Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 11 Eylül 2018, Salı 09:18
banner

UKÜ'lü akademisyen, sağlığa zararlı okul araç gereçleri konusunda uyarıda bulundu

UKÜ'lü akademisyen, sağlığa zararlı okul araç gereçleri konusunda uyarıda bulunduUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Endüstri Mühendisliği Program Koordinatörü ve aynı zamanda İş ve Sağlığı Güvenliği Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ayşe Tansu Tunçbilek, yeni dönemde okula başlayacak çocuklar için yapılacak kırtasiye alışverişinde seçilecek ürünlerin sağlığa uygun ürünler olmasının önemine değindi.
Paylaş  
14
10
14
0

Yrd. Doç. Dr. Tunçbilek tercih edilecek ürün üzerinde TSE (Türk Standartları Enstitüsü) ve CE işaretlerinden en az birinin bulunması gerektiğini belirterek, “Ayrıca ürünlerin Avrupa Birliği tarafından güvenlik göstergesi olarak kabul edilmiş EN 71-1 (mekanik ve fiziksel özelliklerin uygunluğu), EN 71-2 (yanmazlık özelliği), EN 71-3 (ağır metallerin belirlenen sınırlar dahilinde kullanıldığı) ve EN 71-9 (organik bileşenlere sahip olduğu) normlarına uygun olmasına dikkat edilmelidir” dedi.

Kırtasiye ürünlerinin yoğun kokulu olmasının alerjik reaksiyonlara sebep olabileceğini kaydeden Tunçbilek, özellikle yoğun boya kokusu içeren, plastik baskılı beslenme çantası ve mataraların alınmaması gerektiğini ifade etti. Yrd. Doç. Dr. Tunçbilek daha küçük yaş gruplarının kullandığı parmak boyası ve oyun hamuru gibi ağza götürülme olasılığı yüksek ürünlerde ise güvenilir markaların tercih edilmesinin büyük önem taşıdığını aktardı. Markası, adresi ve üretim yeri belli olmayan ürünler konusunda Tunçbilek, “Bu tür ürünler kesinlikle tercih edilmemelidir” şeklinde konuştu.

Çanta seçimilerinin çocuğun fiziksel özelliğine göre yapılması konusunda da bilgi veren Tunçbilek, çocuğun boyuna göre ayarlanan askıların yanı sıra sırtı destekleyen yapıda olması ve bel kemeri bulunmasının önemli olduğunu açıkladı. Tunçbilek, çantanın iç gözlerinin eşit oranlarda ve uygun bir yapıda olmasını önererek, bu sayede ağırlığın eşit miktarda dengeleneceğini ve ergonomik açıdan uygun olacağını belirtti. Çekçekli okul çantalarının kullanışlılığına dikkat çeken Tunçbilek, çocuklarımızı rahatlatmak açısından ayrı bir seçenek olabileceklerini sözlerine ekledi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

LAÜ'de tohumun önemi, takası, bankası ve koruması konuşulacak
image Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi tarafından "Tohum; Mucizevi Yaşam Kaynağı" konulu konferans gerçekleşecek.
UKÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencileri beyaz önlüklerini törenle giyiyor
image Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sağlık Bilimleri Yüksekokulu ve Sağlık Bilimleri Meslek Yüksekokulu tarafından  25 Nisan Perşembe günü Beyaz Önlük Giyme Töreni düzenlenecek.  Öğrenci...
YÖDAK: "Üniversitelerle ilgili nihai kararlar kuruldan çıkıyor"
image Yükseköğretim Planlama, Denetleme Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) ziyaret edilen üniversitelerden talep edilen belgelerin kurula iletildiğini, değerlendirmelerin kurul tarafından yapıldığını, nihai kararla...