Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 3 Ocak 2019, Perşembe 15:00
banner

LAÜ Akademisyeni Şafaklı çalışmasında KKTC'deki asgari ücreti sosyal ve ekonomik açıdan değerlendirdi

LAÜ Akademisyeni Şafaklı çalışmasında KKTC'deki asgari ücreti sosyal ve ekonomik açıdan değerlendirdiLefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Okan Veli Şafaklı, Adana’da gerçekleşen Çukurova I. Uluslararası Multi Disipliner Çalışmalar Kongresi’nde “KKTC’de  Asgari Ücretin  Karşılaştırmalı Analizi” isimli bildirisini sunarak, LAܒyü temsil etti.
Paylaş  
6
3
4
0

“ÇALIŞANLARA TEMEL İNSANİ İHTİYAÇLARINI KARŞILAYACAK BİR GELİR DÜZEYİ GARANTİ ETMEK DEVLET OLMANIN GEREĞİDİR”

Bildirisi hakkında bilgi veren Şafaklı, refah düzeyi düşük, gelir dağılımı dengesiz ve emek piyasasında arz talep dengesinin çalışanın aleyhine oluştuğu ülkelerde asgari ücretin belirlenmesi ve uygulanmasının sosyal devlet olgusu açısından önem arz ettiğini dile getirdi:

“Şöyle ki, çalışanlara temel insani ihtiyaçlarını karşılayacak bir gelir düzeyi garanti etmek devlet olmanın gereğidir” diyen Şafaklı, bu açıdan, devletin emek piyasasının ve ekonominin  temel dinamiklerini bozmadan çalışanlara öngörülen bir refah düzeyi sağlamak için asgari ücret uygulamasına gittiğini söyledi. Şafaklı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’de  ekonominin rekabet edebilirlik düzeyi ve emek piyasasındaki dengelerin çalışanın aleyhine  geliştiğinden  asgari ücret uygulamasının sosyal devletin temel öncelikleri arasında olduğunu vurguladı.

“Bu çalışmada, KKTC’de asgari ücret uygulaması retrospektif olarak ele alınmıştır” diyen Şafaklı, asgari ücretin mutlak değerlerle ortaya konacağı gibi asgari ücretteki değişimler, dolar karşılığı asgari ücret ve milli gelire oranı açısından da asgari ücretin değerlendirildiğini ifade etti.

KKTC’deki asgari ücretin başta AB ülkeleri olmak üzere diğer ülkelerle de karşılaştırıldığını ifade eden Şafaklı,“Çalışmada KKTC’de asgari ücreti belirleme yöntem ve usulü üzerinde de durulmuştur” dedi.

KKTC’de Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) kriterleri ile örtüşen faktörler dikkate alınmasına karşın asgari ücrete ilişkin nihai kararın verilmesinde hükümetin belirleyici olduğunu ifade eden Şafaklı,“Asgari ücret artışı ülkedeki kronik bütçe açıklarını olumsuz etkilediğinden hükümetin onay verebileceği maksimum asgari ücret artışı genellikle enflasyon oranı ile sınırlı kalmaktadır” dedi. Ülkedeki hane halkı ortalama harcama tutarları ve yoksulluk sınırları dikkate alındığında KKTC’deki asgari ücretin yetersizliğinin ortaya çıktığını belirten Şafaklı,“Ancak, milli gelirden asgari ücretlinin aldığı pay açısından değerlendirildiğinde; KKTC’deki asgari ücret kişi başı milli gelir oranının Avrupa Birliği (AB) ortalamasının oldukça üzerinde olması da dikkati çekmektedir” dedi.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

UKÜ öğrencileri, "edebi yapıtların toplum yaşamındaki önemini" irdeledi
image Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Eğitim Fakültesi, Yabancı Diller Eğitimi Bölümü, İngilizce Öğretmenliği Programı ile Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından edebi yapıtlarda bireyin kendisini ve dış dünyayı tanım...
GAÜ'de "Kıbrıs Türk Eğitim Tarihi Belgeseli" gösterimi yapılacak
image Girne Amerikan Üniversitesi’nde, yarın 19.30’da “Kıbrıs Türk Eğitim Tarihi Belgeseli”nin gösterimi yapılacak.
GAÜ Okullar Grubu, Dr. Fazıl Küçük'ü andı
image Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Okullar Grubuna bağlı The American College, The American Elementary School, The International  Prep School ve  The American Nursery  School öğrencileri, Kıbrıs Türk Halkının Özgürlük ...