Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 9 Ocak 2019, Çarşamba 15:54
banner

GAÜ, Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Denktaş'ı unutmadı

GAÜ, Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Denktaş'ı unutmadıGirne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Siyasal Bilimler Fakültesi; İletişim Fakültesi ve Eğitim Fakültesi işbirliğiyle Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş'ın ölümünün 7'nci yıldönümünde anma töreni düzenledi.
Paylaş  
16
16
16
0

GAÜ Millenium Senato Kongre Merkezi’nde düzenlenen Kurucu Cumhurbaşkanı Merhum Rauf Raif Denktaş’ı anma töreni, öğrenci ve akademisyenlerin yoğun katılımı ile gerçekleşirken, törenin açılış konuşmasını Siyasal Bilimler Fakültesi öğretim görevlisi, (E) Büyükelçi Hasibe Şahoğlu’nun yaptı.

Eski  Başbakan Hakkı Altun, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Eski Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın ve Eski Müsteşar Müzakereci Ergün Olgun’un katılımıyla gerçekleşen törende Denktaş’ın çok sevdiği “Samanyolu” şarkısını GAÜ Müzik Öğretmenliği bölümü öğrencileri tarafından seslendirildi.

Açılış konuşmasını yapan GAÜ Siyasal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Hasibe Şahoğlu; “Ömrünü öncelikle Tüm Kıbrıs halkına ve bunun yanında tüm Türk dünyasına adamış bir lideri tanıma ve onunla konuşma şansı bulduğum için çok şanslıyım. O sadece Kıbrıs ve Türkiye de değil, Azerbaycan ve Pakistan’da da ne kadar iyi tanındığını biliyorum. Ülkemiz adına yaptığı her şey için ona çok şey borçluyuz’’ ifadelerini kullandı.

Şahoğlu konuşmasında 8 Aralık 2018’de hayata gözlerini yuman, GAÜ Siyasal Bilimler Fakültesi Dekanı Merhum Aykut Toros’u da anarak; bu anma etkinliğinin kendisi tarafından yapılmasını çok istediğini belirterek; “Bugünü göremedi ancak bu etkinliğin gerçekleşmesini çok istedi” dedi.

GAÜ Rektörü Prof. Dr. Kutsal Öztürk ise konuşmasında; “Bugün tarihe damgasını vurmuş olan liderimiz ve önderimiz Rauf Raif Denktaş’ı anmak için birlikteyiz. Bugünde onu saygı ve sevgiyle anacağız. Gerçekten bir dünya lideri ve KKTC’yi var eden güzel insan” dedi. Öztürk; Rauf Raif Denktaş’ın eşi Aydın Denktaş’a da rahatsızlığından dolayı acil şifalar diledi.

Eski Müsteşar, Müzakereci Ergün Olgun ise konuşmasında, Denktaş’ın yanında çalıştığı yılları anlatarak kendilerinin ne kadar müzakereci bir yapıya sahip olduğunu belirtti. Olgun; konuşmasına Denktaş’ın sözleriyle bitirerek; “Önemli olan her devrin adamı olmak değil, her devirde adam olmaktır” ifadelerini kullandı.

Eski Başbakan Hakkı Atun konuşmasına,anma törenini düzenleyen Girne Amerikan Üniversitesi’ne teşekkür ederek başladı. Denktaş için Türk dünyasının yetiştirdiği bir önder olarak bahseden Atun; “Denktaş Bey ile her kademe de çalışma imkanı buldum. 1959 yılından beri birlikteydik. Denktaş’ın sorunları kavrayışı ve çok süratli karar verme yeteneği ile dakik olması onun en önemli özelliklerinden biriydi. Bir idarecilik örneğiydi ve onun bu çalışma azmi çalışanlarıda motive ediyordu” ifadelerini kullandı.

Denktaş’ın göçmenlerin iskanıyla çok fazla ilgilendiğini belirten Atun, çalışma azmini vurgulayarak; “Benim mesleğim aslında ateşten bir gömlekti. Ancak onun gibi biriyle çalışmanın verdiği mutluluk ve onur paha biçilemez” dedi.

Atun, son olarak ailesine bıraktığı en büyük değerin Denktaş gibi biriyle çalışması olduğunu belirterek konuşmasını, Nafız Ağca’nın Rauf Raif Denktaş anısına yazdığı şiiri ile sonlandırdı.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Eski Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve GAÜ Siyasal Bilimler Fakültesi Akademisyeni Murat Karayalçın ise konuşmasında, “Son zamanlarda Denktaş için bir yazı yazacak olsaydım anahtar kelimelerim Türklük, dava ve kahraman olurdu” dedi.

Törenin sonunda, GAÜ İletişim Fakültesi öğretim görevlisi Osman Mehmet Yayınoğlu’nun hazırladığı Denktaş’ı anlatan kısa film gösterimi gerçekleştirildi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

UKÜ'nün Yerleştirme ve Burs Sınavı'na rekor katılım
image UKÜ Öğrenci Yerleştirme ve Burs Sıralama Sınavı rekor katılım ile gerçekleşti.
LAÜ'de mezuniyet heyecanı başladı: Tören 27 Haziran'da
image Lefke Avrupa Üniversitesi'nin 26'ıncı döneminde mezun durumunda olan öğrenciler 27 Haziran'da kep atacak.
Final Üniversitesi, Genç Gazeteciler Eğitim Programı'na ev sahipliği yapıyor
image Final Üniversitesi, Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri Federasyonu'nun (FIJET) Genç Gazeteciler Eğitim Programı 2019’a ev sahipliği yapıyor. FIJET Genç Gazeteciler Eğitim Programı’na bu yıl Bulgaristan, Fas, Hırva...