelerinin gerekliliğine değindi.   Belediye gelirlerinin birçoğunun personel giderlerine harcandığını belirten Şafaklı,bu nedenle belediyelerin halkın yaşam kalitesini artıracak yatırımlara gerekli kaynağı yaratamamakta olduklarını ve belediyelerin bütçe performansını artırmak için idari, yasal, kurumsal ve denetim açısından önlem alınması gerekliliğine dikkat çekti.

Karcı ise “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde E-Belediyecilik” isimli ortak bildiride KKTC’de e–belediyecilik uygulamalarının değerlendirmesi kapsamında KKTC belediyelerinin e-belediyecilik altyapı ve faaliyetlerinin ele alındığını ifade etti.Çalışmada, KKTC’deki belediyelerin e-belediyeciliğin gereklerini ne kadar karşıladığı, metodolojik olarak meta sentez modeli çerçevesinde analiz edildiğini dile getiren Karcı, belediyelerin; websitesi mevcudiyeti, etkileşim, işlem, dönüşüm ve e-demokrasi unsurlarının ele alınıp değerlendirmeye tabi tutulduğunu ve araştırmanın örnekleminin, KKTC’deki bütün belediyeleri kapsadığını ve temel veri kaynakları KKTC belediyelerinin web siteleri olduğunu söyledi. Karcı çalışmada elde edilen veriler, dünyadaki e-belediyeciliğe ilişkin çizilecek analitik model çerçevesinde her bir belediye düzeyinde ve genel düzeyde değerlendirildiğini belirtti.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kanser Hastalarına Yardım Derneği'nden "Psikoonkoloji Semineri"
image Kanser Hastalarına Yardım Derneği, "Psikoonkoloji Semineri" düzenliyor.
DAÜ Mimarlık Fakültesi ile Lefkoşa Türk Belediyesi arasında anlamlı çalışma
image DAÜ Mimarlık Fakültesi ile LTB arasında yürütülen iş birliği çerçevesinde, İç Mimarlık Bölümü ITAS 201 dersi (İç Mimari Tasarım Stüdyosu I kapsamında 2018-2019 Akademik Yılı Bahar Dönemi'nde proje konusu olarak öğrenc...
LAÜ'de yerel ürünlerin pazarlanması ele alındı
image LAÜ'de hellimin yerel nitelikli ürün olarak pazarlanması Kıbrıs Türk Ticaret Odası Genel Sekreter Yardımcısı ve İş Geliştirme Uzmanı Leyla Mahrum tarafından anlatıldı.