Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 10 Eylül 2018, Pazartesi 16:07
banner

UKÜ'den "Lefkoşa'daki yetişkinlerin beslenme durumlarının saptanması"na ilişkin proje

UKÜ'den Lefkoşa'daki yetişkinlerin beslenme durumlarının saptanmasına ilişkin projeUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğretim elemanları tarafından “Lefkoşa  Bölgesi’nde Yaşayan 19-65 Yaş Grubu Yetişkin Bireylerin Beslenme Alışkanlıkları ve Beslenme Durumlarının Saptanması”na ilişkin proje başlatıldı.
Paylaş  
5
0
5
0

Proje hakkında açıklamalarda bulunan Proje Danışmanı, Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ayhan Dağ, Lekoşa Bölgesi’nde yaşayan 19-65 yaş grubu yetişkin bireylerin beslenme alışkanlıklarına yönelik kapsamlı bir araştırma olduğunu açıkladı.

Projede ilk önce 19-65 yaş grubu yetişkin bireylere anket çalışması yapıldığını aktaran Dağ, bu sayede demografik özelliklerin tespit edildiğini ve beslenme alışkanlıklarının incelendiğini kaydetti. Proje kapsamında bireylerin ev dışında yemek yiyip, yemedikleri, yiyorlarsa hangi besinleri tercih ettiklerini araştırdıklarını belirtenAyhanDağ, bu sayede besin tüketim sıklıkları ve miktarlarının tespit edildiğini, buna bağlı olarakta makro ve mikro besin öğelerinin alımında bir yetersizlik olup olmadığınıincelediklerini aktardı.

Bireylerin fiziksel aktivite düzeylerinin saptandığını da dile getiren Yrd. Doç. Dr. Ayhan Dağ, bireylerin antopometrik (boy, kilo, bel, kalça, beden kilo endeksi) ölçümlerinin yapılıp, bu ölçümlerden elde edilen verilerle besin tüketimleri,beslenme alışkanlıkları ile fiziksel aktivite düzeylerinin erkek ve kadın bireylerde ayrı ayrı değerlendirildiğini kaydetti.

Proje kapsamında anketlerin tamamlanmış olup, veri analizlerinin henüz yapılmadığını ve çalışmaların sürdüğünü belirten Yrd. Doç. Dr. Dağ, söz konusu projede elde edilen verilerin Dünya Sağlık Örgütü ve Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırma (TBSA 2010) verileriyle karşılaştırılacağını bilidirdi.

Yrd. Doç. Dr. Dağ, projenin Prof. Dr. Metin Saip Sürücüoğlu, Prof. Dr. Seyit Mehmet Mercanligil, Öğr. Gör. Nazife Hürer ve  Araş. Gör. Deniz Rojina Aygül tarafından yürütüldüğünü kaydetti.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

"Çocuklar Çok Haklı" konulu panel, Lefkoşa Bedesten'de gerçekleşti
image SOS Çocuk Köyü, Kıbrıs Çocuk Vakfı ve Evrensel Çocuk Hakları Derneği işbirliğinde organize edilen, Çocuk Hakları Paneli Lefkoşa Bedesten’de gerçekleşti.
UKÜ'den kadına yönelik şiddete karşı farkındalık etkinliği
image Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi(UKÜ) Rehberlik ve Psikolojik Danışma Kulübü ile Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Merkezi (PDAREM) işbirliğinde 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanış...
GAÜ'lü Doç. Dr. Hossein Sadri, İtalya'daki uluslararası konferanstaydı
image İtalya'nın Katanya Üniversitesi Mimarlık okulunda organize edilen, Uluslararası konferansa Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Mimarlık Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Hossein Sadri davetli konuşmacı olarak katıldı.