Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 6 Şubat 2019, Çarşamba 12:48
banner

GAÜ akademisyeni Dr. Akyar, Türkiye'nin Doğu Akdeniz siyasetindeki duruşunu değerlendirdi

GAÜ akademisyeni Dr. Akyar, Türkiye'nin Doğu Akdeniz siyasetindeki duruşunu değerlendirdiGirne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Siyasal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi ve Güvenlik Araştırmaları Merkezi Direktörü Dr. M. Sadık Akyar, Türkiye’nin Doğu Akdeniz siyasetindeki duruşu ile ilgili değerlendirmede bulundu.
Paylaş  
1
2
1
0

Dr. Akyar değerlendirmesinde, Türkiye’nin Doğu Akdeniz siyasetinde, pasif ve sadece askeri tedbirlerden oluşan politikası yerine, aktif ve askeri, siyasi ve ekonomik tedbirleri içeren değişikliklere gidiyor olmasının, çok önemli olduğunu belirterek, Türkiye’nin geçmiş dönemlerde ki politikasının; Navtex adında, bazı bölgelerde uygulanan geçici kısıtlamalar oldğunu, artık araştırma gemilerinin Doğu Akdeniz’de doğal kaynak aramaya başlıyor olduğunu belirtti.

Dr. Akyar değerlendirmesinin devamında ise şunları söyledi:

Sayın Bakan Hulusi Akar “Biz de buradayız, oldubittilere izin yok” derken, sadece sözde değil, özde de bir politika değişikliğinin mesajını verdi aslında. Deniz kuvvetlerimiz, bu bölgede Rumlar’ın yaptığı anlaşmalar sebebiyle, çatışmalı bölgelerde araştırma yapan yabancı şirketlerin gemilerini engellemekle meşguldu. Şimdi kendi araştırma gemilerimize yapılacak tacizleri önlemek görevleri. Cem Gürdeniz hocanın tabiriyle “Mavi Vatan”ı başkalarına bırakmak ve sessiz kalmak yerine, ona sahip çıkmak ve sesimizi yükseltmek, politikamız olmaya başladı. Ana muhalefetin her konuda yoğun eleştirileri varken, bu konuda sessiz kalması da aslında hükümeti desteklediğinin bir göstergesi. Artık yapılacak, kendi gücünü gösteren ve buradaki komşulara kabul ettiren Türkiye’nin, Karadeniz’de olduğu gibi, bir uzlaşma yoluyla kendine ve komşularına ait Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) sınırlarının, uluslararası hukuka uygun ve hakkaniyetli bir şekilde, belirlenmesidir. Avrupa Birliği’ni arkasına almış ve Kıbrıs adasının tek temsilcisi olduğunu iddia eden Güney Kıbrıs ve şımarık çocuk Yunanistan ile uzlaşmak o kadar kolay değil elbet. Ama denenmeli. Olmuyorsa da, Türkiye Doğu Akdeniz’de MEB’ni, Bakanlar Kurulu kararı ile ilan eder, olur biter, oldubittiler biter, gider. Gücü yeten de, çatışmalı bölgelerde borusunu öttürür. Türkiye ile bu bölgede herhangi bir çatışmaya girmenin, hiçbir bölgesel güce herhangi bir faydasının olmayacağı aşikardır.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kanser Hastalarına Yardım Derneği'nden "Psikoonkoloji Semineri"
image Kanser Hastalarına Yardım Derneği, "Psikoonkoloji Semineri" düzenliyor.
DAÜ Mimarlık Fakültesi ile Lefkoşa Türk Belediyesi arasında anlamlı çalışma
image DAÜ Mimarlık Fakültesi ile LTB arasında yürütülen iş birliği çerçevesinde, İç Mimarlık Bölümü ITAS 201 dersi (İç Mimari Tasarım Stüdyosu I kapsamında 2018-2019 Akademik Yılı Bahar Dönemi'nde proje konusu olarak öğrenc...
LAÜ'de yerel ürünlerin pazarlanması ele alındı
image LAÜ'de hellimin yerel nitelikli ürün olarak pazarlanması Kıbrıs Türk Ticaret Odası Genel Sekreter Yardımcısı ve İş Geliştirme Uzmanı Leyla Mahrum tarafından anlatıldı.