Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 14 Ekim 2018, Pazar 15:05
banner

KTÖS: "Okullarımızı 'IMAGINE' eğitim programına katılmaya davet ediyoruz"

KTÖS: Okullarımızı 'IMAGINE' eğitim programına katılmaya davet ediyoruzKıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), geçtiğimiz eğitim yılında 80 okul, 2 bin öğrenci ve 194 öğretmenin bir araya gelerek birbirlerini tanıma, iletişime geçme fırsatı bulduğunu belirttiği iki toplumlu “Imagine” projesinin bu eğitim yılında da iki toplum arasında güven yaratıcı önerilerin gelişmesine yardımcı olacağını kaydederek okulları projeye katılmaya davet etti.
Paylaş  
2
2
2
1

Sendika, İki Toplumlu Eğitim Teknik Komitesi’nin himayesinde, Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği (AHDR) ve Dayanışma Evi (H4C) tarafından uygulanan ve Alman Elçiliği ve BM Barış Gücü’nün desteğiyle yürütülen ve her iki toplumdan öğrencilerin katıldığı “Imagine” isimli eğitim programında, geçtiğimiz yıl her iki toplumdan toplamda 80 okul, 2 bin öğrenci ve 194 öğretmenin bir araya gelerek birbirlerini tanıma, iletişime geçme fırsatı bulduğunu açıkladı.

KTÖS Eğitim Sekreteri Burak Maviş yaptığı yazılı açıklamada, her iki taraftaki okullarda tek toplumlu olarak gerçekleştirilecek atölye çalışmalarında barış kültürü eğitimi ve şiddet kültürünün bir parçası haline gelen önyargılar, ayrımcılık ve benzeri konularda öğretmenler ve öğrencilerle çalışmalar yapılacağını açıkladı.

Maviş, çocukların okullarındaki eğitimden sonra hem ara bölgede hem de adanın her iki yanında ortak iki toplumlu kültürel etkinlikler gerçekleştirerek ve karşılıklı temas, güven ve hoşgörü üzerine deneyim kazanacağını ifade etti.

Maviş, eğitim programının genel amaçlarını şöyle sıraladı:

“Öğrencilerin toplum içerisinde ve toplumlar arasında karşılaşabilecekleri ayrımcılıkla baş edebilme, önyargıları anlayabilme, bilgiyi eleştirel biçimde yorumlayabilme, dezavantajlı gruplara farkındalık geliştirme, iletişim becerisi geliştirme, çoğulculuğu benimseme, eşitlik ve hoşgörüyü teşvik etme, ırkçılık, ayrımcılık ve yabancı düşmanlığı gibi sorunlarla ilgilenme, demokratik karar alma mekanizmalarının önemini anlama, dayanışma ve anlayış kültürünü geliştirme.”

“Imagine” eğitim programının iki toplumun yakınlaşması adına da önemli bir proje olduğunu belirten Maviş, dil, din, ırk, renk, cinsiyet ayrımı olmadan öğretmenleri ve öğrencileri buluşturan projeyi desteklediklerini kaydetti ve okulları projeye katılmaya davet etti.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
14 Ekim 2018, Pazar
Mustafa Luricina         - Luricina
Ktos bunu isterken Turkiye karsitligina kim dur deycek? KKTC karsitligina kim dur deycek? Genclermizin yasadigi ambargoya karsi zerre gadar ses cikarmaycaksiniz ama bize Rumla zorla birlestirmeyi siyaset yapmaya devam edeceksiniz. Sendikalar siyasi parti gibi davranmamali.

banner
banner
banner
banner
banner
banner

"Yükseköğrenim kabuk değiştiriyor, kampüs dışı öğrenme şekli gelişecek"
image Girne Amerikan Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı olan Prof.Dr.Pınar Eraslan Yayınoğlu, iletişim eğitimiyle ilgili deneyimleri hakkında açıklamalarda bulundu.
KISBÜ'deki girişimcilik yarışmasının kazananlarına ödülleri verilecek
image KKTC Üniversiteler Arası Girişimcilik ve Yenilikçi Fikir Yarışması’nda ilk üçe giren takımlara ödülleri 23 Ocak 2019 Çarşamba günü yapılacak olan tören ile takdim edilecek.
YÖDAK Başkanı Büke: "Engelsiz kampüs olanakları değerlendiriliyor"
image Başbakanlık Engelli Hizmetleri Kurulu üyelerinden Günay Kibrit, Orkun Bozkurt ve Zehra Altınay; YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Akile Büke’yi ziyaret etti.