Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 5 Şubat 2019, Salı 13:30
banner

GAÜ akademisyeni Doç. Dr. Kanık'ın makalesi uluslararası bir dergide yayımlandı

GAÜ akademisyeni Doç. Dr. Kanık'ın makalesi uluslararası bir dergide yayımlandıGirne Amerikan Üniversitesi (GAÜ)  Eğitim  Fakültesi, İngilizce Öğretmenliği  Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Kanık’ın “Maturational Constraint or System Preservation” adlı makalesi, uygulamalı dilbilim alanının uluslararası bilinen dergilerinden olan “International Journal of Applied Linguistics” dergisinin 2018 yılı 3. sayısında yayımlandı.
Paylaş  
2
4
2
0

Kanık makalesi ile ilgili yaptığı açıklamada, makalenin, ikinci dil öğretiminin önemli konularından olan kritik dönem varsayımı ve gelişimsel kısıtlılıklar ile ilgili yeni ve özgün bir kuram ortaya koyduğunu belirterek, makalenin kritik dönem olarak belli bir yaşta dil öğrenme yetisinin kaybedildiği  varsayımının tam olarak doğru olmadığını söyledi.

Kanık açıklamasının devamında ise şunları belitti:

“Doğumdan itibaren giderek azalan bir ikinci dil edinim becerisi vardır. Aslında ikinci dil edinim yetisinin anadil gelişimiyle ters orantılı olduğunu araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Makalede ana dil için beyinde bir savunma mekanizması olduğu iddia edilmektedir.  Anadili korumak için bir savunma mekanizması olarak işlev yapan ve bu açıdan ikinci dil ediniminde zorluklara sebep olan sistem koruma aygıtı diye adlandırabileceğimiz bilişsel bir mekanizmanın varlığını öne sürmektedir. Bu mekanizma anadille birlikte gelişir ve ikinci dil edinimini zamanla daha da zorlaştırır. Sistem koruma kavramı; gelişimsel kısıtlılıklar, fosilleşme, dillerarası etkileşim ve üçüncü bir dil edinmenin daha kolay olması gibi çeşitli konulara farklı bakış açıları getirebilecektir. Anadil sisteminde oluşacak esnekliğin ikinci dil edinimine olumlu etki yapacağı düşünülmektedir. Bu yeni kuram, yabancı dil öğretimi açısından yeni ufuklar açabilecektir. Özgün bir kuram olması açısından da değerlidir” dedi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Türkiye'nin ünlü oyuncularından Sinem Kobal, LAÜ'nün konuğu oluyor
image Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) tarafından organize edilen "LAÜ'de Bahar Söyleşileri" kapsamında Türk oyuncu Sinem Kobal, LAÜ'nün konuğu olacak.
Avcı: "Verdiğimiz diplomalar Avrupa Birliği kriterlerinde"
image Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Hemşirelik Yüksekokulu Müdürü Doç. Doç. Dr. Mehmet Zeki Avcı, sağlık sektöründeki gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu.
DAÜ'nün Cezayirli öğrencileri doyasıya eğlendi
image Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Uluslararası İşler ve Tanıtım'dan Sorumlu Rektör Yardımcılığı'na bağlı Uluslararası Ofis tarafından, DAÜ Deniz Tesisleri'nde organize edilen Cezayir Gecesi'nde, özellikle Cezayirli öğre...