Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 15 Aralık 2018, Cumartesi 13:37
banner

Özyiğit: "Özel Eğitim Yasası hazır, tüm okullara fen laboratuarı yapılacak"

Özyiğit: Özel Eğitim Yasası hazır, tüm okullara fen laboratuarı yapılacakMilli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı bütçe görüşmelerinde yapılacak icraatlardan söz etti.
Paylaş  
12
12
12
0

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit ülkenin ihtiyaçları doğrultusunda eğitimi yeniden yapılandırmaya önem verdiklerini söyleyerek, geleceğe yönelik öngörüler doğrultusunda hareket edileceğini belirtti. 

Özyiğit, hükümet programında da demokratik bilimsel laik anlayış çerçevesinde üretken adalet duygusu gelişmiş sağlıklı bireyler yetişmesi için Vizyon 2030’u ortaya koyduklarını söyleyerek, eksiklikler de bulunduğunu ama eğitimin geceden sabaha alınan kararlarla şekillendirilemeyeceğini ifade etti. 

Eğitim stratejik planı üzerinde çalıştıklarını dile getiren Özyiğit 2019’un ilk yarısı içinde çalıştay ve şuralar düzenleneceğini, çıkan sonuçların meclise getirilerek yasal zemine kavuşturulacağını vurguladı. 

Devlet Tiyatrolarının binasız olmasının iç karartan bir durum olduğunu, projenin hazır olduğunu kaynak arayışının sürdüğünü söyleyen Özyiğit, TC Kültür Bakanı ile görüştüklerini ve işbirliği protokolünün imzalanacağını kaydetti. 

Özyiğit, ders kitaplarının gecikmeli olsa da tüm okullara ulaştırıldığını belirterek, önümüzdeki yıl için yerel bütçeden kitap basımı amacıyla 4 milyon TL ayrıldığını kaydetti. 

“A öğretmen, B öğretmen” konusunun ciddi bir sıkıntı yarattığını dile getiren Özyiğit, bu sorunun sendikalarla görüşülerek çözüleceğini belirtti. 

Özyiğit, okul yapımı konusunda bütçedeki 10 milyon TL’nin 2 milyon 103 bini ile Haspolat Meslek Lisesi, 5 milyon 800 bin TL ile Kumyalı Meslek Lisesi dersliklerinin, 2 milyon 200 bin TL ile İskele’deki kolejin temelinin atılması için kaynağın sağlanması yönünde girişimlerin yapıldığını ifade etti. 

Öğrenci artışına rağmen öğrencilerin açıkta kalmadığını söyleyen Özyiğit, Haspolat Meslek Lisesi ile ilgili 2012’de yayınlanan raporun binanın tehlikeli olduğunu ortaya koyduğunu, bu nedenle okulun Hala Sultan İlahiyat Koleji’ne taşındığını, yeni binanın bitmesi ile okulun oraya taşınacağını belirtti.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı bütçesi oranlarında yüzde 26 artış olduğunu dile getiren Özyiğit, okulların enerji sorunlarının çözümlenmesi için enerji verimliliği projesi başlatıldığını söyledi. 

Kolejlere giriş sınavının üzerinde tartışılacağını, Özel Eğitim Yasası’nın hazır olduğunu, Başbakanlık bünyesinde oluşturulan komisyondan görüş talep edilerek Bakanlar Kurulu’na gönderileceğini, Burs Tüzüğü’nün yürürlüğe girdiğini söyleyen Özyiğit, taşımacılıktaki anomalilerin Maliye Teftiş Kurulu’na sevk ettiklerini belirtti. 

Özyiğit, refakatçiler konusunun yasa ile düzenleneceğini, Yüksek Öğrenim Dairesi’nin müsteşarlığa dönüşmesi için çaba gösterdiklerini söyledi. 

Hane halkına yardım kaleminin özel eğitime ayrıldığını dile getiren Özyiğit, 450 bin TL’nin özel gereksinimli bireylere araç alınması için Maliye Bakanlığı’na devredildiğini, geriye kalanın da özel eğitime ihtiyaç duyan bireylere yönelik harcandığını belirtti. 

Özyiğit, Özel Eğitim Yasası’nın da hazır olduğunu, tüm okullara fen laboratuvarı kazandırılacağını kaydetti. 


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kıbrıs Montessori Okulları'nın Lefkoşa şubesinde mezuniyet sevinci yaşandı
image Lefkoşa Montessori Okulu, 2018-2019 Akademik Yılı’na Cuma günü düzenlediği muhteşem bir tören ile veda etti.
GAÜ Internatıonal Prep School öğrencileri için mezuniyet töreni gerçekleşti
image Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Okullar Grubuna bağlı The International Prep School 2018-2019 mezuniyet töreni görkemli bir şekilde GAÜ Uluslararası Kongre Merkezi Spectrum Hall’de geçekleşti.
KTÖS, okul ihtiyaçlarının yaz aylarında tamamlanması çağrısında bulundu
image Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Örgütlenme Sekreteri Akgün Kaçmaz, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın yeni eğitim-öğretim yılının sorunsuz başlaması ve eksikliklerin giderilmesi için yaz aylarını bir fırsat...