Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 9 Eylül 2018, Pazar 16:16
banner

LAÜ akademisyenlerinden KKTC Yerel Yönetimleri için önemli katkı

LAÜ akademisyenlerinden KKTC Yerel Yönetimleri için önemli katkıKKTC'de yerel yönetimleri konu alan kitap yayınlandı.
Paylaş  
14
0
13
0

T.C Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Ofisi’nin sponsorluğundaki proje kapsamında Lefke Avrupa Üniversitesi akademisyenlerinden Prof. Dr. Okan Veli Şafaklı,  Prof. Dr. Harun Şeşen ve Doç. Dr. Bülent Evre’nin hazırladığı "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Yerel Yönetimlerin İdari, Mali Yapısı ve Denetimi" isimli kitap detay yayıncılık tarafından yayınlandı. Projenin genel danışmanlığını Prof. Dr. Gencay Şaylan yaparken  önsözü  kamu yönetimi duayenlerinden Prof. Dr. Aykut Polatoğlu kaleme aldı.

Kitap yazarlarından LAÜ akademisyenleri Prof. Dr. Okan Veli Şafaklı ve  Prof. Dr. Harun Şeşen ortak açıklamada bulunarak, “İçinde bulunduğumuz 21’nci yüzyılda, vatandaşlara çok daha iyi hizmet sunmaları beklenen KKTC Yerel Yönetimleri, devletin kurulduğu günlerden bugüne birçok gelişme yaşamış, fakat birçok noktada da eleştirilerin odağında olmuştur. Özellikle 2000’li yıllardan itibaren dünyada etkisini giderek artıran “Yerel Yönetimlerde Reform” söylemi, KKTC’de de Yerel Yönetimleri merkeze alan birçok araştırmanın yapılmasına vesile olmuştur. Ancak, konuyla ilgili yapılan önceki araştırmalar değerlendirildiğinde, çoğunlukla problem alanlarına bütüncül yaklaşılmadığı, tüm paydaşların görüşünün alınmadığı, problemlerin “neler” olduğunun çoğunlukla dile getirildiği ancak çözümlere “nasıl” ulaşılacağının somut olarak dile getirilmediği ve stratejik bir bakış açısıyla kısa, orta ve uzun vadede hangi sorunların ne şekilde çözüleceğinin tespit edilmediği görülmektedir” şeklinde bilgiler verdiler.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Yerel Yönetimlerin İdari, Mali ve Denetim Üzerine Politika Önerileri ve Eylem Planı” başlıklı kitap çalışmasında belirtilen eksiklikleri gidermeye yönelik olarak planlanlandığını ve icra edildiğini belirten Şafaklı ve Şeşen, çalışmanın birinci amacını, başta belediyeler olmak üzere KKTC yerel yönetimlerinin yasal, idari, kurumsal ve denetim açısından çok yönlü olarak durumlarının ortaya konularak yerine getirdikleri/getirmeleri gereken görev ve hizmetlerin tespit edilmesi olarak ifade ettiler. Çalışmanın ikinci amacını, belediyelerin görev alanlarına yönelik olarak performans ölçütleri geliştirerek belediye hizmetlerinin vatandaş memnuniyeti ve kalite yönünden etkinliğini değerlendirmek olarak dile getiren Şafaklı ve Şeşen üçüncü amacın ise, tespit edilen problem alanlarına yönelik stratejiler geliştirmek ve bu stratejilere yönelik eylem planı oluşturmak olarak belirttiler.

“Dördüncü amaç ise, eylem planı çerçevesinde, belediyelerin verimlilik ve etkinliğinin sürdürülebilirliğini sağlayacak nüfus, alan, ölçek ve kapsam kriterlerine göre yeniden yapılandırılmasına ve mevzuat üzerinde yapılabilecek değişiklik ve düzenlemelere ilişkin önerileri somutlaştırmaktır” diyen LAÜ akademisyeleri, bu bağlamda kitabın ana başlıklarının; yerel yönetimlerle ilgili temel literatür, KKTC’de yerel yönetimlerin mevcut durumu, paydaş analizine ilişkin araştırma yöntemi, belediye sakinlerine yönelik araştırma sonuçları, mülakat ve odak grup çalışmaları sonuçları, SWOT analizi, stratejik vizyon ve hedefler, eylem planını içermekte olduğunu ifade ettiler.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

DAÜ Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi'nden "Kanserde Ruh Sağlığı" etkinliği
image Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ), Kanser Hastalarına Yardım Derneği ile işbirliği yaparak, Psikolog Dr. Pelin Erbil eşliğinde kanser hasta ve hasta yakınlarını buluşturan bir etkinlik düzenledi.
LAÜ'de "Zorunlu Eğitim Süresinin Sosyo-Ekonomik Çıktılara Etkisi" irdelendi
image Lefke Avrupa Üniversitesi'nde (LAÜ) "Zorunlu Eğitim Süresinin Sosyo-Ekonomik Çıktılara Etkisi" konuşuldu.
Geleceğin basketbolcularına GAÜ'den büyük fırsat
image GAÜ Basketbol Okulu, 7-11 yaş arası geleceğin basketbolcularını bekliyor.