Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 31 Aralık 2018, Pazartesi 15:53
banner

UKÜ'de, "Kıbrıs Mutfağı" tanıtıldı

UKÜ'de, Kıbrıs Mutfağı tanıtıldıUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü tarafından öğrencilerini Kıbrıs mutfağıyla tanıştırmak ve yemek kültürüyle ilgili bilgilerini genişletmek amacıyla “Geçmişten Günümüze Kıbrıs Mutfağı” adlı etkinlik düzenlendi.
Paylaş  
11
12
11
0

Etkinlikte öğrencilerle bir araya gelen Akdemisyen, İşletmeci ve Kıbrısın Lezzet Uzmanı Mustafa Şah, meslek hayatı ve turizm sektörüyle ilgili bilgi verdi. Özellikle ülke turizminde Kıbrıs mutfak kültürünün önem taşıdığını vurgulayan Şah, ulusların var olabilmesi için tarihini, kültürünü ve tatlarını koruması gerektiğini kaydetti.

Kıbrıs mutfağı ve yemek kültürünü geçmişten günümüze kadar anlatan Mustafa Şah, Kıbrıs’ın geleneksel ürünlerinden olan hellim, zivaniya, samerella, pilavuna ve macunlara ilişkin öğrencilere bilgi verdi. Şah, Kıbrıs’ta mutfak sektörüne gereken önemin verilmesinin gerektiğini aktararak, bir ülkeye ait ürünlerin dünya piyasasında dolaşım sağlamasıyla, o ülkenin tanınırlığını, tarihini ve kültürünü daha hızlı yayabileceğini kaydetti.

Kıbrıs’ta misafirperverliğin çok yaygın olduğunu ve gelen yabancılara yapılan ikramlarla sohbet ortamında herkesin mutlu ânlar yaşadığını hatırlatan Şah, davet etme kelimesi olarak kullanılan“buyrun” kelimesinin Kıbrıslı Rumlar tarafından da kullanıldığına dikkat çekti.

Mustafa Şah, Kıbrıs’ta iki toplumun da mutfak kültürünün zengin olduğunu belirterek, birçok şeyin birlikte paylaşıldığını kaydetti.

Üniversitelerde yeni nesillerin yetişmekte olduğunu dile getiren Şah, jüri üyesi olarak bulunduğu yarışmalarda UKÜ öğrencilerinin oldukça başarılı olduğunu da sözlerine ekledi.

Şah konuşmasının sonunda meslek hayatındaki birikimlerini topladığı kitabı hakkında da bilgi verdi. Kıbrıs’ta gastronomi alanındaki ilk kitap olduğuna dikkat çeken Şah, kitapta, ülkeye özgü yemeklerin, gerçek hikayelerin ve bilinmeyen tariflerin bulunduğunu belirtti.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Eğitim Bakanı Çavuşoğlu, 20 Temmuz Fen Lisesi mezuniyet törenine katıldı
image Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, 20 Temmuz Fen Lisesi 2018 - 2019 eğitim öğretim yılı mezuniyet törenine katıldı.
GAÜ'de 4 yeni bölüm daha açıldı
image Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ), 2019-2020 akademik yılında bünyesine 4 yeni bölüm daha ekledi.
UKÜ Mezuniyet Töreni 28 Haziran'da
image Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi'nin Mezuniyet Töreni, 28 Haziran'da gerçekleşecek.