Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 15 Ocak 2019, Salı 14:03
banner

YÖDAK Başkanı Büke: "Akacan Üniversitesi'ne öğretime başlama izni verilmedi"

YÖDAK Başkanı Büke: Akacan Üniversitesi'ne öğretime başlama izni verilmediYükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) Başkanı Prof. Dr. Akile Büke, Akacan Teknik Üniversitesi ve Akacan Üniversitesi’ne Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı tarafından üniversite açma ön izni verildiğini, Kurul tarafından öğretime başlama izni verilmediğini açıkladı.
Paylaş  
14
12
14
0

Büke, bir basın organında 14 Ocak 2019 Pazartesi günü yayınlanan “Akacan’a YÖDAK Kıyağı” başlıklı haberle ilgili olarak yazılı açıklama yaptı. 

YÖDAK’ın başkanlık sistemi ile değil, Kurulun verdiği kararlar ile yürütüldüğünü kaydeden Büke, Kurulun verdiği kararların Başkanın imzası ile ilgili makamlara gönderildiğini, şeffaflık ilkesi gereği hangi üniversitenin hangi aşamada olduğunun gerek faaliyet raporlarında gerekse yapılan toplantı ve basın açıklamalarında duyurulduğu belirtildi. 

“ÖĞRETİME BAŞLAMA İZNİ VERİLMEDİ”

Büke, Akacan Teknik Üniversitesi’ne 18 Şubat 2015 ve Akacan Üniversitesi’ne 17 Mart 2016 tarihinde Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı tarafından üniversite açma ön izni verildiğini belirtti. 

Bu iki üniversiteye veya bu üniversitelere ait herhangi bir fakülte veya programa YÖDAK tarafından öğretime başlama izni verilmediğini kaydeden Büke, “Kuruluş aşamasında olan iki üniversite benzer aşamada olan diğer 7 üniversite gibi periyodik raporlar ile takip edilmektedir. Tüm üniversiteler ile ilgili alınan karalar ilgili resmi makamlara yazılı olarak iletilmektedir” ifadelerini kullandı.

YÖDAK’ın başkanlık sistemi ile değil Kurulun verdiği kararlar ile yürütüldüğüne işaret eden Büke, Kurulun verdiği kararların Başkanın imzası ile ilgili makamlara gönderildiğini, şeffaflık ilkesi gereği YÖDAK’ta hangi üniversitenin hangi aşamada olduğu gerek faaliyet raporlarında gerekse yapılan toplantı ve basın açıklamalarında duyurulduğunu vurguladı. 

“SANSASYONEL HABER VE SÖYLENTİLER YÜKSEK ÖĞRENİM ALANINA ZARAR VERİR”

YÖDAK Başkanı Büke, açıklamasında şunları dile getirdi: 

“Bu tür haberler son zamanlarda artış göstermiş olup yoğunluk ve üniversitelerimizin kontenjan alma gibi hassas dönemlere rast gelen bu haberlere ve bu tür suçlayıcı yazılara bugüne kadar herhangi bir cevap verilmemiştir.

Tüm bu sebeplerle ve kamuoyunu doğru bilgilendirme amacıyla bu açıklamayı paylaşır, bu tür YÖDAK’ı, YÖDAK Başkanını ve/veya üniversitelerimizi hedef alan sansasyonel haber ve söylentilerin ülkemizin hem sosyal hem de ekonomik anlamda en önemli alanlarından biri olan yüksek öğrenim alanına zarar vereceğini ve bu duyarlılıkla hareket edilmesi gerektiğini ve ayrıca haber yapılmadan önce YÖDAK Başkanlığı ile görüşülmesinin önemini vurgulamak isterim.”


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
4
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

LAÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü 'sarsma masası' tasarladı
image Lefke Avrupa Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü, deprem mühendisliği alanında eğitim ve araştırma amaçlı kullanılacak sarsma masası tasarlayarak, başarılı bir çalışma ortaya koydu.
Eczacılık, sürekli gelişim gerektiren bir meslek dalıdır
image Sağlık sektörünün temel gereksinimi olan ecza ürünlerinin; araştırma evresinden, sunum evresine kadar sorumlu meslek grubu 'Eczacılık', insanlık tarihinin en eski iş kollarından biri olarak kabul görüyor. Ecza; yaşamı...
KKTC'yi bir tek DAÜ temsil edecek
image DAÜ mühendislik öğrencilerinden oluşan "ada" takımı elektromobil 2019 Yarışması'nda KKTC'yi bir tek DAÜ temsil edecek