Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 10 Eylül 2018, Pazartesi 16:07
banner

UKÜ'den "Lefkoşa'daki yetişkinlerin beslenme durumlarının saptanması"na ilişkin proje

UKÜ'den Lefkoşa'daki yetişkinlerin beslenme durumlarının saptanmasına ilişkin projeUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğretim elemanları tarafından “Lefkoşa  Bölgesi’nde Yaşayan 19-65 Yaş Grubu Yetişkin Bireylerin Beslenme Alışkanlıkları ve Beslenme Durumlarının Saptanması”na ilişkin proje başlatıldı.
Paylaş  
14
0
14
0

Proje hakkında açıklamalarda bulunan Proje Danışmanı, Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ayhan Dağ, Lekoşa Bölgesi’nde yaşayan 19-65 yaş grubu yetişkin bireylerin beslenme alışkanlıklarına yönelik kapsamlı bir araştırma olduğunu açıkladı.

Projede ilk önce 19-65 yaş grubu yetişkin bireylere anket çalışması yapıldığını aktaran Dağ, bu sayede demografik özelliklerin tespit edildiğini ve beslenme alışkanlıklarının incelendiğini kaydetti. Proje kapsamında bireylerin ev dışında yemek yiyip, yemedikleri, yiyorlarsa hangi besinleri tercih ettiklerini araştırdıklarını belirtenAyhanDağ, bu sayede besin tüketim sıklıkları ve miktarlarının tespit edildiğini, buna bağlı olarakta makro ve mikro besin öğelerinin alımında bir yetersizlik olup olmadığınıincelediklerini aktardı.

Bireylerin fiziksel aktivite düzeylerinin saptandığını da dile getiren Yrd. Doç. Dr. Ayhan Dağ, bireylerin antopometrik (boy, kilo, bel, kalça, beden kilo endeksi) ölçümlerinin yapılıp, bu ölçümlerden elde edilen verilerle besin tüketimleri,beslenme alışkanlıkları ile fiziksel aktivite düzeylerinin erkek ve kadın bireylerde ayrı ayrı değerlendirildiğini kaydetti.

Proje kapsamında anketlerin tamamlanmış olup, veri analizlerinin henüz yapılmadığını ve çalışmaların sürdüğünü belirten Yrd. Doç. Dr. Dağ, söz konusu projede elde edilen verilerin Dünya Sağlık Örgütü ve Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırma (TBSA 2010) verileriyle karşılaştırılacağını bilidirdi.

Yrd. Doç. Dr. Dağ, projenin Prof. Dr. Metin Saip Sürücüoğlu, Prof. Dr. Seyit Mehmet Mercanligil, Öğr. Gör. Nazife Hürer ve  Araş. Gör. Deniz Rojina Aygül tarafından yürütüldüğünü kaydetti.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

KTÖS: "Devlet sosyal devlet olma sorumluluğundan kaçmıştır"
image KTÖS, "Genel bütçe içerisinde Eğitim ve Kültür Bakanlığı'nın bütcesinin %11.95 (924 milyon TL) olmasına rağmen yeni okul ve ek derslik ihtiyaçları, tamirat ve tadilat işleri için komik bir meblağ ayırdığını iddia eder...
GAÜ akademisyeni Dr. Akyar'dan Çatalköy'deki mühimmat deposu yangını değerlen...
image Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) akademisyeni Dr. Akyar, Çatalköy'de meydana gelen mühimmat deposu yangınını değerlendirdi...
UKÜ'lü akademisyen Tunçbilek'ten ebeveynlere kırtasiye ürünleri konusunda uya...
image UKÜ'lü Akademisyen Yrd. Doç. Dr. Tunçbilek, ebeveynleri okul araç gereçleri konusunda uyardı