Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 6 Şubat 2019, Çarşamba 12:13
banner

UKÜ'de "Temel Eğitimde Sorunlu Çözümler" irdelendi

UKÜ'de Temel Eğitimde Sorunlu Çözümler irdelendiUluslararası Kıbrıs Üniversitesi ( UKÜ) Eğitim Fakültesi, Temel Eğitim Bölümü tarafından organize edilen “Temel Eğitimde Sorunlu Çözümler” adlı etkinlikte, temel eğitimdeki başlıca sorunlar arasında yer alan birleştirilmiş sınıf uygulaması, taşımalı eğitim uygulaması ve yatılı eğitim uygulaması irdelendi.
Paylaş  
2
3
2
0

Etkinlikte konuşmacı olarak yer alan Doç. Dr. Kemal Köksal, söz konusu uygulamalara değinerek birleştirilmiş sınıf uygulamasını, farklı sınıflardaki öğrencilerin bir öğretmen tarafından, tek derslikte yetiştirildiği eğitim uygulaması olarak tanımladı.

Köksal, birleştirilmiş sınıf uygulamasında çocukların yardımsever bir tutumla, birlikte iş görme, bireysel kazanç yerine paylaşma ve farklılıklara saygı duyma alışkanlığıkazanabileceğine dikkat çekti.

Köksal, taşımalı eğitim uygulamasının da bölgede okulu olmayan, nüfusu az veyadağınık yerlerde yaşayan temel eğitim çağındaki çocuklar ile birleştirilmiş sınıflı okullarda okuyan öğrencilere daha nitelikli eğitim vermek amacıyla oluşturulan bir uygulama olduğunu açıkladı.  Çözüm odaklı tercih edilen bu eğitim sisteminin zamanla sorun haline geldiğini vurgulayan Köksal, taşımalı eğitimde en çok zorluğu çeken kesimin özel gereksinime ihtiyaç duyan öğrenciler olduğunu hatırlattı.

Yatılı eğitim uygulamasının zamanla çözüm niteliğini kaybederek, sorun haline dönüştüğünü belirten Köksal, farklı yaş gruplarındaki çocukların aynı ortamda bulunmalarının sağlıklı olmadığını vebu çocukların yatak odalarıyla duş yerlerinin yeterli donanımdan uzak olduğunun altını çizdi.

Kemal Köksal, sorgulayan, tartışan, analitik düşünen bireyler yetiştirerek, söz konusu eğitim uygulamalarının ileride daha iyiye gidebileceğini aktardı. Bu tür sorunların çözülmesi için Milli Eğitim Bakanlığı’nın birleşmiş sınıflara özgüprogram hazırlaması gerektiğini bildiren Köksal, öğretmenlerin de hizmet içi eğitim almaları gerektiğini dile getirdi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

GAÜ BESYO Özel Yetenek Sınavları devam ediyor
image Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ), Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) bünyesinde bulunan Antrenörlük, Beden Eğitimi Öğretmenliği ve Antrenörlük bölümleri için yetenek sınavları, 26 Ağustos İstanbul, 28 Ağustos...
Öğretmen sendikalarından ortak açıklama: 'Alasya İlkokulu ve GMTMK'nın ek der...
image Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası başkanları ortak açıklama yaparak eğitim/öğretim faaliyetlerinin planlanmasını sekteye uğratan iki önemli unsur olduğunu vurguladı.
"Lefke Gazi Lisesi'ndeki öğrenci kayıtlarında usulsüzlük var, öğrenciler başk...
image Lefke Sivil Toplum Örgütleri Platformu, Lefke Gazi Lisesi'nin ortaokul bölümünde yaşanan usulsüzlük dolayısıyla Eğitim Bakanı, Lefke ve Güzelyurt kaymakamlarına çağrıda bulundu.