Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 10 Ocak 2019, Perşembe 15:48
banner

DAÜ Mimarlık Fakültesi ile INTBAU ortak etkinliğinin konuğu Yrd. Doç. Dr. Kızılduman oldu

DAÜ Mimarlık Fakültesi ile INTBAU ortak etkinliğinin konuğu Yrd. Doç. Dr. Kızılduman olduDoğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Mimarlık Fakültesi ile Uluslararası Geleneksel Yapı, Mimari ve Şehircilik Birliği INTBAU’nun bölgesel kuruluşu olan ve 2010 yılından bugüne adada faaliyetlerini sürdüren INTBAU Kıbrıs ortaklığında düzenlenen etkinliğin konuğu DAÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi ve Doğu Akdeniz Kültür Mirasını Araştırma Merkezi (DAKMAR) Başkanı Yrd. Doç. Dr. Bülent Kızılduman oldu.
Paylaş  
13
12
13
0

Söz konusu etkinliğe Mimarlık Fakültesi’nin çok sayıda öğrencisi, araştırma görevlileri ve akademik personel katıldı.

Ana teması “Arkeolojik Kültürel Miras Çalışmaları, Kıbrıs’taki Arkeolojik Çalışmaların Yasal Çerçevesi” olarak belirlenen seminerde sunum yapan Yrd. Doç. Dr. Kızılduman, öncelikle arkeolojinin tanımını yaptı ve bu alanda kullanılan belirli terimlerin önemi ile farklarına dikkat çekti.

KUZEY KIBRIS’TA ARKEOLOJİNİN ÖNEMİ TARTIŞILDI

Yrd. Doç. Dr. Kızılduman, arkeolojinin kısa tarihi ve gelişimi hakkında verdiği bilgilerden sonra, bu alanda yapılan çalışmaların ve ilk defa bilimsel olarak yürütülen kazıların öneminden ve gelişiminden bahsetti.

Açığa çıkartılan kalıntı ve buluntuların daha sonra kağıt üzerinde yeniden yerine konmasını sağlayacak üç boyutlu belgeleme yöntemlerinin de nasıl geliştirildiğini anlatan Yrd. Doç. Dr. Kızılduman, arkeolojik çalışmaların ulus devletlerin ortaya çıkmasıyla birlikte nasıl devlet politikası haline geldiğini de sunumunda detaylıca işledi.

Kıbrıs’ta yapılan arkeolojik çalışmalarla ilgili önemli bilgiler, kurulan müzeler ve çeşitli oluşumlara, Kıbrıs’ta arkeolojik çalışmaların yasal boyutu çerçevesinde değinen Yrd. Doç. Dr. Kızılduman, Kuzey Kıbrıs'ta yapılan çalışmalara karşı uygulanan engellemelere değinerek bu sorunlara karşı verilen mücadelenin önemine ve arkeolojinin önemine dikkat çekmiştir.

Etkinliğin sonunda DAÜ Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Banu Tevfikler, kapanış konuşmasını yaptıktan sonra, Yrd. Doç. Dr. Bülent Kızılduman’a sertifika ile anı olarak etkinliğin posterini takdim ederek, bilgilendirici ve faydalı geçen sunumu için teşekkür etti.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

KTÖS'ün öğretmenlere yönelik eğitim seminerleri 29-30 Mart'ta...
image Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), ilkokul, okul öncesi ve özel eğitim öğretmenlerine yönelik eğitim semineri düzenliyor.
Öztürkler: "KKTC'deki liselerden mezun gençlerin üniversiteleşme oranı yıllar...
image Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Yüksek Öğrenim ve Dış İlişkiler Dairesi Müdürü Ziya Öztürkler, KKTC’deki liselerden mezun gençlerin üniversiteleşme oranının yıllar geçtikçe arttığını, ayrıca içe kapalı öğretim modeli...
İkinci "DAÜ Fizik Günleri" yapıldı
image Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Fizik Günleri etkinliği, DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi, Fizik Bölümü himayelerinde, 21 Mart 2019 Perşembe günü, saat 10:00’da, DAÜ Mustafa Afşin Ersoy Salonu’nda başladı.