Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 8 Eylül 2018, Cumartesi 09:49
banner

GAÜ Kurucu Rektörü Akpınar: "Okuryazarlık, insanlığın 'koşum takımı'dır"

GAÜ Kurucu Rektörü Akpınar: Okuryazarlık, insanlığın 'koşum takımı'dırGirne Amerikan Üniversitesi Kurucu Rektörü Serhat Akpınar; İnsan haklarının temel koşullarından biri olan okuryazarlık hakkının, bireylerin elinden alınmasına yönelik girişimleri kınayarak, UNESCO’nun çabalarına yönelik desteklerinin artarak süreceğini bildirdi.
Paylaş  
5
1
5
0

Akpınar, UNESCO tarafından okuma ve yazma konusundaki farkındalığı arttırmak amacıyla 1967 Yılı’nda ilan edilen ‘8 Eylül Uluslararası Okuryazarlık Günü' için yazılı bir mesaj yayımladı.

Kurucu Rektör Akpınar, ‘2018 Yılı Unesco Verileri’ne göre; Dünya genelinde 260 milyondan fazla gencin, bir okula kayıtlı olmadığını ve her 10 çocuktan 6’sının (617 milyon) okuryazarlık ile matematiksel beceriye sahip olamadığını vurgulayarak, rakamın genç ve yetişkinler bazında  ise 793 milyon kişiye ulaştığını kaydetti. Akpınar, okuryazar olamayan insanların üçte ikisinin kadın olduğuna dikkat çekerek, eğitim ve öğretim alanındaki cinsiyet ayrımcılığını da “en büyük yara” olarak niteledi.

GAÜ Kurucu Rektörü Serhat Akpınar’ın yazılı mesajı şu ifadeler ile devam etti:

“ Okuryazar olmak; İnsanlığın özgürlük kapısıdır. Bu kapı açılınca, nihayet dünyayı görebilir ve gerçekleri algılama evrelerini yaşamaya başlarız. Geçmiş yüzyılları anlamanın tek yolu; Okuyabilmekten geçer. İnsanlığın geçmişindeki acı olayların, gelecek kuşaklara sirayet etmemesinin yolu da,  bilgelikleri; kişisel, toplumsal hafızalarımıza not etmektir. Bu kuşakların da söyleyebileceği ‘bilgelikleri’ olabilmeli ve bunları yazabilmeli, yazdırabilmeliyiz ki; Miras, nesilden nesile taşınabilsin. Bu nedenle; Okuryazarlık, insanlığın ‘koşum takımı’dır.

GAÜ ve Uluslararası Misyonumuz; Bu paydanın savunucusu olarak ortaya çıkmış, üzerine düşeni yapmış, bundan sonra da yapacaktır. Bireyleri işe hazırlama kriterleri, sosyal, teknolojik gelişmelerin hızı, okuryazarlık ile ilgili sarmalı olumlu olarak etkilemelidir. Durum; Ne yazık ki, bugün için öyle değildir. Adalet, eşitlik ve özgürlüğün doğru tanımı; küresel olarak, okuryazarlık oranı ile ilgilidir. Toplumda bir yer bulmak, sosyal, ekonomik ve çevresel sorunlara karşılık vermek için geleneksel okuryazarlık ve matematiksel beceriler artık yeterli değilken bile, okuryazarlık hakkının bir bireyin elinden alınması kabul edilemez.

İşte bu nedenlerle; Sadece, Dünya’nın bu bölgesinde değil, diğer kıtalarda da küresel ‘koşum takımı’ çaba ve oluşumlarına ön ayak olacak, sonsuza kadar destek vereceğiz.”


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

The Amerıcan Nursery School öğrencileri okula merhaba dedi
image Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Okullar Grubu bünyesinde eğitim veren, The American Nursery School’da  2018-2019 Eğitim ve Öğretim yılının oryantasyon sürecini başarı ile atlatan minikler,  birbirinden farklı aktivi...
Açıköğretim 'ikinci üniversite' kayıtları uzatıldı
image Anadolu Üniversitesinin "ikinci üniversite" programı için kayıt işlemleri 5 Ekim'de sona erecek.
KTÖS: "Bazı harcamaların karşılanması için devlet okullarına bütçe ayrılmalı"
image Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), devlet okullarına bütçe ayrılmadığını savunarak, Sendika’nın hazırladığı okullara bütçe ayrılmasını düzenleyen yasa taslağının hayata geçirilmesi çağrısında bulundu.