Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 12 Eylül 2018, Çarşamba 10:34
banner

UKÜ'lü akademisyen Prof. Dr. Baktır, tüketicilere zirai ilaç kullanımı hakkında bilgi verdi

UKÜ'lü akademisyen Prof. Dr. Baktır, tüketicilere zirai ilaç kullanımı hakkında bilgi verdiUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ), Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Baktır, tarımda zirai ilaç (pestisit) kullanımı hakkında tüketicileri bilgilendirdi.
Paylaş  
13
0
13
0

Prof. Dr. Baktır, tarımda ilaç kullanımının temel nedeninin böceklerden ve hastalıklardan bitkileri korumak olduğunu açıkladı. Ekonomik açıdan ürün kaybına sebep olan ilaçların yan etkilerinin tartışıldığına değinen Baktır, özellikle son günlerde yabancı ot ilacı olarak kullanılan ‘’Glifosfat (Round up)’’ ilacının kanserojen olduğunun ortaya çıktığını aktardı.

Temelde 5 çeşit hormonun bulunduğunu belirten Baktır, tarımda kullanılan organik hormonGibberellik asidinin doğal ve zararsız olduğunu, ancak bitkiye fazla verildiğinde bitkinin kendisi için zararlı olabileceğini kaydetti. Baktır yapay hormonlardan özellikle sebzelerde döllenme amacıyla kullanılanlarının zararlı olduklarının yıllarca tartışıldığını, organik fosforlu böcek ilaçlarının ise kesinlikle zararlı olduğunu belirtti.

İbrahim Baktır, Bombus arısıyla döllenme sağlanması sebebiyle son yıllarda yapay hormon kullanımının oldukça azaldığını ifade ederek, döllenmedeki sorunun da önemli ölçüde ortadan kalktığını bildirdi.

Pestisit kalıntıları konusunda her ülkenin kendi normları ve limitleri olduğuna dikkat çeken Baktır, uluslararası kriterlere ve ihracat yapılan ülkenin kriterlerine uymak gerektiğini, aksi takdirde ürünün geri gönderildiğini veya imha edildiğini kaydetti.

Prof. Dr. Baktır, Türkiye’deki kuralların K.K.T.C ile paralel olduğunu ve KKTC’deki devlet laboratuvarlarında kalıntı analizlerinin ciddi bir şekilde sürdürüldüğünü de ifade etti.Ancak, tarımda kullanılan ilaçlar konusunda toplumun ciddi anlamda bilinçlendirilmesi ve en ufak bir kuşku anında ilgili kurumların bilgilendirilmesi gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Baktır, konunun ciddiyetine dikkat çekti.

Yetiştiriciden son tüketiciye kadar bilinçli hareket edilmesi konusuna değinen  Baktır, “Mümkün olduğunca ilaçların az, ruhsatlı ve etkin süresi geçerliliğinde kullanılması gerekiyor” dedi. Organik tarımda başvurulan yaygın yöntemlerden biri olan ağır koku ve sarımsak gibi uzaklaştırıcı bitkilerin ana bitkinin yanına dikilmesi sonucu zararı azaltma özelliğine değinen Prof. Dr. Baktır, hijyenik ve teknik tedbirlerle de ilaç kullanımının ve kalıntıların azaltılabileceğini önerdi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

UKÜ Uluslararası Yaz Akademisi, şehir turları ve kültürel etkinliklerle devam...
image Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Uluslararası Yaz Akademisi, şehir turları ve kültürel etkinliklerle devam ediyor...
Binlerce üniversite öğrencisi bu haberi bekliyordu! Denklikle ilgili belirsiz...
image Eğitim Bakanlığı ile YÖK arasında mutabakat imzalandı.
LAÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü 'sarsma masası' tasarladı
image Lefke Avrupa Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü, deprem mühendisliği alanında eğitim ve araştırma amaçlı kullanılacak sarsma masası tasarlayarak, başarılı bir çalışma ortaya koydu.