Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 4 Ocak 2019, Cuma 16:00
banner

UKÜ'de Kıbrıs'a ait yerel ve geleneksel ürünlerin pazarlanması irdelendi

UKÜ'de Kıbrıs'a ait yerel ve geleneksel ürünlerin pazarlanması irdelendiUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) İktisadi ve İdari Bilimleri Fakültesi, İşletme Bölümü tarafından "Yerel ve Geleneksel Ürünlerin Pazarlanması: Coğrafi İşaretlerin Rolü" adlı seminer düzenlendi.
Paylaş  
17
16
18
0

Etkinlikte konuşan Kıbrıs Türk Sanayi Odası Genel Sekreter Yardımcısı Leyla Mahrum, Kıbrıs’a özgü geleneksel özellik taşıyan ürünlerin coğrafi işaretleri ve bu işaretlerin ülke ekonomisine katkısı hakkında bilgi verdi.Kıbrıs’ın geleneksel ürünlerinden olan hellim, zivaniya, pekmez ve macunlar için kayıt altına alma çabaları hakkında açıklamalarda bulunan Leyla Mahrum, katılımcı öğrencilere coğrafi işaretleri tanıtarak, dünyanın farklı yerlerinden örnekler verdi.

Hellimin coğrafi işaretler üzerinden pazarlama aracı olarak kullanımına değinen Mahrum, bu ürünün Kıbrıs’a sağlayabileceği ekonomik değere de dikkat çekti. Pazarın yerellik, tarih ve kalite açısından belli bir konuya odaklanmış olduğunu açıklayan Mahrum,bu nedenle niş pazarının ayrıcalıklı olarak genelde mevcut bir pazarda karşılanamayan talepler üzerine doğduğunu ve jenerik ürünlerden daha pahalı olduğuna dikkat çekti. Leyla Mahrum, niş ürünlerinin daha yüksek bir kâr marjı üretmesiyle küçük ölçekli özel firmaların gelişmesine şans verdiğine dikkat çekerek, ülke ekonomisine katkı koyduğunu belirtti.

Etkinlikte konuşan UKÜ İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zanete Garanti ise öğrencilerin dönem sonu projeleri için bir ön hazırlık olması amacıyla bu çalışmayı organize ettiklerini dile getirerek, etkinlik sayesinde öğrencilerin yerel ve geleneksel ürünlerle ilgili bilgi sahibi olduklarını açıkladı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Eğitim Bakanı Çavuşoğlu, 20 Temmuz Fen Lisesi mezuniyet törenine katıldı
image Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, 20 Temmuz Fen Lisesi 2018 - 2019 eğitim öğretim yılı mezuniyet törenine katıldı.
GAÜ'de 4 yeni bölüm daha açıldı
image Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ), 2019-2020 akademik yılında bünyesine 4 yeni bölüm daha ekledi.
UKÜ Mezuniyet Töreni 28 Haziran'da
image Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi'nin Mezuniyet Töreni, 28 Haziran'da gerçekleşecek.