Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 4 Ocak 2019, Cuma 13:55
banner

GAÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sönmez'in makalesi Uluslararası Eğitim dergisinde yayımlandı

GAÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sönmez'in makalesi Uluslararası Eğitim dergisinde yayımlandıGirne  Amerikan  Üniversitesi (GAÜ) Eğitim Fakültesi, Sınıf  Öğretmenliği Bölümü öğretim üyesi  Yrd. Doç. Dr. Suzan  Sönmez’ın makalesi  Uluslararası Eğitim Dergisi The Journal of Social Science’nde yayımlandı.
Paylaş  
16
17
16
0

Suzan Sönmez’in “Kamu Personeli Seçme Sınavı Biyoloji Öğretmenliği Alan  Bilgisi Testinin Değerlendirilmesi (2013- 2018)”  başlıklı makalesi The Journal of Social Science  dergisinin Aralık 2018 tarihinde yayınlanan  32.  sayısında yer aldı.

Çalışmanın temel amacını 2013 yılından 2018 yılına kadar geçen süreçte kamu personeli seçme sınavı biyoloji öğretmenliği alan bilgisi testinin değerlendirilmesini yapmak olarak açıklayan Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Suzan Sönmez, “Öğretmen yetiştiren yüksek öğretim kurumundan mezun olanlar öğretmen olarak atanmak isteyen adayların görev almak için Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) adı ile düzenlenen sınava katılması gerekir.  Bu çalışmada nitel bir   yöntem olan içerik analizi ile  belli  bir  metnin özelliklerini  sayısallaştırarak  incelenmesini  sağlayan  doküman incelenmesi kullanılmıştır KPSS 2013- 2018 yılları arasında sorulan biyoloji öğretmenliği alan bilgisi sorularına ÖSYM’nin resmi internet sitesinden ulaşılmıştır.Bu çalışmanın amacı 2013 yılından 2018 yılına kadar geçen süreçte Kamu Personeli Seçme Sınavı Biyoloji Öğretmenliği Alan Bilgisi Testinin değerlendirilmesini yapmaktır. Bu amaç kapsamında sınav kapsamında konular ve öğrencilerin netlerine bakılmıştır.

Çalışma sonunda sorulan soruların programla uygun olduğu, biyoloji öğretmenlerinin başarı ortalamalarının 5 yılda çok değişmediği genellikle 16 ile 21 net arasında olduğu belirten Yrd. Doç. Dr. Suzan Sönmez  “En yüksek biyoloji netinin 21,180 netle 2017 yılında, en düşük ortalamanın  12,899 netle 2015 yılında olduğu belirlenmiştir. Yine diğer sayısal branşlar arasında (Fen ve Teknoloji, Matematik, Fizik ve Kimya) ortalamalara bakıldığında 2017 yılında en yüksek netin biyoloji  alanında  iken, 2015 yılında en düşük ortalamanın  biyoloji branşında olduğu belirlenmiştir” diye konuştu.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

DAÜ'nün ücretsiz otobüs hizmeti devam ediyor
image DAÜ'nün, öğrencilerin mağduriyet yaşamaması için başlattığı ücretsiz otobüs servisi hizmeti yeni akademik yılda da devam edecek.
Gençlik İnisiyatifi'nden "Kod Adı: Kıbrıs" projesi
image Eğitimde Gençlik İnisiyatifi Derneği'nin (EGİ) bu sene ilk kez düzenlediği "Kod Adı: Kıbrıs" projesi yarın Lefkoşa'da Türk Maarif Koleji'nin bilgisayar laboratuvarında gerçekleşecek.
LAÜ akademisyeni Okray: "Kadın cinayetleri dünya çapında çözülmeyi bekleyen b...
image LAÜ akademisyeni Okray, toplumsal cinsiyet eşitliği kavramına dikkat çekerek, "Kadın cinayetleri sadece Türkiye'de değil dünya çapında çözülmeyi bekleyen önemli bir sorundur" dedi.